Pogoda długoterminowa na 16 dni. Mróz będzie silny. Potem gwałtowne ocieplenie i wiosenne temperatury w Polsce

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Oczekiwany jest silny mróz w Polsce. Następnie czeka nas gwałtowne ocieplenie i wiosenne temperatury w kraju.

Pogoda długoterminowa. Ujemna anomalia temperatury pozostanie z nami na dłużej

Zgodnie z prognozami pierwsza dekada marca zapisze się poniżej normy klimatycznej. Obserwujemy wyraźny deficyt opadów za sprawą dominacji ośrodków wysokiego ciśnienia. Na wyraźną zmianę sytuacji pogodowej będziemy musieli poczekać do połowy miesiąca. Wtedy to też jest szansa na istotne ocieplenie w Polsce. Na przełomie pierwszej i drugiej dekady mijającego miesiąca oczekiwana jest kulminacyjna faza ochłodzenia. Największych spadków temperatury spodziewamy się na południu i wschodzie kraju. Na początku przyszłego tygodnia spodziewamy się jednak przelotnych opadów śniegu. Krajobrazy mają szanse krótkotrwale się zabielić. Następnie rozbuduje się silny wyż rosyjski, sprowadzając chłodne masy powietrza także do naszej części Europy. W obszarach rozpogodzeń i przejaśnień oraz słabego wiatru realne są większe spadki temperatury. Wiele zatem wskazuje, że na wiosenne temperatury poczekamy ponad tydzień. Jeśli chodzi o opady, to nie widać większych zmian w prognozach. Będą one w dalszym ciągu poniżej normy klimatycznej.

Prognozowane odchylenie temperatury na wysokości 2 m.n.p.g na okres od 7.03.2022 do 12.03.2022 według GEPS, mając na uwadze okres referencyjny 1981-2010

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Mróz będzie silny. Potem gwałtowne ocieplenie i wiosenne temperatury w Polsce

Prognoza anomalii miesięcznej za okres od 1.03.2022 do 12.03.2022 według ICON, biorąc pod uwagę okres referencyjny 1991-2020

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Mróz będzie silny. Potem gwałtowne ocieplenie i wiosenne temperatury w Polsce

Pogoda długoterminowa. Ochłodzenie najdłużej pozostanie z mieszkańcami wschodniej i południowej części Polski

Najdłużej chłodna masa powietrza utrzyma się we wschodniej i południowej części naszego kraju. Kulminacyjny okres ochłodzenia przypadnie na 9.03.2022 do 13.03.2022. Bardzo prawdopodobne są w obszarach rozpogodzeń spadki temperatury poniżej -15/-10°C. Szczególnie duży mróz wystąpi w górach oraz w rejonach podgórskich. Gdzie zimne powietrze w zasięgu wyżu będzie mieć sprzyjające warunki do osiadania. Zatem na przełomie pierwszej i drugiej dekady marca, spodziewane są wartości poniżej normy klimatycznej.

Wyliczane odchylenie temperatury od normy wieloletniej według modelu GEPS w okresie od 9.03.2022 do 14.03.2022, mając na uwadze okres bazowy 1981-2010

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Mróz będzie silny. Potem gwałtowne ocieplenie i wiosenne temperatury w Polsce

Prognoza anomalii temperatury na okres od 6.03.2022 do 12.03.2022 według modelu ICON, biorąc pod uwagę okres referencyjny 1991-2020

zimne powietrze w polsce

Pogoda długoterminowa. Niewielkie opady śniegu pojawią się na początku przyszłego tygodnia, potem chwyci większy mróz nocami i nie zabraknie pogodnej aury

Opadów zimowych spodziewamy się lokalnie w najbliższy poniedziałek i wtorek. Lokalnie krajobrazy ulegną zabieleniu, ale na utworzenie się wielotygodniowej pokrywy śnieżnej nie zanosi się. W drugiej połowie nadchodzącego tygodnia coraz większy wpływ na pogodę zacznie mieć umacniający się wyż na wschodzie Starego Kontynentu. Z prognoz modeli o wysokiej rozdzielczości wynika, że masa w zasięgu tego antycyklonu charakteryzować ma się mniejszą zawartością wilgoci, dlatego też nie powinno nam towarzyszyć w takiej ilości zachmurzenie podinwersyjne, które skutkuje niewielką dobową amplitudą temperatury. Dlatego też na początku drugiej dekady marca nocami będą korzystne warunki do silnego radiacyjnego wypromieniowania ciepła z przypowierzchniowej planetarnej warstwy granicznej.

Prognoza grubości pokrywy śnieżnej na okres od 6.03.2022, 06Z do 9.03.2022, 06 UTC według francuskiego modelu ARPEGE

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Mróz będzie silny. Potem gwałtowne ocieplenie i wiosenne temperatury w Polsce

Pogoda długoterminowa. Na ocieplenie poczekamy do połowy miesiąca

Najpierw wzrost temperatury w okolicach połowy miesiąca odczują mieszkańcy zachodniej części Polski. Wtedy to też z powodu adwekcji coraz cieplejszego powietrza, oczekiwane są coraz wyższe wartości na termometrach. Będą one prawdopodobnie coraz bardziej wiosenne i przekraczające 15°C. Zimne powietrze najdłużej utrzyma się w dzielnicach wschodnich, dlatego tam też przez wiele dni utrzymają się nocne i poranne przymrozki.

Do połowy marca w dalszym ciągu opady będą poniżej normy klimatycznej. Największe opady w nadchodzącym tygodniu wystąpią w poniedziałek i wtorek. Potem powinno być wiele pogodnych dni i nocy, co skutkować będzie dużą amplitudą temperatury. Miejscami przy wyżowej pogodzie i słabym wietrze powróci problem smogu, który wyraźnie potęgować ma się nocami w większych aglomeracjach miejskich i osiedlach domków jednorodzinnych. Silny antycyklon z ciśnieniem przekraczającym 1040 hPa blokować będzie w wyraźny sposób cyrkulacje zachodnią, ściągnie również z wysokich szerokości geograficznych zimne powietrze do Polski.

Wyliczana wysokość opadów w okresie od 6.03.2022, 00Z do 15.03.2022 według europejskiego modelu ECMWF

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Mróz będzie silny. Potem gwałtowne ocieplenie i wiosenne temperatury w Polsce

Prognozy modeli numerycznych wskazują, że niewielka i krótkotrwała pokrywa śnieżna ma szanse utworzyć się w najbliższych dniach na wschodzie, północnym-wschodzie i południu oraz gdzieniegdzie w centrum kraju.

Prognozowane średnie wartości ciśnienia atmosferycznego na okres od 6.03.2022 do 16.03.2022 według modelu GFS

blokada antycyklonalna w Polsce

Pogoda długoterminowa. Modele pogodowe pomyliły się z długością ochłodzenia. Będzie dłuższe i bardziej dotkliwe dla Polski

Wygląda więc na to, że poprzednia prognoza długoterminowa z końcówki lutego nie sprawdzi się dobrze. Modele pogodowe sugerowały wtedy ocieplenie na przełomie 1 i 2 dekady marca. Tak się jednak nie stanie, gdyż na pogodę wpłynie kolejny wyż ze wschodu, który sprowadzi zimną i suchą masę powietrza, w której nocami i godzinach porannych bardzo prawdopodobne są większe spadki temperatury. Chłodne powietrze utrzyma się u nas przynajmniej do końca przyszłego weekendu. Lokalnie na wschodzie i południa mróz wystąpi za dnia. Będziemy mieć więc do czynienia z kilkudniowym mrozem całodobowym. Około 14-15 dnia miesiąca oczekiwana jest adwekcja cieplejszego powietrza i wzrost temperatury w kierunku wiosennych wartości na termometrach. Jednak prognozy te będziemy weryfikować w najbliższych dniach z uwagi na odległy termin.

Wyliczane średnie wartości ciśnienia atmosferycznego na okres od 10.03.2022 do 15.03.2022 według modelu GEPS

blokada wyżowa nad Polską

Reasumując, przed nami okres w pogodzie z niewielką ilością opadów, małą dynamiką i dominacją wyżów barycznych. Szczyt ochłodzenia przypadnie na przełom pierwszej i drugiej dekady marca. Dopiero koniec przyszłego weekendu powinien przynieść cieplejsze masy powietrza do naszej części Europy. Zaznaczyć może się wyraźny podział w pogodzie na chłodniejszy wschód i cieplejszy zachód.

Prognoza wiązek modelu GEM (Białystok) na okres od 6.03.2022 do 22.03.2022 dla wysokości 2 m.n.p.g

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Mróz będzie silny. Potem gwałtowne ocieplenie i wiosenne temperatury w Polsce

Prognoza wiązek modelu GEM na okres od 6.03.2022 do 22.03.2022 dla wysokości 2 m.n.p.g

zimne powietrze w polsce