Mróz będzie dwucyfrowy. Temperatura spadnie poniżej -20°C nocami

Mróz będzie dwucyfrowy. Temperatura spadnie poniżej -20°C nocami i w godzinach porannych. Sprawdzamy, jak wyglądają najnowsze prognozy modeli numerycznych.

Mróz będzie silny na początku drugiej dekady marca

Umacnia się wyż kontynentalny, który od Wolnego Instytutu Meteorologicznego z Berlina otrzymał imię „NOE”. Spłynie sucha i zimna masa powietrza, w której wystąpią dogodne warunki do występowania dużej dobowej amplitudy temperatury. Będzie to według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej powietrze pochodzenia polarno kontynentalnego.

Sytuacja synoptyczna na 10.03.2022, 12 UTC dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych

mróz będzie silny w polsce

W związku z rozbudową silnej blokady antycyklonalnej, adwekcji zimnego i suchego powietrza, spodziewane są korzystne warunki do silnych spadków temperatury. W wielu regionach nocami i godzinach porannych na poziomie od -20°C/-9°C. Niewykluczone, że lokalnie w obniżeniach terenu i tzw. mrozowiskach w południowej części spadki temperatury będą większe o kilka stopni. Szczyt ochłodzenia przypadnie na okres od 10.03.2022 do 13.03.2022. Potem temperatura w całym kraju zacznie rosnąć.

Silny wyż zbudowany w chłodnej masie kontynentalnej jest bardzo dobrze widoczny na animacji poniżej

Mróz dwucyfrowy nocami. Duże dobowe amplitudy temperatury w najbliższych dniach

Już w nocy ze środy na czwartek cały kraj znajdzie się pod wpływem rozbudowującego i umacniającego wyżu rosyjskiego, rozmyje się na wschodzie front okluzji we wzrastającym ciśnieniu atmosferycznym Większe spadki temperatury są prawdopodobne w obszarach przejaśnień i rozpogodzeń na wschodzie oraz południu Polski.

Prognozowana temperatura na wysokości 2 m 10.03.2022, 06 UTC według ECMWF

Mróz będzie dwucyfrowy, temperatura spadnie poniżej -20°C nocami

Jeszcze większe spadki temperatury prognozuje we wschodniej części Polski model kanadyjski GEM. Taka prognoza może się sprawdzić miejscami pod warunkiem że się rozpogodzi i osłabnie wiatr.

Wyliczana temperatura na 10.03.2022, 06 UTC według modelu kanadyjskiego GEM

 temperatura spadnie poniżej -20°C nocami

Mróz w Polsce największy w okolicach weekendu

Większe spadki temperatury wystąpią zwłaszcza w nocy z 10/11 marca 2022, kiedy to lokalnie w obszarach przejaśnień i rozpogodzeń możliwe są wartości na termometrach poniżej -20°C/-15°C. Głównie na południu w rejonach górskich i podgórskich. W całym pasie Polski wschodniej możliwy jest mróz poniżej -10°C. Wartości będą o kilka, miejscami kilkanaście stopni poniżej normy wieloletniej. Za dnia będzie cieplej.

Wyliczana temperatura powietrza na wysokości 2 metrów n.p.g na 11.03.2022, 06 UTC według kanadyjskiego modelu GEM

Mróz będzie dwucyfrowy, temperatura spadnie poniżej -20°C nocami

Zimny zapowiada się także weekend. Gdy największe spadki temperatury wystąpią w obszarach przejaśnień i rozpogodzeń. Na południu i wschodzie, północnym-wschodzie mróz będzie szczególnie duży w drugiej części nocy i godzinach porannych.

Wyliczana temperatura minimalna na 12.02.2022, 06 UTC według modelu GEM

dwucyfrowy mróz nad ranem

Wyliczana temperatura na noc z 12/13 marca 2022, kiedy to dwucyfrowy mróz ma być powszechny w kraju. Najcieplej ma być w gminach nadmorskich oraz na zachodzie Polski.

silne spadki temperatury

Wygląda więc na to, że druga połowa mijającego tygodnia minie pod znakiem poprawy pogody za sprawą silnej blokady wyżowej związanej z wyżem kontynentalnym. Będą duże dobowe amplitudy temperatury, miejscami na południu i wschodzie w ciągu dnia utrzyma się lekki mróz za dnia. Nie zabraknie pogodnego nieba, gdyż masa, która napłynie charakteryzować ma się niewielką zawartością wilgoci. Największych spadków temperatury oczekujemy w woj. małopolskim i podkarpackim nocami i o poranku. Zależne będzie to od siły wiatru i lokalnego ukształtowania terenu, gdzie z powodzeniem osiadać ma zimne powietrze w obrębie wyżu. Cieplej zrobi się w przyszłym tygodniu, gdy w zachodnich i południowych dzielnicach naszego kraju na termometrach za dnia zobaczymy powyżej 10-14°C. Utrzyma się jednak podział początkowo na chłodniejszy wschód i cieplejszy zachód.