W kraju i regionie panuje obecnie okres stabilnej i spokojnej pogody. Zdążyliśmy już zapomnieć o silnym wietrze. Niejedna silna wichura przeszła przez Polskę i region w lutym. Marzec jak do tej pory oszczędza nas w tej materii. Korzystając z dość spokojnej i monotonnej aury spojrzę w mapy wiatru na najbliższy czas. Zobaczymy czy wichura zakłócić może spokój w pogodzie.
Wichura na Atlantyku. Nie pierwsza i nie ostatnia
Wielokrotnie już pisałem, że silny wiatr na Oceanie Atlantyckim to zjawisko całkowicie normalne. To, że nie jest to nic nadzwyczajnego nie oznacza oczywiście, że nie można o tym pisać. Zwłaszcza na portalu pogodowym. Nawet obecnie przez Atlantyk sunie wichura z wiatrem dochodzącym do 150 km/h.
W okolicach wtorku wichura ta dotrze do Islandii przynosząc na wyspie wiatr wiejący z prędkością około 130 km/h. Również kolejne dni przyniosą silny wiatr. Choćby w środę ponad 100 km/h wiało będzie w Irlandii, czy Szkocji. Kolejne dni marca to rozwój kolejnych niżów atlantyckich. Jednak sprawdźmy, czy któryś z nich ma szanse dotrzeć w nasz region.
Czy wichura może dotrzeć do Polski?
Obecnie nasz region znajduje się pod wpływem coraz silniejszego wyżu. Wyże baryczne nie bez powodu nazywa się antycyklonami, bo właśnie wyże blokują swobodną wędrówkę niżów z zachodu na wschód. W związku z blokadą wyżową najbliższe dni nie przyniosą w naszym regionie wiatru, o którym warto w ogóle pisać.
Dlatego też za wiatrem w Polsce i regionie rozglądać zaczynam się dopiero w prognozach na okres za około tydzień. W okolicach 12-13 marca sytuacja baryczna nad Europą zacznie się zmieniać. Silny wyż, o którym pisałem wyżej zacznie słabnąć i powoli ustępować na wschód. Czy to będzie czas, w którym wichura może nadejść do Polski. Z pewnością pogoda zrobi się bardziej dynamiczna. Jednak w pierwszej połowie marca wichura w Polsce nam nie grozi. Dużo groźniej wygląda sytuacja na początek drugiej połowy miesiąca.
Powyżej prognoza wiatru na 17 marca. Widać tu, że w regionie wiać może solidnie, a porywy wiatru sięgać mogą 90 km/h. Oczywiście, wiem doskonale, że to za kilkanaście dni i prognozy mogą się jeszcze zmienić. Ja jestem wręcz przekonany, że wyliczenia modeli numerycznych ulegną do tego terminu zmianom. Jednak warto mieć na uwadze, że początek drugiej połowy marca przyniesie w nasz region więcej dynamiki w pogodzie. Jednym z elementów tej dynamiki może być wichura. Jednak na ten moment nic nie wskazuje na to, by mogła ona być aż tak silna jak incydenty wiatrowe, jakie uderzały w Polsce w lutym.
Prognoza długoterminowa na 16 dni dla Polski
Zmiany baryczne przyniosą ocieplenie
No dobrze, skoro wiemy już, że wichura nam nie grozi, to sprawdźmy czy coś innego zmieni się w pogodzie w najbliższym czasie. Jak łatwo się domyślić, póki w regionie nie dojdzie do większych zmian w układzie ośrodków barycznych, pogoda również się nie zmieni.
Powyżej prognoza sytuacji barycznej na 15 marca wg. modelu GFS. Mapę tą pokazuję nie bez powodu, ponieważ to właśnie w tym okresie sytuacja baryczna zacznie się zmieniać. Wyż, który jeszcze na powyższej mapie widać na wschód od kraju, szubko zacznie słabnąć i oddalać się na wschód. Do głosu w naszym regionie dochodzić będą niże baryczne. O tym, że zwiększy się dynamika i pojawi się wiatr. Dodatkowo od połowy miesiąca, wraz ze wzrostem dynamiki w pogodzie, w regionie zrobi się również cieplej. Niektóre z prognoz wyliczają nawet 20 stopni powyżej zera. O tym jednak jeszcze będzie czas napisać.
Fan pogody praktycznie od zawsze. Pogoda i prognozowanie pogody jest jego pasją. Dodatkowo kocha burze. Gdy burza nadciąga, bierze aparat w dłoń i goni za burzą. Na portalu zajmuje się wpisami w kategoriach groźnych zjawisk pogodowych, dniowych prognoz pogody oraz pisze o pogodzie na Świecie
2 komentarze do “Wichura ponad 100 km/h w regionie? Co widać na mapach wiatru?”
Możliwość komentowania została wyłączona.