Upał 33-34 stopni wdziera się od południa. Wiosenne, a nawet letnie temperatury w Polsce

W porannej prognozie pogody na sobotę chciałem dać Wam pozytywny zastrzyk energii. Kontynuuję ten zamysł w kolejnym sobotnim wpisie. Upał jest coraz bliżej Europy. Co prawda trzydziestki na termometrach od kilku dni nie pojawiają się na termometrach na naszym kontynencie, jednak jest już blisko. Nadchodzący tydzień przyniesie znaczny wzrost temperatury również w Polsce, o czym również napiszę poniżej.

Upał coraz bliżej Europy

Tak bardzo chce Wam dziś dobrze rozpocząć dzień, że szukam temperatury ponad 30 stopni nieco na siłę. W tym roku były już dni, kiedy upał pojawił się w Europie. Obecnie temperatury powyżej trzydziestek występują na południe od naszego kontynentu.

Upał obecnie panuje na południe od Europy
Upał na południe od Europy

Na ten moment upał na naszym kontynencie wygląda dość nieśmiało. Jednak na Bliskim Wschodzie i północy Afryki temperatury są już bardzo wysokie. W Arabii Saudyjskiej, czy Zjednoczonych Emiratach Arabskich temperatury sięgają 34-35 stopni Celsjusza. W centralnej Algierii również temperatury są już bardzo wysokie. Z każdym dniem i tygodniem gorące, zwrotnikowe powietrze obejmowało będzie coraz większe obszary na południe od kontynentu, a także południe Europy. Przeglądając prognozy pogody dla Europy dla naszego kontynentu widać, że trzydziestki na termometrach pojawią się jeszcze w marcu choćby na południu Hiszpanii.

Upał jeszcze nie wystąpi, ale coraz cieplej w Polsce

Obiecałem Wam, że ten wpis będzie pozytywny, tymczasem w pierwszej jego części „trułem” coś o wysokich temperaturach w miejscach gdzie większość z nas w najbliższym czasie nie wybiera się podziwiać upał i wysokie temperatury. No to szybkie przenosiły i już w prognozach jesteśmy w naszym kraju. Poniżej bardzo, ale to bardzo pozytywna mapa z prognozą temperatury.

Jeszcze nie upał, ale zrobi się bardzo ciepło
Jeszcze nie upał, ale temperatury powędrują do góry

Od razu zaznaczyć muszę, że prognozy temperatury na przyszły tydzień wciąż zmieniają się jak w kalejdoskopie. Raz modele widzą mega ciepły (do 23 stopni) przyszły weekend, aby obecnie nieco skorygować aż tak optymistyczny wariant wiosny w kraju. Nie zmienia to jednak faktu, że z każdym dniem w kraju robiło będzie się cieplej. Nocnych przymrozków na razie w prognozach dla Polski nie widać. Zarówno tych krótkotrwałych, jak i prognozach pogody długoterminowej. Sprawdźmy więc jak przedstawia się aktualna prognoza temperatury dla Polski na najbliższy tydzień, może nieco dłużej.

Upał nie wystąpi, ale zrobi się bardzo ciepło

Na powyższej animacji widać, że prognozy nieco wyhamowały w sprawie wzrostu temperatury w najbliższych dniach. Bardzo ciepło zrobi się w kraju w niedzielę. Wtedy to na przeważającym obszarze Polski termometry wskazywały będą nawet w okolicach 13-14 stopni Celsjusza. Ciepły będzie również w poniedziałek (około 12-13) stopni. Jednak z początkiem tygodnia czeka nas lekkie ochłodzenie związane z frontem atmosferycznym. Upał nadal nie pojawi się w Europie, ale do kraju w środę znów napływać zacznie ciepłe, a nawet bardzo ciepłe powietrze z południowego zachodu. Skutkowało będzie to wzrostem temperatury w środę i czwartek nawet w okolice 16-20 stopni Celsjusza w południowej połówce kraju. Ciepło w kraju będzie do weekendu włącznie. Dalej prognoz już nie sprawdzałem, ponieważ wyliczenia modeli numerycznych nie są na tyle stabilne, by szukać w nich coś więcej niż prognoza temperatury do końca przyszłego tygodnia.

Wybuch wiosny w Polsce i w Europie

Jeszcze kilkanaście dni temu w wielu regionach kontynentu występował mróz. Obecnie na przeważającym obszarze kontynentu temperatury w dzień przekraczają 10 stopni Celsjusza. O tym, że wkroczyliśmy w bardzo ciepły okres w pogodzie niech świadczą mapy anomalii temperatury.

Dodatnia anomalia temperatury
Dodatnia anomalia temperatury

Jak widać obszar praktycznie całej Europy na mapie anomalii zaznaczony jest w ciepłych odcieniach. Oznacza to, że obecnie na kontynencie jest znacznie cieplej niż norma wieloletnia. W naszym regionie to nawet 8 stopni więcej niż w latach okresu referencyjnego. Pokazuje to, że wiosna wkroczyła do Europy z impetem. Upał co prawda nie pojawia się jeszcze zbyt często, nawet na południu Europy. Jednak zrobiło się bardzo ciepło. Wiosnę czuć będzie w powietrzu z każdym dniem bardziej.