Silny mróz poniżej -20°C pojawi się na wschodzie i południu Polski. Ocieplenie nie będzie rychłe. Sprawdzimy, co prognozują najnowsze aktualizacje modeli numerycznych na przełom 1 i 2 dekady marca.
Silny mróz da się we znaki w Polsce
Wiele wskazuje, że prognozy sugerujące marzec z opadami poniżej normy sprawdzą się bardzo dobrze. Już na przełomie pierwszej i drugiej dekady mijającego miesiąca dostaniemy się w zasięg silnego wyżu barycznego, który stanowić będzie istotny element blokady cyrkulacji zachodniej. Z prognoz numerycznych wynika, że ciśnienie w centrum antycyklonu przekroczy 1040 hPa. Możliwy przedział wartości na barometrach 1040 hPa – 1042 hPa blisko Polski. Jego centrum w drugiej połowie tygodnia znajdzie się na wschód od naszego kraju. Spłynie również dzięki niemu dużo suchsza i chłodniejsza masa powietrza z wysokich szerokości geograficznych. Począwszy od czwartku czeka nas dużo pogodnego nieba, opady atmosferyczne zanikną w całym kraju. Największe spadki temperatury są oczekiwane w południowych i wschodnich dzielnicach Polski. Najcieplej będzie na zachodzie. Silny mróz utrzyma się przez kilka nocy z rzędu.
Prognoza ciśnienia na 10.03.2022, 00Z według modelu ECMWF
Zimowe krajobrazy w najbliższych dniach we wschodniej i południowej części Polski
Lekka zima z pokrywa śnieżną panować ma w najbliższych dniach na południu, południowym-wschodzie i wschodzie Polski. Zaznaczą się na tym obszarze kolejne opady śniegu, deszczu ze śniegiem. Następnie od czwartku nadejdzie wyjątkowo suchy okres synoptyczny i w wielu regionach naszego kraju nie pojawią się opady atmosferyczne do końca drugiej dekady marca.
Orientacyjna prognoza narastającej pokrywy śnieżnej za okres od 8.03.2022 do 10.03.2022 według modelu kanadyjskiego GEM
Mróz dwucyfrowy nawet na nizinach w Polsce wraz z początkiem drugiej dekady marca
Znaczne spadki temperatury pod koniec tygodnia będą możliwe dzięki umocnieniu się wyżu, adwekcji mroźnego powietrza pochodzenia arktycznego o niewielkiej wilgotności co sprzyjać ma pogodnej aurze. Największe spadki temperatury wystąpią w okresie od 10.03.2022 do 13.03.2022. W zasięgu antycyklonu i silnych ruchów osiadających nocami zobaczymy lokalnie na nizinach dwucyfrowy mróz. Za dnia miejscami temperatura będzie w okolicach zera, bądź na niewielkim minusie. Głównie w zachodnich dzielnicach na plusie, gdzie zaznaczy się cieplejsze powietrze.
Wyliczana temperatura na wysokości 2 metrów n.p.g na 10.03.2022, 06 UTC według GEM
Niewykluczone, że na nizinach spadki temperatury będą w przedziale od -17°C/-10°C nocami i w godzinach porannych. Natomiast miejscami w obniżeniach terenu i tzw. zastoiskach chłodu prawdopodobny jest krótkotrwały spadek temperatury poniżej -20°C.
Wyliczana temperatura na 11.03.2022, 06 UTC według kanadyjskiego modelu GEM
Z prognoz numerycznych wynika, że przyszły tydzień przyniesie dalszą dominacje blokady antycyklonalnej, dlatego oczekujemy, że będzie to suchy okres synoptyczny. Na przełomie bieżącego i następnego tygodnia antycyklon ma mieć decydujący wpływ na pogodę w Polsce. Centrum wyżowe będzie jednak dość blisko Polski, bądź nad naszą częścią Starego Kontynentu. Jednak szczyt ochłodzenia przypadnie na okolice weekendu, gdy przy pogodnym niebie i słabym wietrze będą występować znaczne spadki temperatury. Silny mróz nocami nie będzie rzadki. Niewykluczone, że najdłużej mróz utrzyma się we wschodnich i południowych dzielnicach naszego kraju. Ocieplenie zacznie postępować od zachodu wraz z początkiem przyszłego tygodnia. Na zachodzie Europy znajdzie się głęboki wir niżowy, natomiast silny antycyklon zmieni nieco swoje położenie. Dlatego też dojdzie do zmiany kierunku adwekcji mas powietrza i napłynie cieplejsza masa.
Wyliczana temperatura na 12.03.2022, 06 UTC według modelu kanadyjskiego GEM
Prognoza temperatury na wysokości 2 metrów n.p.g 06 UTC według modelu GEM
Silny mróz zacznie ustępować wraz z początkiem przyszłego tygodnia. Dalej utrzyma się silna blokada w całym pionowym profilu troposfery
Druga dekada marca niewiele będzie różnić się od początku miesiąca. Dalej dominować będzie pole podwyższonego ciśnienia i opady mają być poniżej normy klimatycznej. Początkowo występować ma silny mróz. Jednak temperatura wzrośnie. Szczególnie w okolicach połowy miesiąca. Niewykluczone jednak, że w marcu chłód będzie powracał i zdarzą się akcenty zimowe oraz mróz i przymrozki nocami. Za dnia jednak coraz częściej wartości będą dodatnie na nizinach.
Wyliczane ciśnienie atmosferyczne na okres od 10.03.2022 do 15.03.2022 według modelu GEFS
Orientacyjna prognoza ciśnienia średniej wartości ciśnienia na 15.03.2022 do 20.03.2022 według modelu amerykańskiego GEFS
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC