Antycyklon Beata zaczyna kształtować pogodę pod koniec weekendu. Wał wyżowy będzie szczególnie silny w pierwszych dniach przyszłego tygodnia. Ciśnienie na barometrach wyskalowanych do poziomu morza przekroczy 1040 hPa.
Pod koniec stycznia okresami mróz dwucyfrowy nocami przy przejściowej adwekcji powietrza pochodzenia arktycznego. Z uwagi na zmniejszenie się poziomego gradientu ciśnienia, wiatr będzie słaby i sprzyjać ma akumulacji zanieczyszczeń. Większa dynamika w pogodzie ponownie możliwa w ostatnich dniach mijającego miesiąca, kiedy mogą pojawić się śnieżyce konwekcyjne, a nawet lokalne burze śnieżne.
Antycyklon Beata przejmie stery nad pogodą. Wał wysokiego ciśnienia w prognozach, prognoza średniej wartości ciśnienia na poziomie morza na okres od 21.01.2023 r. do 26.01.2023 r. według modelu GFS
Wał wyżowy będzie się umacniał w najbliższych dniach. Najwyższe ciśnienie atmosferyczne we wtorek
Okres ze zwiększoną dynamiką w pogodzie dobiega końca w tym tygodniu. Ciśnienie atmosferyczne zaczyna rosnąć co oznacza, że przeważający obszar Polski dostał się w obszar podwyższonego ciśnienia. Płytki niż z układem frontów atmosferycznych odchodzi nad Niemcy i stopniowo ulega wypełnieniu. Silny wyż o imieniu Beata da się we znaki głównie na początku najbliższego tygodnia. Nad Europą i przyległościami uformuje się rozległy wał wysokiego ciśnienia, który skutecznie zablokuje cyrkulacje zachodnią. Niestety pomimo wysokiego ciśnienia atmosferycznego nie będzie to wyż pogodny, co często obserwujemy w półroczu chłodnym, kiedy to pod silna inwersją wyżu zalega dużo wilgoci, występują przez wiele dni podinwersyjne chmury stratus i stratocumulus oraz formują się liczne mgły i zamglenia, gdzieniegdzie nawet o charakterze marznącym oraz osadzającym szadź. Przejaśnienia i większe rozpogodzenia są na krótkotrwałe i trudne do prognozowania, nawet przez modele o wysokiej rozdzielczości.
Antycyklon Beata zapewni przepiękne spektakle nad wilgotną inwersją wyżu w najbliższych dniach
Najczęściej to właśnie wysoko w górach możemy podziwiać przepiękne „morza podinwersyjnych chmur”. Szczególnie imponująco wyglądają one o złotej i niebieskiej godzinie. Przykład, jak mogą one wyglądać ze szczytowych partii gór oraz z samolotów na wysokości przelotowej można zobaczyć poniżej.
Podinwersyjne morze chmur w chłodnej porze roku
Nad wilgotną inwersją wyżu, gdy to doliny spowite są chmurami niskimi i mgłami, które w chłodnej porze roku za sprawą słabego promieniowania słonecznego potrafią utrzymywać się przez wiele dni z rzędu. Po wschodzie słońca często mgły przekształcają się w chmury niskiego piętra stratus. Zasięg i grubość wilgotnej warstwy inwersyjnej potrafi się wahać w ciągu dnia o nawet kilkaset metrów.
Imponujący widok o niebieskiej godzinie nad wilgotną warstwą inwersji wyżu. Na szczególną uwagę zasługują chmury wyższego piętra niż St, czyli Altocumulus i Cirrus, które niezwykle prezentują się w czasie wschodów i zachodów słońca.
Nad wilgotną inwersją wyżu, gdy to doliny spowite są niskimi chmurami stratus na pograniczu złotej i niebieskiej godziny, kiedy to mamy najlepsze światło do fotografii.
Takie widoki są możliwe w czasie zgniłego wyżu tylko z pokładu samolotów i wysoko w górach nad wilgotną inwersją wyżu
Szczególnie w okresie od października do marca, kiedy to dni są krótkie i Słońce operuje słabo, w warunkach słabo wiatru, dużej wilgotności powietrza, dochodzi do utworzenia się nieprzyjemnego zachmurzenia podinwersyjnego. Gdy w tym samym czasie przy ziemi jest szaro i ponuro, to wysoko w górach można obserwować malowanie „morza chmur i mgieł”. Podobnie jest również z samolotów na wysokości przelotowej, które są nad warstwowymi chmurami Stratus i Stratocumulus.
Czasem jednak w górach i na nizinach oraz wyżynach dochodzi do rozproszenia się mgieł i chmur niskich stratus, na co wpływ ma temperatura powietrza, prędkość wiatru i intensywność promieniowania słonecznego. Tak jak na poniższym zdjęciu widzimy, że mgła rozprasza się i odsłania coraz więcej krajobrazu w górach.
Bardzo wysokie ciśnienie atmosferyczne na początku tygodnia. Jakość powietrza może ulec dużemu pogorszeniu głównie nocami
W najbliższych dniach najwyższe ciśnienie atmosferyczne zobaczymy we wtorek, 24 stycznia 2023. Wówczas to barometry pokażą nawet 1040-1041 hPa na poziomie morza. Na poziomie miejscowości wartości te będą niższe i zależne od wysokości. Szczególnie wysokie ciśnienie atmosferyczne, które może wpływać na nasze samopoczucie odczujemy we wtorek, gdy osiągnie 1035 hPa – 1041 hPa. Barometry na stacjach PSHM zanotują najwyższe wartości na północy i północnym zachodzie.
Antycyklon Beata wpłynie na pogodę. Prognozowane ciśnienie na poziomie morza, 21 stycznia 2023, 12Z według modelu ECMWF dla Europy i obszarów przyległych
Kilka dni z dominacją wału wyżowego nad Polską
Przez kilka dni od poniedziałku w Polsce ciśnienie atmosferyczne będzie bardzo wysokie, wpływając także na nasze samopoczucie. Niestety pod inwersją wyżu nagromadzi się dużo wilgoci, dlatego też doświadczymy dominacji podinwersyjnych chmur stratus i stratocumulus. Pogodne wyże w półroczu chłodnym są dość rzadkie. Szczęściarzami będą Ci, którzy spektakl z „morzem chmur” obserwować będą z pokładów samolotów oraz wysoko w górach.
Przeczytaj też: Mróz nie odpuści. Tylko lub aż -58 stopni na wschodzie. Jakie temperatury do końca stycznia w Polsce?
Prognozowane wartości ciśnienia na poziomie morza na 25 stycznia 2023, 12Z dla Europy i obszarów przyległych ze słabnącym wałem wysokiego ciśnienia, który łączyć będzie wyż znad Atlantyku z wyżem kontynentalnym nad Rosją
Rozległy antycyklon osłabnie w połowie najbliższego tygodnia. Mróz całodobowy może miejscami występować w zasięgu chmur niskich. Prognozy temperatury powietrza mogą nie być precyzyjne, nawet w oparciu o modele z gęstą siatką obliczeniową
Amplitudy dobowe temperatury w najbliższych dniach nie będą, gdyż po zachodzie słońca wypromieniowanie ciepła hamować ma utrzymujące się zachmurzenie piętra niskiego. Aczkolwiek gdzieniegdzie mogą pojawić się trudne do prognozowania większe przejaśnienia i rozpogodzenia, gdzie w czasie długich styczniowych nocy może dochodzić do silnego wypromieniowania ciepła. Będą obszary w najbliższych dniach, kiedy to utrzyma się lekki mróz całodobowy. W takich sytuacjach najlepiej sprawdzają się metody nowcastingowe, które opierają się na obserwacji zdjęć satelitarnych w spektrum widzialnym i podczerwieni, aby zorientować się, czy w naszym obszarze dochodzi do „przerwania” zachmurzenia piętra niskiego, które ogranicza nocną radiacje ciepła z gruntu. Z uwagi na słaby wiatr, rozwój przyziemnych warstw inwersyjnych i trwający sezon grzewczy, dochodzić może w aglomeracjach miejskich oraz na osiedlach domków jednorodzinnych do istotnego pogorszenia jakości powietrza zwłaszcza po zachodzie słońca.
Wstępnie prognozowana temperatura, 25 stycznia 2023, 06 UTC według modelu ECMWF
Wał wyżowy powinien ustąpić w połowie przyszłego tygodnia
Rozległy i przeważnie zgniły wał wyżowy, który połączy ośrodki znad Atlantyku, Europy Zachodniej i Rosji nie będzie trwały. Jednak zablokuje na kilka dni zachodnią cyrkulacje strefową atmosfery, stabilizując warunki pogodowe w okresie od 22.01.2023 r. do 25.01.2023 r. Ponowny wzrost dynamiki w pogodzie jest oczekiwany w okolicach 26-31 stycznia 2023 r. Wówczas to dojdzie do likwidacji blokady wyżowej i jej miejsce zajmą niże ulokowane na północ od naszego kraju.
Strefy frontowe mają przechodzić pod koniec miesiąca często, powodując szybko zmieniającą się pogodę. Niewykluczone, że pojawią się nawet rozproszone burze, a przejściowo znaleźć możemy się w masie arktycznej. Nie zabraknie opadów stałych, mieszanych i deszczu ze śniegiem, ale trwałej zimy z tego nie będzie. Aczkolwiek kilka zimnych nocy jest możliwych, gdy nałożą się na to następujące czynniki: adwekcja powietrza o cechach arktycznych, większe przejaśnienia i rozpogodzenia, słaby wiatr i długie styczniowe noce oraz ukształtowanie terenu. Niewykluczone, że różnica ciśnienia będzie na tyle duża, iż pojawią się wichury, które mogą spowodować miejscowe szkody, ale musimy poczekać na stabilizacje wiązek prognostycznych. Już jutro na łamach naszego portalu opublikujemy najnowszą prognozę pogody na 16 dni, która obrazować będzie trend w pogodzie na przełomie stycznia i lutego.
Orientacyjnie prognozowany większy mróz, 28 stycznia 2023, 06 UTC według modelu ECMWF dla Polski
Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC