Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Śnieżyce będą potężne. Spadnie 40-60 cm śniegu. Silny efekt morza. Paraliż komunikacyjny

Śnieżyce w Europie będą naprawdę silne

Sypnęło w nocy śniegiem na wschodzie Polski. Krajobrazy zabieliły się, a lokalnie śnieżyce były w poniedziałkowy wieczór naprawdę silne. Okazuje się, że silny spływ chłodu przynosi powrót zimy nie tylko na wschodzie Polski. Intensywnych opadów śniegu spodziewamy się między innymi w Turcji, Grecji, czy na Bałkanach, gdzie lokalnie spaść może nawet kilkadziesiąt centymetrów świeżego śniegu.

Śnieżyce przeszły nad Polską Wschodnią

Wiedzieliśmy, że noc z poniedziałku na wtorek przyniesie opady śniegu w Polsce Wschodniej. Jednak jak wyjrzałem przez okno około 21 i zobaczyłem ile śniegu spadło w przeciągu godziny, to byłem zaskoczony. Przez Lubelszczyznę przeszły prawdziwe śnieżyce, których nie powstydziłby się choćby styczeń, czy luty.

Śnieżyce przeszły w nocy nad Polską

Obecnie sytuacja wróciła do wyżowej normy. Na wschodzie kraju przelotnie, delikatnie prószy śnieg. Jednak nie są to już żadne silne śnieżyce. Nad krajem od rana pojawia się coraz więcej chwil ze słońcem. Powyżej obraz satelitarny z godzin porannych (źródło). Co ciekawe w środę przez kraj przejdzie kolejny, płytki niż, który przyniesie kolejne opady śniegu. Nie powinny to być jednak silne śnieżyce, a szczegóły opiszę w prognozie pogody na środę 9 marca.

Potężne śnieżyce w prognozach dla południowego-wschodu

To co wydarzy się u nas to „małe miki” jeśli chodzi o wybryki zimy na jej sam koniec. Silny spływ chłodu, który w najbliższym czasie nastąpi również na wschodzie naszego kraju mocno namiesza w pogodzie na południowym wschodzie kontynentu. Zobaczmy animację spływu chłodnych mas powietrza z północy na południe.

Widać tu doskonale jak silny mróz obejmował będzie kolejne regiony wschodniej Europy, aż po południowy wschód. I to właśnie na południowym wschodzie śnieżyce będą najsilniejsze. Potężny atak zimy czeka mieszkańców Grecji, Bałkanów, a przede wszystkim północnych regionów Turcji. Chłodne, arktyczne powietrze spłynie nad ciepłe wody Morza Czarnego. Przyniesie to tzw. efekt morza. Dojdzie do rozwoju wysoko rozbudowanych w pionie chmur kłębiastych. Chmury te będą bardzo wydajne opadowo przynosząc w regionie silne śnieżyce.

Silne śnieżyce na południowym wschodzie Europy

Widać tu, że śnieżyce w najbliższych dniach ogarną wiele krajów na południowym wschodzie kontynentu. Lokalnie przyrosty pokrywy śnieżnej będą spektakularne. W przeciągu kilkudziesięciu godzin przybędzie nawet do 60 cm śniegu. Oczywiście, gdy taki atak zimy przydarzy się w większych miejscowościach, to ich mieszkańców czeka silny paraliż komunikacyjnych. Mam nadzieję, że nie powtórzy się sytuacja z poprzedniego ataku zimy w regionie, gdy mieszkańcy Grecji, czy Turcji musieli zostawiać swoje samochody na autostradach. Na południowym wschodzie zima uderzy pełną siłą.

Nie tylko silne śnieżyce. Na południowym wschodzie uderzy również mróz

jak widać, nie tylko silne śnieżyce pojawią się na południowym wschodzie. Bałkany, Grecja, czy Turcja zmagały będą się w najbliższym czasie z silnym mrozem. Temperatury mogą spadać nawet do kilkunastu kresek poniżej zera. Zima zdecydowanie nie powiedziała ostatniego słowa w Europie.

Kiedy wiosna w Europie?

Odpowiadając na to pytanie trzeba podzielić kontynent na dwie części. Na zachodzie Europy wiosna trwa w najlepsze, a z każdym dniem będzie tylko cieplej.

Wiosna w Europie Zachodniej

Na powyższej mapie widać, że już obecnie w Hiszpanii, Francji, czy włoskich wyspach na Morzu Śródziemnym słupki rtęci pną się powyżej 20 stopni Celsjusza. Granica kompletnie różnych mas powietrza przebiega w Europie Centralnej, w pasie od Polski po Włochy. Widać to doskonale po naszym kraju. Podczas gdy mróz nocami na wschodzie kraju sięgać może -15 stopni (lokalnie więcej), na zachodzie Polski nawet w nocy temperatury mogą być dodatnie. Szczęśliwie w okolicach połowy miesiąca ciepłe masy powietrza obejmą również wschodnie regiony naszego kraju. Silne śnieżyce w Polsce na ten moment nam nie grożą, ale z ciekawością będę przyglądał się sytuacji na południowym wschodzie.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk