Antycyklon będzie się jeszcze trochę umacniał. Mróz dwucyfrowy już w nocy ze ze środy na czwartek w Polsce.
Antycyklon obecny nad sporą częścią Europy, nie wpuszcza niżów atlantyckich do Europy
Od wielu dni obserwujemy bardzo wyraźną blokadę cyrkulacji zachodniej, która rozciąga się osią od basenu śródziemnomorskiego po Morze Barentsa. Gdzie w obszarze północnej Rosji powstał i rozwija się samodzielny kontynentalny wyż. Natomiast w jego wychłodzonej masie powietrza. Spływającej z regionów arktycznych ciśnienie w jego centrum przemieszczającym się na południowy zachód nad Zatokę Fińską i Łotwę osiągnie wartości rzędu 1040-1042 hPa, obejmując dzisiaj i jutro od północnego wschodu obszar całego kraju. Czeka nas również radykalna poprawa pogodowych w całej Polsce za sprawą silnego antycyklonu.
Blokada w środkowej i górnej troposferze
Ponadto blokadę antycyklonalną obserwujemy w środkowej troposferze. Szczególnie na poziomie 500 hPa dostrzegamy klasyczny układ pola barycznego w postaci greckiej litery omega (Ω), który jest tworzony przez stosunkowo wąski klin wyżu ciągnący się południkowo od Morza Śródziemnego, aż po północne krańce Półwyspu Skandynawskiego, oraz równie rozległe południkowo zatoki niżowe. Natomiast nad Atlantykiem powstają w niej kolejne strefy frontowe i układy niżowe, w strefie dużych kontrastów termicznych między cieplejszym i wilgotnym masami powietrza z południa a chłodnymi masami spływającymi znad Grenlandii i Labradoru.
Prognoza topografii barycznej na 10.03.2022, 00Z dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych
Blokada antycyklonalna nad przeważającą częścią Europy skutkuje, że układy te wędrują wzdłuż zachodniej krawędzi klina i masywu Gór Skandynawskich na północ, nad Morze Norweskie i szerokości polarne. Głównie wschodniej stronie klina wyżowego obserwujemy rozbudowywanie się głębokiej zatoki w polu geopotencjału tego poziomu ma południe w kierunku Bałkanów. Długa fala górna „wypełniona” jest chłodnym powietrzem pochodzenia arktycznego, spływające po wschodniej stronie klina wyżowego. Na wyraźną zmianę warunków pogodowych i ocieplenie poczekamy do początku przyszłego tygodnia. Antycyklon ma mieć jednak w dalszym ciągu duży wpływ na pogodę.
We wschodniej połowie kraju obserwowaliśmy dziś zachmurzenie i opady związane z rozmywającym się stopniowo w polu podwyższonego ciśnienia frontem okluzji. Natomiast w czwartek i w piątek rozpogodzenia w całym kraju. Czekają nas duże dobowe amplitudy temperatury, ciśnienie wzrastać będzie do około 1040 hPa. Ma być to zasługa silnego antycyklonu. Będzie to więc pogodny wyż kontynentalny, który nie jest częsty w półroczu chłodnym.
Prognozowana ciśnienia atmosferycznego na 10.03.2022, 00Z dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych
Antycyklon ma mieć coraz większy wpływ na pogodę
Noc ze środy na czwartek przyniesie przeważnie zachmurzenie duże z rozpogodzeniami postępującymi od północy i północnego-wschodu. Gdzieniegdzie na wschodzie słabe i zanikające stopniowo opady śniegu. Szczególnie w Karpatach prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm. Zwłaszcza po północy i nad ranem na zachodzie możliwe marznące mgły i ograniczające widzialność do 300 m. W najchłodniejszej części nocy termometry pokażą od -10°C na północnym wschodzie. W obszarach podgórskich, około -5°C w centrum do 0°C nad morzem. Gdzieniegdzie na południowym wschodzie i wschodzie drogi śliskie po dziennych opadach i spadku temperatury poniżej zera po zachodzie słońca. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-wschodni i wschodni, wiejący od centrum antycyklonu i odchylany przez siłę Coriolisa. W Karpatach porywy wiatru do 65 km/h, okresami zawieje i zamiecie śnieżne.
Wyliczana temperatura na 10.03.2022, 06 UTC według ECMWF
Porównanie z prognozą kanadyjskiego modelu GEM na ten sam okres
Szerzej o blokadzie związanej z antycyklonem pisaliśmy tutaj
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC