Mróz na wschodzie do -30 stopni nocami. Kiedy zrobi się cieplej?

Wciąż znajdujemy się pod wpływem silnej blokady wyżowej. Antycyklon nie pozwala docierać w nasz region niżom atlantyckim, lecz również powoduje silny spływ chłodnych mas powietrza z północy i wschodu. Mróz podczas najbliższych nocy będzie silny. Lokalnie temperatury spadną do -18 stopni Celsjusza.

Mróz nocami będzie siarczysty

Spływ chłodu na wschód Europy będzie naprawdę silny. Mamy końcówkę pierwszej dekady marca, a mróz na wschodzie kontynentu przekraczał będzie -20 stopni. W regionie Moskwy nie można wykluczyć, że słupki rtęci spadną w okolice -30 stopni Celsjusza.

Mróz nocami w Europie będzie naprawdę silny

W kolejnych dniach mróz w Europie Wschodniej będzie się nasilał. Nocami spadki temperatury będą duże. Od czwartku ujemne temperatury utrzymywały będą się na wschodzie również w dzień. I dotyczy to również wschodnich regionów naszego kraju.

Prognoza długoterminowa na wiosnę 2022

Kiedy mróz w Polsce zrobi się naprawdę silny?

Przyjrzyjmy się zatem animacji prognoz temperatury na najbliższy czas dla naszego kontynentu. Animacja wykonana w oparciu o wyliczenia modelu GEMS. Obecnie model ten widzi najsilniejsze spadki temperatury na wschodzie Europy.

Widać tu dobitnie jak fala chłodu spływa we wschodniej Europie z północy na południe. W okolicach czwartku silny mróz pojawi się również na wschodzie kraju. W ten dzień również na Lubelszczyźnie, czy Podkarpaciu mróz będzie całodobowy. Nocami spadki temperatury będą naprawdę duże. Nie można wykluczyć, że pod koniec tygodnia na Podkarpaciu, czy w górach termometry wskażą w okolicach nawet -18 stopnie Celsjusza. Warunkiem koniecznym do tak silnych spadków temperatury jest oczywiście bezchmurne niebo. To może nam zapewnić silny antycyklon, który rozbudowuje się w naszym regionie.

Silny mróz w Polsce podczas najbliższych nocy

Najzimniejsze mają być w Polsce noce od czwartku do poniedziałku. Model GEMS widzi tu praktycznie conocne spadki temperatury do wartości dwucyfrowych poniżej zera. Warto tu zaznaczyć, że mróz dotyczył będzie wschodniej, południowej i w mniejszym stopni centralnej Polski. Na zachodzie cieplej i w tym tygodniu zdarzały będą się noce bez ujemnych temperatur. Delikatniejsze spadki temperatury widzą modele GFS i ECMWF. Wedle amerykańskiego i europejskiego modelu temperatura podczas najbliższych nocy nie powinna spadać poniżej -10 stopni Celsjusza. Jak w rzeczywistości silne ochłodzenie przed nami? To zależało będzie przede wszystkim od zachmurzenia. Jeśli to pojawiało będzie się w Polsce (jak obecnie), to skłonny jestem wierzyć bardziej prognozom GFS i ECMWF. Jeśli jednak wyż zapewni nam dużo bezchmurnego nieba nocami to spadki temperatury będą znaczne.

Kiedy szansa na ocieplenie?

Chłód zostanie z nami jeszcze przez dłuższy okres. W tej części wpisu spróbuję jednak poszukać w prognozach pozytywnych wieści odnośnie temperatury. Po w sumie dość nijakiej i niezbyt ostrej zimie, najwyższy czas na zapowiadaną przecież szybką wiosnę.

Ocieplenie w Polsce za około tydzień

Od razu trzeba napisać, że przez najbliższy tydzień silnego ocieplenia nie mamy co szukać. Przed nami silny mróz nocami i temperatury do 5 stopni w dzień. Dopiero okolice środy 16 marca dają nadzieję na wyższe temperatury. Modele numeryczne zgodnie prognozują na połowę miesiąca temperatury dochodzące do 15 stopni powyżej zera na zachodzie kraju. W tym samym czasie zmieniać zacznie się sytuacja baryczna w regionie. Silny antycyklon odpuści dopuszczając do głosu niże atlantyckie. Pogoda stanie się bardziej dynamiczna, a wraz z kolejnymi frontami w region napływać zacznie cieplejsze powietrze. Mróz powinien zacząć ustępować w drugiej połowie marca. Oczywiście będę pisał Wam o tym na bieżąco.