Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Mróz -18 stopni. Uderzy bomba chłodu. Kiedy ocieplenie?

Silny mróz nadciąga do Polski

Z tą zimą to może lekko przesadziłem, bo opadów będzie tyle co kot napłakał. Jednak w kraju nocami znów pojawi się silny mróz. Lokalnie na południowym wschodzie prawdopodobnie temperatury spadną poniżej -15 stopni Celsjusza. Czy wszystkie modele pogodowe widzą prognozy w zgodny sposób? Kiedy zrobi się cieplej? Na te pytania również odpowiem w tym wpisie.

Mróz w Polsce wg. modelu GEMS bardzo silny

Na początek wpisu mam dla Was bardzo mroźne wieści. Model GEMS słynie z dość trafnych wyliczeń odnośnie temperatury w okresie zimowym. Ten właśnie model widzi w Polsce bardzo silny mróz podczas najbliższych nocy.

Mróz w Polsce może być znów silny

Mróz pojawiał będzie się w Polsce już podczas najbliższych nocy. Jednak wg. modelu GEMS prawdziwe „apogeum” chłodu czeka nas w okolicach przyszłego weekendu. Jeśli wierzyć wyliczeniom modelu to w nocy z piątku na sobotę, czy z soboty na niedzielę mróz na południu i południowym wschodzie dochodzić może do nawet -20 stopni Celsjusza. Co ciekawsze, GEMS widzi mroźne noce również przez kolejny tydzień, co oznacza, że ujemne temperatury miałyby pojawiać się w kraju w zasadzie do połowy marca. Piszę tu oczywiście o nocach, gdyż za dnia temperatury w kraju w najbliższych dniach mają być lekko dodatnie.

Zainstaluj widget pogodowy na swojej stronie www

Mróz w Polsce. Dlaczego jest tak zimno w marcu?

No dobrze, sprawdźmy dlaczego w kraju jest tak zimno nocami. Za mróz w obecnym okresie odpowiadają przede wszystkim dwa czynniki. Pierwszym są silne antycyklony, które rozwijają się w naszym regionie. Drugim czynnikiem jest spływ chłodnych mas powietrza z północnego wschodu kontynentu. Zobaczmy animację na której doskonale widać wspomniany spływ chłodu.

Przyglądając się powyższej animacji widać jak na dłoni, że z północnego wschodu na południe przemieszcza się prawdziwa „bomba chłodu”. Wiem, że nie jest to określenie fortunne w obecnym czasie, jednak używam go od zawsze i nigdy nie miało nic wspólnego z ludobójstwem, które obserwujemy obecnie na Ukrainie. Przepraszam Was za to wtrącenie, jednak uwierzcie mi. Mimo, że staram się nie podejmować tego tematu we wpisach, nie jest mi on obojętny. Przeciwnie, zalewa mnie wielki smutek i ból, że w XXI wieku człowiek, człowiekowi może wyrządzać takie zło w centrum cywilizowanego Świata. Jedyne co możemy w obecnej sytuacji zrobić to z całych sił pomagać ofiarom wojny. Proszę Was o to. Mam nadzieję, że w całym tym okropnym czasie uda nam się jako narodowi napisać nową historię w stosunkach z Narodem Ukraińskim. Pomagajmy ludziom. Dobro wraca.

Wspomniałem o bombie chłodu. I faktycznie tak to wygląda. Masa bardzo chłodnego powietrza w najbliższym czasie wędrowała będzie z północy na południe na wschód od kraju. Mróz pojawi się nie tylko w Polsce, ale również w Republikach Bałtyckich, Białorusi, Ukrainie, a w kolejnych dniach również na Bałkanach.

Silny mróz w Europie w najbliższym czasie

Silny mróz nawet w Grecji?

Na powyższych mapach widać, że chłodniej zrobi się nawet na południowym wschodzie kontynentu. Mróz sięgnie choćby Grecji, czy Turcji, czyli krajów, których mieszkańcy nastawiali się już bardziej na szybkie nadejście wiosny, a nawet pojawienie się letnich temperatur. Nic z tych rzeczy.

Mróz na południu Europy będzie silny

Mróz w Grecji, czy na Bałkanach sięgać może podczas najbliższych nocy nawet -17 stopni Celsjusza. To dość duża anomalia temperatury jak na pierwszą dekadę marca. W tym miejscu warto dodać, że silny mróz na południowym wschodzie Europy potwierdzają również inne modele pogodowe jak GFS, czy ECMWF. W przypadku naszego regionu wcale nie jest to już takie oczywiste.

Kiedy zrobi się cieplej?

W tej części tekstu zajmę się ciepłem. Sprawdzimy kiedy mróz ustąpi. Napiszę również kilka słów o tym, że wcale nie musi być on aż tak silny jak widzi to model GEMS. Zobaczmy jak temperatury w przyszłym tygodniu widzi GFS.

Nieco cieplejsze noce wg. GFS

Oczywiście mróz nocami widoczny jest również na powyższej mapie. Jednak nie jest to tak przenikliwy chłód jak wg. GEMS. Według wszystkich modeli pogodowych mróz nocami zostanie z nami przynajmniej do połowy miesiąca. O tym jak będzie silny będziemy informowali w codziennych prognozach nocnych. Sprawdźmy teraz kiedy jest szansa na ciepło w Polsce. Tutaj oczywiście również modele nie są zgodne. GFS widzi prawdziwy wybuch ciepła (znów przepraszam za to sformułowanie).

Wiosna w Polsce w połowie marca?

Jak widać w okolicach połowy miesiąca jest szansa na temperaturę nawet do 20 stopni. Prognozę tą podziela również europejski ECMWF. Ten model może nie widzi temperatur po 20 stopni. Jednak ciepło w okolicach 16-17 kresek powyżej zera wyliczane jest również przez model ECMWF. Takie wartości temperatur widać w prognozach na połowę miesiąca. Tego wszystkim nam życzę, bo mróz, nawet nocami zaczyna powoli być dokuczliwy. I nie piszę tu wcale o nas i przyziemnych problemach w stylu skrobania szyb w autach. Kto chce wiedzieć o czym piszę, zapraszam na granicę polsko-ukraińską. Tam mróz naprawdę jest dużym problemem. Oby rozwiązała to nie tylko zbliżająca się wiosna. Putin ch….

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk