Pogoda. Groźne wichury uderzą w Europę. Porywy wiatru ponad 100 km/h. Sprawdzamy, czy Polsce grozi silny wiatr oraz burze

Pogoda. Groźne wichurą mogą pojawić się w zachodniej części Europejskiego Obszaru Synoptycznego. Sprawdzimy, jak wyglądać będzie sytuacja pogodowa na przełomie 1 i 2 dekady marca dla Polski.

Pogoda. Blokada wyżowa pozostanie z nami na dłużej. Większa dynamika w pogodzie na zachodzie Starego Kontynentu

Styczeń i luty przyniósł w Polsce dynamiczne warunki pogodowe. Pogodę kształtowała na ogół cyrkulacja zachodnia. Nie brakowało okresów z wysoką temperaturą, silnymi burzami, a nawet lokalnymi trąbami powietrznymi. Koniec poprzedniego miesiąca i początek marca przyniósł stabilizacje warunków pogodowych za sprawą rozbudowy silnych układów wyżowych, które zablokowały wędrówkę wirów niżowych znad Atlantyku. Marzec zapisze się jako miesiąc suchy z temperaturą w normie, bądź w pobliżu normy wieloletniej na przeważającym obszarze Polski. Na zachodzie i północy mogą być to wartości powyżej normy klimatycznej.

Głębokie niże związane z cyrkulacją strefową są obecne na przełomie pierwszej i drugiej dekady marca nad Atlantykiem Północnym i rejonem Islandii oraz Wysp Brytyjskich. Ich dalsze przemieszczanie się na wschód blokuje antycyklonalna blokada w całym pionowym przekroju troposfery. Jednak pod koniec tygodnia na zachodzie Europy pojawiać będą się kolejne fale silnego wiatru, nawet o skali wichur.

Wyliczana średnia anomalia w polu geopotencjału dla wysokości 500 hPa (5500 m.n.p.g) na okres od 8.03.2022 do 15.03.2022 według amerykańskiego modelu klimatycznego CFS

Pogoda. Groźne wichury uderzą w Europę. Porywy wiatru ponad 100 km/h. Sprawdzamy, czy Polsce grozi silny wiatr oraz burze

Polska groźne wichury nie grożą w najbliższych 7-14 dniach. Panować ma u nas przeważnie wyżowa pogoda, która jednak nie zawsze przyniesie pogodną aurę, chociaż koniec mijającego tygodnia przyniesie dużo pogodnego nieba w całym kraju i duże spadki temperatury nocami z uwagi na adwekcje suchego i wychłodzonego powietrza polarno kontynentalnego. Układ wyżowy pod koniec bieżącego i przyszłego tygodnia stabilizacje w pogodzie. Będą regiony w Polsce, gdzie opady atmosferyczne według modeli europejskich i amerykańskich nie pojawią się przez ponad 7-10 dni.

Orientacyjna prognoza sum opadów za okres od 9.03.2022 do 19.03.2022 według modelu ECMWF

Groźne wichury uderzą w Europę. Porywy wiatru ponad 100 km/h. Sprawdzamy, czy Polsce grozi silny wiatr oraz burze

Pogoda. Niże wpływać mają na aurę na zachodzie Europy

Niże wchodzące w skład cyrkulacji zachodniej kształtuje warunki pogodowe na zachodzie Europejskiego Obszaru Synoptycznego. We wtorek groźny wiatr dał się we znaki głównie w Irlandii. Większych zmian w prognozach średnio i długoterminowych nie widać. Blokada antycyklonalna obecna nie tylko w polu przyziemnym, ale także w środkowej i górnej troposferze, skutecznie utrudniać ma wędrówkę niżów z rodowodem atlantyckim na wschód Starego Kontynentu, dlatego nie spodziewamy się ekstremalnych zjawisk pogodowych w najbliższym czasie w Polsce.

Prognozowana średnia wartość ciśnienia atmosferycznego za okres od 9.03.2022 do 19.03.2022 według modelu GFS

Pogoda. Groźne wichury uderzą w Europę. Porywy wiatru ponad 100 km/h. Sprawdzamy, czy Polsce grozi silny wiatr oraz burze

Groźne wiatry związane z dużą różnicą ciśnienia są prognozowane m.in na Wyspach Brytyjskich, częściowo we Francji, w Hiszpanii oraz nad Morzem Śródziemnym, jak i też miejscami w basenie Morza Śródziemnego. Nic nie wskazuje, aby zapanowały u nas ekstremalne zjawiska pogodowe.

Orientacyjna prognoza porywów wiatru za okres od 9.03.2022, 00Z do 14.03.2022, 00 UTC według modelu niemieckiego ICON

Porywy wiatru ponad 100 km/h.

Pogoda. Zmiany w pogodzie zaczną postępować pod koniec bieżącego tygodnia i na początku przyszłego

Interesująco natomiast wyglądają najnowsze prognozy na początek przyszłego tygodnia. Zmianie ulegnie rozkład pola ciśnienia nad Europejskim Obszarem Synoptycznym i przyległościami. Nad zachodnią i południowo-zachodnią częścią Starego Kontynentu znajdą się głębokie niże baryczne. Natomiast w pobliżu Polski ulokowany ma być silny wyż. Dzięki takiemu położenie ośrodków, możliwy będzie napływ cieplejszego powietrza z kierunków południowych do naszego kraju. Temperaturę na południu kraju podnieść może również wiatr halny. Zanim jednak tak się stanie, to pojawi się silny dwucyfrowy mróz nocami. Czeka nas także duże dobowe amplitudy temperatury wynikająca z bezchmurnej aury i adwekcji suchej masy.

Prognozowane maksymalne porywy wiatru za okres od 9.03.2022 do 14.03.2022 według niemieckiego modelu numerycznego

prognozowane porywy wiatru

Wygląda więc na to, że duża dynamika nad zachodnią częścią Starego Kontynentu i Oceanem Atlantyckim, przyniesie w Polsce znaczne ocieplenie. Jednak nie wcześniej niż w okolicach połowy marca. Mróz będzie jednak w drugiej połowie mijającego tygodnia najsilniejszy na południu i wschodzie nocami i w godzinach porannych przy bezchmurnym niebie, słabym wietrze i braku chmur. Powrócić może także miejscami problem smogu wynikający z obecności wyżu i rozwoju silnych warstw inwersyjnych nocami. Pogoda ma być jednak mało dynamiczna.

Prognozowane maksymalne porywy wiatru za okres od 9.03.2022 do 15.03.2022 według amerykańskiego modelu numerycznego GFS

Pogoda. Groźne wichury uderzą w Europę. Porywy wiatru ponad 100 km/h. Sprawdzamy, czy Polsce grozi silny wiatr oraz burze

1 komentarz do “Pogoda. Groźne wichury uderzą w Europę. Porywy wiatru ponad 100 km/h. Sprawdzamy, czy Polsce grozi silny wiatr oraz burze”

Możliwość komentowania została wyłączona.