Pogoda długoterminowa na całą wiosnę 2022. Będą anomalie pogodowe. Przymrozki i mróz mogą nie być rzadkie. Zdarzą się również dni gorące i burze w Polsce

Pogoda długoterminowa na całą wiosnę 2022. Wystąpią anomalie pogodowe. Przymrozki, a nawet mróz w naszych szerokościach geograficznych nie powinny być rzadkie. Prawdopodobne są także dni gorące w Polsce.

Pogoda długoterminowa. Sprawdzamy trend w prognozach na wiosnę 2022

Meteorologiczna wiosna rozpoczęła się 1 marca 2022 i potrwa do 1 czerwca 2022. Astronomiczna wiosna nadejdzie natomiast 20 dnia mijającego miesiąca. Prześledźmy więc najnowsze prognozy na najbliższe miesiące w oparciu o modele amerykańskie i europejskie.

Orientacyjna prognoza maksymalnej i minimalnej temperatury powietrza na okres od 8.03.2022 do 21.03.2022 według WRF-GFS

Pogoda długoterminowa. Marzec będzie chłodniejszy, niż to wcześniej wynikało z prognoz numerycznych

Według modelu klimatycznego CFS, marzec 2022 zapisze się w skali miesięcznej jako miesiąc w normie wieloletniej na przeważającym obszarze Polski. Na zachodzie i częściowo w centrum kraju oraz na północy Polski będzie lekko powyżej normy wieloletniej. Na większe ocieplenie przyjdzie nam poczekać do drugiej połowy miesiąca, kiedy to częściej docierać będą do kraju cieplejsze masy powietrza. Nocami rzadsze staną się na nizinach przymrozki, chociaż nawet w trzeciej dekadzie miesiąca miejscami mogą wystąpić.

Prognozowane miesięczne odchylenie temperatury od normy wieloletniej na marzec 2022 według modelu amerykańskiego CFS, wyliczenia zostały zainicjowane warunkami brzegowymi z okresu od 25.02.2022 do 6.03.2022

Pogoda długoterminowa na całą wiosnę 2022. Będą anomalie pogodowe. Przymrozki i mróz mogą nie być rzadkie. Zdarzą się również dni gorące i burze w Polsce

Jeśli chodzi o opady, to marzec ma być miesiącem suchym. Częsta dominacja stabilnych ośrodków wysokiego ciśnienia, nie będzie dopuszczać do swobodnej wędrówki ośrodków niżowych wchodzących w skład cyrkulacji zachodniej i przemieszczających się z zachodu na wschód Europy. Gdzieniegdzie zdarzą się niewielkie opady śniegu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Wygląda więc na to, że początek wiosny przyniesie deficyt opadów.

Prognoza anomalii opadów na marzec 2022 według modelu CFS, warunki brzegowe z okresu od 25.02.2022 do 6.03.2022

Pogoda długoterminowa na całą wiosnę 2022. Będą anomalie pogodowe.

ECMWF jest nieco cieplejszy niż model CFS. Sugeruje on na przeważającym obszarze Polski, anomalie miesięczną powyżej normy klimatycznej. Najcieplej ma być na północy kraju, natomiast najchłodniej na południowym-wschodzie. Niewykluczone jednak, że prognozowane dodatnie odchylenie od 20-letniej normy klimatologicznej nie sprawdzi się i miesiąc ten zapisze się w wielu regionach, w normie wieloletniej, a nawet lekko poniżej normy klimatycznej.

powyżej normy klimatycznej

Opady według prognozy modelu ECMWF będą poniżej normy wieloletniej w marcu 2022. Sugeruje to nam dalszą dominacje ośrodków wysokiego ciśnienia. Jest to więc prognoza zbieżna z tą, którą przedstawił nam model CFS.

poniżej normy opady w Polsce

Pogoda długoterminowa. Chłodny i wilgotny kwiecień jest możliwy

Niekorzystnie na ten moment wygląda prognoza modelu CFS na kwiecień 2022. Amerykański model sugeruje na przeważającym obszarze Polski temperaturę w normie wieloletniej. Miejscami tylko na południowym-wschodzie i północy lekko powyżej normy klimatycznej. Pojawia się również ujemna anomalia w naszej części Europy. Niewykluczone, że w kolejnych aktualizacjach modelu amerykańskiego będzie się powiększać. Dlatego też dłuższe chłody, przymrozki, a nawet większe epizody zimowe są możliwe w kwietniu.

Wstępne prognozowane odchylenie temperatury na kwiecień 2022 względem okresu bazowego 1984-2009 według CFS

temperatura w normie klimatycznej

Najnowsza prognoza modelu CFS sugeruje, że w kwietniu możemy znaleźć się przez dłuższy czas pomiędzy wyżem znad Atlantyku Północnego i Wysp Brytyjskich oraz niżów znad Skandynawii i Rosji. Taka konfiguracja pola ciśnienia utrzymująca się nad Europejskim Obszarem Synoptycznym i przyległościami doprowadzić może do wystąpienia dłuższych okresów chłodu. Ciepłe dni z adwekcją powietrza z kierunków południowych są możliwe. Jednak anomalia w skali miesięcznej w normie i lekko poniżej normy sugeruje nam, że nie powinien być to bardzo ciepły miesiąc.

Wstępna prognoza ciśnienia atmosferycznego na kwiecień 2022 według CFS

Pogoda długoterminowa na całą wiosnę 2022. Będą anomalie pogodowe. Przymrozki i mróz mogą nie być rzadkie. Zdarzą się również dni gorące i burze w Polsce

Wstępna prognoza anomalii opadów na kwiecień sugeruje na przeważającym obszarze Polski opady w normie klimatycznej. Gdzieniegdzie pojawiają się obszary na mapie z sumami miesięcznymi powyżej normy wieloletniej. Niewykluczone, że częściej w czwartym miesiącu roku pojawią się niże baryczne z frontami nad Polską, przynosząc większe opady atmosferyczne. Możliwe są także burze w większej ilości niż w marcu. Nadejść mogą niże znad Morza Śródziemnego, które w zależności od rozkładu pionowego temperatury przynosić będą opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu.

Wstępna prognoza anomalii opadów na kwiecień 2022 według modelu amerykańskiego CFS

Pogoda długoterminowa na całą wiosnę 2022. Będą anomalie pogodowe. Przymrozki i mróz mogą nie być rzadkie. Zdarzą się również dni gorące i burze w Polsce

Pogoda długoterminowa. Odmienne prognozy z modelu ECMWF

Nieco inaczej sytuacje pogodową w kwietniu widzi najnowsza aktualizacja modelu ECMWF. Model z Europy sugeruje w skali miesięcznej dodatnie odchylenie temperatury. Nie wyklucza to jednak w żaden sposób okresów z temperaturami poniżej normy klimatycznej. Oczekujemy, że kolejne aktualizacje modelu europejskiego przyniosą zmianę trendu na czwarty miesiąc roku. Prawdopodobnie w kierunku wartości w normie, bądź poniżej 20-letniej normy klimatycznej. Musimy mieć na uwadze, że prognozy długoterminowe charakteryzują się umiarkowaną sprawdzalnością. Jednak, mając na uwadze proces stopniowego rozpadu wiru polarnego, w związku z coraz silniejszą operacją słoneczną, oczekujemy, że anomalie pogodowe i chłodne okresy, a nawet akcenty zimowe są możliwe na nizinach.

pogoda na kwiecień i wartości powyżej normy w Polsce

Według modelu ECMWF w kwietniu możemy spodziewać się częstszych opadów atmosferycznych niż w marcu. Europejski model sugeruje wartości w normie klimatycznej, a np. na wschodzie, północnym-wschodzie i północy oraz południu powyżej normy. Wilgotny i stosunkowo chłodny kwiecień jest możliwy. Jednak z uwagi na odległy termin i dużą rozbieżność w prognozach pomiędzy modelami, będziemy zmuszeni prognozy na ten nadchodzący miesiąc zweryfikować w kolejnych tygodniach. Na ten moment nie jest możliwy bardziej precyzyjny opis warunków pogodowych. Możliwe są nawet zjawiska o charakterze ekstremalnym.

kwiecień wilgotny w polsce

Pogoda długoterminowa. Maj przynieść może przymrozki, ale także dni gorące oraz burze

Prognozy na maj 2022 charakteryzujmy jako ciekawostkę. Najnowsza prognoza CFS sugeruje nam w skali miesięcznej wartości powyżej normy klimatycznej. Daje nam to jednak orientacyjny zarys przebiegu warunków pogodowych w piątym miesiącu roku, ponieważ poszczególne tygodnie mogą przynieść wartości poniżej normy, opady śniegu na nizinach okresami i przymrozki. Niewykluczone jednak, że dni ciepłych, a nawet gorących będzie więcej niż w kwietniu, gdyż do Polski mogą dotrzeć cieplejsze masy powietrza z południa i południowego-zachodu. Zdarzyć może się adwekcja masy z rejonu Morza Czarnego, przynosząc ciepłe i wilgotne powietrze. Dni burzowych powinno być więcej niż w kwietniu.

Pogoda długoterminowa na całą wiosnę 2022. Będą anomalie pogodowe. Przymrozki i mróz mogą nie być rzadkie. Zdarzą się również dni gorące i burze w Polsce

Poniższą mapę traktujmy z przymróżeniem oka. Sugeruje ona nam anomalie opadów na maj 2022. W wielu miejscach widzimy opady poniżej normy klimatycznej. Gdzieniegdzie w centrum i na zachodzie w normie i lekko powyżej normy. Musimy mieć jednak na uwadze, że prognozy anomalii opadów, to słaby element prognoz długoterminowych, dlatego korekta prognoz jest bardzo prawdopodobna w kolejnych aktualizacjach modelu klimatycznego CFS.

przymrozki i mróz mogą nie być rzadkie. Zdarzą się również dni gorące i burze w Polsce

Ciepły ECMWF dla Polski na maj 2022

Dodatnie odchylenie temperatury na maj 2022 prognozuje również model ECMWF. Nie wyklucza to jednak całkowicie tygodni z chłodnymi okresami i przymrozkami. Także na wysokości 2 metrów n.p.g nocami i godzinach porannych. Mapa poniżej obrazuje nam możliwy trend miesięczny w odniesieniu do 20-letniego okresu klimatologicznego.

Prognozowane odchylenie temperatury na maj 2022 według modelu ECMWF

maj 2022 i temperatura powyżej normy w Polsce

Z prognoz modelu ECMWF wynika, że w maju opady będą w normie wieloletniej w wielu regionach Polski. Natomiast na południu, południowym-wschodzie i północnym-zachodzie, europejski model widzi opady ponad normę. Jest to jednak bardzo odległa prognoza obarczona dużym błędem prognostycznym i trend na ostatni miesiąc wiosny meteorologicznej może ulec dużej zmianie.

maj 2022 i opady w normie i lekko powyżej

Pogoda długoterminowa. Uśrednione prognozy z modelu CFS na wiosnę

Na sam koniec zobaczymy jeszcze prognozę uśrednioną dla okresu od marca do maja. Widzimy, że model CFS widzi wartości powyżej normy klimatycznej. Nie oznacza to, że nie będzie okresów z przymrozkami, a nawet opadami śniegu. Te są jak najbardziej prawdopodobne. Obrazuje nam to tylko ogólny trend. Warunki pogodowe z temperaturą powyżej normy mogą utrzymać się przez około 40-60% wymienionego przedziału czasowego.

średnie wartości dla wiosny

Niezbyt korzystnie dla Polski wyglądają prognozy opadów na wiosnę 2022. Z prognoz modelu amerykańskiego wynika, że druga pora roku może być sucha. Takie prognozy nie są korzystne dla rolników i rozpoczynającej się w najbliższych tygodniach coraz silniejszej wegetacji. Miejmy nadzieje, że nie sprawdzą się te wyliczenia CFS i opady będą w normie, bądź lekko powyżej normy.

sucha wiosna w prognozach cfs

Prognoza długoterminowa może ulec zmianie na najbliższe miesiące. Nie jest możliwy bardziej precyzyjny opis warunków pogodowych. Prawdopodobne są okresami chłodu i przymrozkami. Wkrótce podamy więcej informacji w oparciu o zaktualizowane modele europejskie i amerykańskie.