Amerykańska pogoda na wiosnę 2023. Będą gwałtowne burze i groźna aura oraz pierwszy upał w Polsce

Amerykańska pogoda na wiosnę 2023. Będą gwałtowne burze, groźna aura oraz pierwszy upał w Polsce. Sprawdzamy, co prognozują na okres od 1 marca 2023 r. do 31 maja 2023 r. meteorolodzy z AccuWeather dla Europy.

Amerykańska pogoda na wiosnę 2023 według Amerykanów

Według specjalistów z AccuWeather w niektórych krajach zima przedłuży się do początku nowego sezonu. Podczas gdy inne kraje będą musiały zmierzyć się z serią potencjalnie niebezpiecznych zjawisk pogodowych w późniejszym okresie wiosny.

W związku z tym, że równonoc wiosenna wypada w poniedziałek 20 marca, zespół ekspertów AccuWeather ujawnił szczegóły dotyczące nadchodzącego sezonu wiosennego w Europie.

9 marca 2023 r. Centrum Prognoz Klimatycznych NOAA oficjalnie ogłosiło, że faza El Niño-Southern Oscillation przeszła z La Niña na neutralną. Oznacza to, że ani El Niño, ani La Niña nie są w toku. Oczekuje się, że ta neutralna faza utrzyma się do końca wiosny i do początku lata i będzie odgrywać rolę we wpływaniu na globalne wzorce pogodowe, przechodząc w El Niño gdzieś w miesiącach letnich.

Meteorolodzy AccuWeather uwzględnili ten czynnik przy opracowywaniu wiosennej prognozy dla Europy i twierdzą, że dominujące wzorce pogodowe w Europie od końca marca do początku czerwca będą charakteryzować się resztkami zimnego powietrza w północnej Europie, łagodnymi warunkami we wschodnich regionach, dominującą ścieżką burzową na południu i wczesnym nadejściem trudnej pogody w niektórych miejscach Starego Kontynentu

Amerykańska pogoda na wiosnę 2023 dla Europy i obszarów przyległych według AccuWeather

amerykańska pogoda na wiosnę 2023 r.
Amerykańska pogoda na wiosnę 2023 r. według AccuWeather

Mimo że wiosna kojarzy się z cieplejszymi dniami, marzec, jak to już zaobserwowano, może przynieść zimową pogodę, w tym opady śniegu. Część Wielkiej Brytanii, Skandynawii i regionu alpejskiego prawdopodobnie zakończy marzec z anomalnie wyższymi sumami opadów śniegu. Podczas gdy wiele innych części kontynentu będzie wykazywało tendencje bliskie lub poniżej średniej historycznej.

Nagłe ocieplenie stratosferyczne pozostawiające swój ślad

Zjawisko pogodowe zwane nagłym ociepleniem stratosfery odegrało dużą rolę w wymuszeniu zimnych warunków w dużej części północnej Europy w pierwszej połowie marca. Co kilka lat zjawisko to jest wywoływane przez zakłócenia w górnych warstwach atmosfery ziemskiej, gdzie znajduje się wir polarny.

Amerykańska pogoda na kolejne tygodnie

Wir polarny to pasmo zimnych, silnych wiatrów zachodnich krążących wokół obszarów polarnych Ziemi. Niekiedy pasma te mogą chwilowo słabnąć. W wyniku czego zimne powietrze zawarte wcześniej w wirze bardzo szybko schodzi ze stratosfery na powierzchnię. Gdy jednak dochodzi do zaburzenia, powoduje ono gwałtowny wzrost poziomu temperatury w stratosferze, stąd nazwa zjawiska.

Zimowe epizody na przełomie zimy i wiosny w Europie

Te nagłe zdarzenia związane z ociepleniem stratosfery są odpowiedzialne za to, co przyniosło słynną „Bestię ze Wschodu” do Wielkiej Brytanii i Irlandii od końca lutego do marca 2018 roku.

Płatki spadały w całym Londynie w drugim tygodniu marca. Podczas gdy duże i uciążliwe akumulacje śniegu obserwowano w Midlands, Walii i porcjach Szkocji. W pierwszej połowie miesiąca odchylenia temperatury od średniej historycznej dla tej pory roku miały tendencję od 0,5 do 2,5 stopnia poniżej zera Fahrenheita dla głównych miast. Takich jak Edynburg, Szkocja; Londyn, Anglia; Paryż, Francja; i Berlin, Niemcy.

Jednak chłodne warunki i aktywny wzór. Rozwinął się w północnej Europie na początku marca, ostatecznie przejdzie w łagodniejszą, spokojną pogodę wczesną wiosną.

Ewentualne kwietniowe ocieplenie w całej Wielkiej Brytanii i Irlandii

Oczekuje się, że pod koniec kwietnia temperatury w Wielkiej Brytanii będą zbliżać się do średniej historycznej. Jednak progności AccuWeather twierdzą, że to przejście może nie nastąpić w sposób płynny i stopniowy.

„W Wielkiej Brytanii i Irlandii pod koniec kwietnia może wystąpić gwałtowny wzrost temperatury. Aczkolwiek w końcu może ona zbliżyć się do średniej historycznej” – powiedział starszy meteorolog AccuWeather Tyler Roys.

Temperatury w Anglii, Walii, Irlandii Północnej i części Szkocji mogą przez pewien czas utrzymywać się powyżej średniej historycznej, jednak fale frontów mogą zakłócić wiosenny trend ocieplenia i na pewien czas obniżyć warunki do nieco poniżej średniej. Ten burzliwy układ temperatur może wyrównać miesięczny trend do poziomu zbliżonego do średniej historycznej dla kwietnia.

Mróz i przymrozki w wielu regionach europejskich

Ryzyko mrozu lub zamarznięcia będzie utrzymywać się do połowy kwietnia w niektórych częściach Wielkiej Brytanii, rozciągając się aż do Midlands. Szanse na wystąpienie opadów śniegu w okresie wiosennym będą prawdopodobnie ograniczone do wyższych obszarów Szkocji, Anglii i Walii, natomiast na nizinach zagrożenie wiosennymi opadami będzie mniejsze, ponieważ temperatury zaczynają się obniżać. Przymrozki i mróz nie okażą się rzadkością również w Polsce, epizody z niewielkimi akcentami zimowymi możliwe są także w naszych szerokościach geograficznych.

Zobacz też: Upał 33-34 stopni wdziera się od południa. Wiosenne, a nawet letnie temperatury w Polsce

Ogólnie rzecz biorąc, w kwietniu i maju wartości opadów w całej Wielkiej Brytanii mogą być zbliżone do średniej historycznej lub nieco powyżej niej. W typowym roku najsuchsze miesiące w Londynie to okres od lutego do maja. Kiedy średnie wartości dla każdego miesiąca wahają się od 1,3 do 1,5 cala (33 i 38 mm) w mieście.

W typowym roku uważa się, że sezon wiatrowy w Wielkiej Brytanii trwa od października do końca marca.

Jak dotąd, w sezonie 2022-2023, brytyjskie Met Office wymieniło jedną wichurę w połowie lutego, oznaczoną jako Storm Otto. Do połowy marca poprzedniego sezonu 2021-2022. UK Met Office nazwało już sześć wichur. Wskazuje, że sezon wiatrowy 2022-2023 prawdopodobnie zakończy się jako znacznie mniej aktywny w porównaniu do ubiegłego roku.

Dominujący tor niżowy nad południową Europą na początku wiosny

Główna ścieżka burzowa nad południową Europą w marcu może oznaczać kłopoty z poziomem wody i suszą w Wielkiej Brytanii, Irlandii, a nawet w części Francji. Już w tym roku w wielu regionach zaobserwowano anomalnie suche warunki. Wywołuje to obawy o przyszłe poziomy wody nie tylko dla mieszkańców, ale także dla środowiska.

Amerykańska pogoda na wiosnę. Pogoda długoterminowa na kwiecień 2023 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

amerykańska pogoda na wiosnę 2023 r.
Amerykańska pogoda na wiosnę 2023

W lutym w całej Wielkiej Brytanii wystąpił niezwykły brak opadów. Tymczasowe obserwacje brytyjskiego Met Office wskazują, że w Anglii odnotowano najsuchszy luty od 30 lat. Londyn zanotował tylko 8% typowych opadów w lutym, a obserwacje z Birmingham w Anglii wyniosły tylko 16% historycznej średniej opadów dla lutego.

Amerykańska pogoda na maj 2023 według modelu CFS v2

amerykańska pogoda na wiosnę 2023 r.
Pogoda na maj 2023 według modelu CFS v2

Według Météo France, od 20 stycznia 2023 roku do 21 lutego 2023 roku zaobserwowano 32 kolejne dni bez wymiernych opadów (mniej niż 1 mm deszczu dziennie). To ustanowiło nowy rekord najdłuższego kolejnego odcinka dni bez wymiernych opadów od 1959 roku. Inny godny uwagi odcinek miał miejsce w 2020 roku od 17 marca do 16 kwietnia. Wówczas to odnotowano 31 kolejnych dni bez wymiernych opadów.

Pogoda na wiosnę 2023 dla Europy

Z drugiej strony, dominujący tor burzowy w południowo-zachodniej Europie i przewidywany wzrost opadów w okresie wiosennym w południowych i południowo-centralnych regionach budzi obawy prognostyków o zagrożenie powodziowe w takich miejscach jak Włochy i Bałkany.

„Biorąc pod uwagę, jak ciepłe jest Morze Śródziemne, burze mogą dostarczyć dodatkowej wilgoci i doprowadzić do wzrostu zagrożenia powodziowego. Jest to szczególnie niepokojące dla zachodnich stoków Apeninów i Alp Dynarskich” – wyjaśnił Roys.

Wiosenne większe opady mogą być mile widziane w całym regionie alpejskim. Po to, aby pomóc w uzupełnieniu zbiorników i poziomów rzek, które wynikały z opadów poniżej średniej w zimie. Prognozy mówią, że pokrywa śnieżna w większości Alp szwajcarskich, austriackich i włoskich jest o 60-70% niższa od typowej dla początku marca.

Brak śniegu we włoskich Alpach będzie odgrywał znaczącą rolę w odpowiednim poziomie rzek i prędkości przepływu w dół rzeki tej wiosny. Śnieg topniejący we włoskich Alpach każdego roku pomaga złagodzić problemy z nawadnianiem kluczowych zasobów rolnych w dolinie rzeki Pad i jest głównym źródłem dla samej rzeki Pad. Uchodzi ona do Morza Adriatyckiego w pobliżu Wenecji we Włoszech.

We Włoszech napływ wilgoci w pierwszej połowie wiosny może również prowadzić do zwiększenia niebezpieczeństwa wystąpienia gwałtownych zjawisk pogodowych. Mogą wywołać różne zagrożenia, takie jak niszczące wiatry, grad i gwałtowne powodzie. Jednakże wczesnowiosenna wilgoć może okazać się korzystna jedynie dla krótkotrwałej suszy panującej w tym regionie.

Amerykańska pogoda na wiosnę 2023 r. Wraz z ociepleniem rośnie ryzyko wystąpienia gwałtownych zjawisk pogodowych

Gdy wpływ nagłego ocieplenia stratosferycznego stopniowo ustaje w północno-zachodniej Europie. Pod koniec marca, nad regionem może zapanować trend wysokiego ciśnienia, który będzie sprzyjał suchszym i cieplejszym warunkom. Jednakże, nadal możliwe będzie pojawienie się wilgoci. Sprawi to, że prognozy przewidują, że sumy opadów tej wiosny będą zbliżone do średniej historycznej.

Od Francji po Polskę, ciepło będzie stopniowo wzrastać wraz z nadejściem wiosny. Temat gwałtownych zjawisk pogodowych stanie się głównym tematem rozmów wraz z rozpoczęciem tradycyjnego sezonu gwałtownych zjawisk pogodowych w Europie. Już na początku i w połowie marca w niektórych częściach Francji wystąpiły silne burze. Spowodowały zniszczenie przez tornado w Pontarion we Francji.

Prognozy wskazują na Niemcy i Polskę jako dwa kraje. Na tym obszarze występuje duże ryzyko wystąpienia silnych burz tej wiosny. Wraz z sąsiadującymi obszarami na północ i wschód od regionów alpejskich.

Pogoda amerykańska na wiosnę 2023 r.

Część zachodniej Hiszpanii i Portugalii również będzie musiała zmierzyć się z niespokojnym początkiem wiosny. Może to wspomóc w złagodzeniu tempa wzrostu temperatury w regionie. Chociaż duża część wschodniej i południowo-wschodniej Hiszpanii odnotowała tylko około 50-75% typowych opadów od zeszłej jesieni do połowy marca i ciepło może potencjalnie gwałtownie wzrosnąć w tym sektorze tej wiosny.

„Wraz z początkiem wiosny na Półwyspie Iberyjskim mogą pojawić się niespokojne warunki. Nnastępnie zdarzy się sucha i gorąca pogoda” – wyjaśnił starszy meteorolog AccuWeather Alan Reppert.

Duża część południowo-wschodniej Europy będzie nadal zmagać się z ciepłymi warunkami tej wiosny, które staną się jeszcze cieplejsze w maju i na początku czerwca.

Miejsca od Rzymu do Bukaresztu w Rumunii, które w połowie marca doświadczały temperatur typowych dla końca kwietnia. Utrzymają ten trend ocieplenia w ciągu najbliższych kilku miesięcy, czemu towarzyszyć będą okazjonalne epizody mokrej pogody. Wczesną wiosną na Bałkanach i w południowo-wschodniej Europie mogą pojawić się burze.

Śledźcie najnowsze prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl