Mróz dwucyfrowy pojawi się w Polsce. Utworzy się potężny wyż baryczny. Rychłego ocieplenia w prognozach numerycznych nie widać.
Mróz i przymrozki będą częste w marcu
Najnowsza prognoza pochodząca z modelu CFS redukuje dodatnią anomalie temperatury za marzec. Z prognoz amerykańskiego modelu wynika, że na sporym obszarze Polski w skali miesięcznej będzie to miesiąc w normie wieloletniej. Głównie na zachodzie i północy lekko powyżej normy. Przymrozki i mróz mogą być częstym zjawiskiem w mijającym miesiącu. Czeka nas także w dalszym ciągu dominacja ośrodków wysokiego ciśnienia, które nie zawsze przyniosą pogodną aurę.
Prognoza anomalii temperatury na marzec 2022 według CFS, która została zainicjowana warunkami brzegowymi z okresu od 24.02.2022 do 5.03.2022
Model CFS od dłuższego czasu utrzymuje, że marzec 2022 zapisze się jako miesiąc poniżej normy opadowej. Przez wiele tygodni dominować będą ośrodki wysokiego ciśnienia, które nie zawsze przyniosą pogodną aurę. Nocami i w godzinach porannych częste mają być przymrozki. Gdzieniegdzie na nizinach mróz ma być całodobowy. Szczególnie we wschodniej i południowej części Polski.
Wyliczana anomalia opadów na marzec 2022 według amerykańskiego modelu CFS, uwzględniając warunki brzegowe z okresu od 24.02.2022 do 5.03.2022
Z najnowszej prognozy modelu europejskiego ECMWF wynika, że marzec 2022 zapisze się w Polsce jako miesiąc ciepły. Prognozuje on największe dodatnie odchylenie temperatury od normy wieloletniej na północy kraju. Miejmy jednak na uwadze, że wyliczane przez modele dodatnie odchylenie temperatury może nie sprawdzić się, gdyż chłodne okresy mogą nie być rzadkie.
Prognozowana anomalia temperatury na marzec 2022 według modelu ECMWF, uwzględniając 20-letni okres klimatologiczny
Jeśli chodzi o opady, to prognozy są zbieżne z tym co zaprezentował nam powyżej model amerykański CFS. ECMWF prognozuje opady poniżej normy klimatycznej, co tylko utwierdza nas, że początek wiosny będzie suchy. Tylko nieliczne fronty dotrą do naszej części Europy, nie będzie także tak licznych burz jak w styczniu i lutym. Warunki pogodowe częściej będą stabilne.
Mróz będzie najsilniejszy w drugiej połowie mijającego tygodnia
Wygląda na to, że kulminacyjna faza ochłodzenia przypadnie na drugą połowę mijającego tygodnia. Szczyt chłodnego okresu synoptycznego jest więc prognozowany na okres od 10.03.2022 do 13.03.2022. Coraz bardziej prawdopodobne wydają się nocne spadki temperatury poniżej -18/-10°C. Z prognoz numerycznych wynika, iż w drugiej połowie rozpoczynającego się tygodnia rozbuduje się silny antycyklon, w którym ciśnienie atmosferyczne wzrośnie do 1039-1042 hPa. Wygląda na to, że nie będzie to zgniły układ wysokiego ciśnienia. W zasięgu wyżu mają pojawić się rozpogodzenia i dużo pogodnego nieba z uwagi na zaleganie suchszego powietrza. Przy słabym wietrze i braku chmur oraz długiej marcowej nocy powinny być korzystne warunki do radiacyjnego wypromieniowania ciepła. Najniższe wartości będą notowane w drugiej części nocy i godzinach porannych pod koniec bieżącego tygodnia.
Prognozowane średnie wartości ciśnienia atmosferycznego na okres od 10.03.2022 do 15.03.2022 według modelu GEPS
Największe spadki temperatury prognozują modele numeryczne na Ukrainie, sięgnie również po Bałkany, aż po Grecję i Turcję. Druga połowa rozpoczynającego się tygodnia przyniesie stabilizacje warunków pogodowych i częsty mróz.
Wstępna prognoza temperatury na 11.02.2022, 06 UTC według modelu GEM
Prognozowana temperatura na 2 m na 12.02.2022, 06 UTC według modelu GEM
Blokada antycyklonalna ma być wyraźna
Blokowana będzie w dalszym ciągu cyrkulacja zachodnia, zatem na ocieplenie będziemy musieli dłużej poczekać. Spłynie do nas zimne powietrze pochodzenia arktycznego i polarno kontynentalnego. Modele pogodowe prognozują największe temperatury na wschodzie i południu Polski. Na obszarach podgórskich i górskich będzie to silny mróz.
Prognozowane odchylenie temperatury za okres od 8.03.2022 do 13.03.2022, uwzględniając okres klimatologiczny 1981-2010
Dominacja wyżu będzie wyraźna i długotrwała. Utrzyma się on przez większą część drugiej dekady marca. Dlatego też na rychłe ocieplenie nie mamy co liczyć. Opady będą w dalszym ciągu poniżej normy klimatologicznej. Nocami częste będą spadki poniżej zera na nizinach.
Prognozowane średnie wartości ciśnienia atmosferycznego na okres od 7.03.2022 do 17.03.2022 według modelu GFS
W zasięgu silnego wyżu ze wschodu będą korzystne warunki do występowania niskiej temperatury. Na większe, ale być może nie trwałe ocieplenie przyjdzie nam poczekać do około 14-15 dnia mijającego miesiąca.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
1 komentarz do “Mróz będzie silny. Utworzy się potężny antycyklon. Rychłego ocieplenia w Polsce nie prognozujemy”
Możliwość komentowania została wyłączona.