Pogoda. Niszczące porywy wiatru przekraczające 120 km/h i burza w formie linii szkwału wkroczy do kraju. Niewykluczone trąby powietrzne w Polsce

Pogoda. Niszczące porywy wiatru przekraczające 120 km/h pojawią się w Polsce. Niewykluczone w czwartek burze w formie linii szkwału. Prawdopodobne są nawet lokalne trąby powietrzne.

Pogoda. Niszczące porywy wiatru pojawią się w Polsce

Od kilku dni obserwujemy odbudową cyrkulacji zachodniej. Znad Atlantyku na wschód Starego Kontynentu wędrują układy niżowe. W najbliższych godzinach duży wpływ na warunki pogodowe będzie mieć pogłębiający się niż przemieszczający się znad Cieśnin Duńskich, południową Skandynawię nad Morze Bałtyckie. W czwartek po południu cyklon ten znajdzie się w rejonie Zatoki Ryskiej. Po jego południowej stronie obserwować będziemy duże zagęszczenie izobar, co przełoży się na wystąpienie silnych, punktowo niszczących porywów wiatru. Najgroźniejsze okażą się jednak konwekcyjne porywy wiatru, które mogą prowadzić do masowych wiatrołomów, uszkadzać dachy, stwarzać realne zagrożenie dla życia i zdrowia. Spychać samochody ciężarowe do rowów. Oczekiwane są masowe awarie sieci energetycznych.

Prognoza burzowa organizacji ESTOFEX dla Europy na okres od 16.02.2022, 07:00 do 17.02.2022, 06 UTC

Pogoda. Niszczące porywy wiatru przekraczające 120 km/h i burze w formie linii szkwału wkroczy do kraju. Niewykluczone trąby powietrzne w Polsce

Pogoda. Załamanie pogody wkroczy do Polski już w nocy ze środy na czwartek

Już najbliższej nocy, a szczególnie w drugiej jej części nasunie się od północnego-zachodu front chłodny, który przyjmie formę katafrontu. Dodatkowo przez Polskę przechodzić ma niewielka, ale ostra zatoka niżowa. Energia dostępna drogą konwekcyjną wyniesie od 100 J/kg do 300 J/kg. Potencjalny układ burzowy powstanie w zasięgu frontu chłodnego. Chmury Cumulonimbus wypiętrzać będą się w warunkach istotnie nasilonego poziomego przepływu mas powietrza. Przełoży się to dodatkowo na wystąpienie silnych i bardzo silnych porywów pionowych uskoków wiatru. Tuż przed nacierającą strefą frontu chłodnego zaznaczy się w ciepłym wycinku niżu cieplejsze i bardziej wilgotne powietrze pochodzenia polarno morskiego. Należy jednak dodać, że atmosfera będzie chwiejna przed, jak i też za frontem atmosferycznym. Prawdopobnie za głównym frontem, dojdzie do utworzenia się frontu drugorzędnego o charakterze chłodnym bądź linii zbieżności. Aczkolwiek główna aktywność konwekcyjna zostanie zaobserwowana na pierwszym froncie.

Modele pogodowe sugerują, że chłodny front atmosferyczny zacznie wkraczać nad północno-zachodnią część Polski około godziny 2-3 w nocy ze środy na czwartek. Przyjmie on postać niezwykle rzadkiego, jak i też groźnego frontu chłodnego, czemu niewątpliwie sprzyjać ma silny poziomy przepływ mas powietrza. Najprawdopodobniej chmury Cumulonimbus wypiętrzą się jeszcze za polską granicą państwową i zaczną generować wyładowania atmosferyczne w rejonie Holandii, Belgii oraz Niemiec. Będziemy mieli do czynienia niewątpliwie z sytuacją, gdy w warunkach niewielkiej chwiejności i dużego poziomego przepływu mas powietrza, dojdzie do rozwoju dobrze zorganizowanej i bardzo aktywnej elektrycznej konwekcji. Ważna okaże się silna linia zbieżności wiatru w dolnej troposferze, która wymusi silne pionowe ruchy wstępujące. Ponadto w środkowej i górnej troposferze obecna będzie dywergencja pola wiatru.

Sytuacja synoptyczna na 17.02.2022, 00 UTC dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych

Pogoda. Niszczące porywy wiatru przekraczające 120 km/h i burze w formie linii szkwału wkroczy do kraju. Niewykluczone trąby powietrzne w Polsce

Niebezpieczna pogoda wędrować ma od północnego-zachodu na południowy-wschód

Z prognoz numerycznych wynika, że do Polski na froncie chłodnym w drugiej części nocy i nad ranem w czwartek wkroczy od północnego-zachodu dobrze zorganizowany układ konwekcyjny, który przybierze postać linii szkwału. Najgroźniejsze warunki pogodowe obejmą zachodnią i centralną część Polski. Na trasie tego systemu burzowego, porywy wiatru mogą sięgać 90-120 km/h, a miejscami nawet 130-140 km/h. Pęd powietrza będzie miał tendencje do schodzenia z wyższych wysokości ku ziemi, prowadząc do znacznych szkód. Mając na uwadze silny przepływ mas powietrza, bliskość niżu, pojawią się dogodne warunki do wystąpienia silnego skrętu wiatru wraz z wysokością w warstwie 0-3 km, jak i też 0-1 km. Istnieje prawdopodobieństwo, że pojawią się nawet burze superkomórkowe w zasięgu systemu burzowego, a w obrębie liniowej formacji konwekcyjnej mogą rozwinąć się tornada szkwałowe. Kilka takich przypadków jest możliwych lokalnie, prowadząc gdzieniegdzie do dużych zniszczeń.

Prognoza burzowa na okres od 17.02.2022, 00:00 czasu lokalnego do 17.02.2022, 18:00 od IMGW

Pogoda. Niszczące porywy wiatru przekraczające 120 km/h i burze w formie linii szkwału wkroczy do kraju. Niewykluczone trąby powietrzne w Polsce

Pogoda. Silny przepływ mas powietrza spowoduje dobrą organizacje konwekcji

Z uwagi na nasilony poziomy przepływ mas powietrza. Zespół chmur Cumulonimbus przemieszczać ma się szybko od północnego-zachodu na południowy-wschód. Przybierając postać dobrze zorganizowanej i długotrwałej jak na zimowe warunki burzy wiatrowej. Towarzyszyć mają jej intensywne, lecz krótkotrwałe opady konwekcyjne. Z uwagi na silny przepływ mas powietrza, wymuszając w ten sposób szybki ruch układu na południowy-wschód. Będzie to przeważnie deszcz, krupa śnieżna i drobny grad. Aktywność elektryczna może nadzwyczaj wysoka jak na luty.

Prognoza burzowa Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska na okres od 17.02.2022, godz. 0:00 CET do 18.02.2022, 7:00 CET

silny wiatr, prognoza burzowa

Pogoda. Najgroźniejsze warunki pogodowe będą panować w drugiej części nocy i w godzinach porannych w czwartek

Najgroźniejsze warunki pogodowe związane z szybką wędrówką głównego chłodnego frontu atmosferycznego są prognozowane na zachodzie oraz w centrum Polski. Na tym obszarze prawdopodobieństwo lokalnych trąb powietrznych będzie wyraźnie podwyższone. Groźna pogoda da się we znaki również na południu kraju, przynosząc porywy wiatru przekraczające 100 km/h. Wraz z dalszą wędrówką na wschód, potencjalny układ burzowy może ulegać stopniowej dezintegracji. Do wschodniej części Polski, burza wielokomórkowa dotrze w pierwszej części dnia. Będzie ona jednak mniej aktywna niż na pozostałym obszarze naszego kraju. Energia dostępna drogą konwekcyjną na tym obszarze powinna być na zdecydowanie niższym poziomie. Aczkolwiek miejscami porywy wiatru mogą osiągać, a także przekraczać 100 km/h.

Sytuacja synoptyczna na 17.02.2022, 12 UTC dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych według DWD

Pogoda. Niszczące porywy wiatru przekraczające 120 km/h i burze w formie linii szkwału wkroczy do kraju. Niewykluczone trąby powietrzne w Polsce

Porywy wiatru prognozowane przez model GFS za okres od 16.02.2022, 12Z do 17.02.2022, 15UTC

groźne porywy gradientowe i konwekcyjne

Układ burzowy powinien opuścić Polskę około południa w czwartek

Potencjalna układ wielokomórkowy powinien opuścić Polskę około południa. Nie można wykluczyć, że z uwagi na duże szkody. Porywy wiatru przekraczające na dużym dystansie 33 m/s, zostaną spełnione kryteria dla burzy wiatrowej typu derecho w naszej części Europy.

Prognozowane porywy wiatru za okres od 16.02.2022, 12Z do 17.02.2022, 20 UTC według niemieckiego modelu ICON

wiatr i zniszczenia w polsce

Co więcej w tylnej części niżu obserwowana będzie intensywna adwekcja chłodniejszej i bardziej niestabilnej masy powietrza. Z uwagi na istotnie nasilony poziomy przepływ mas powietrza. Mogą wystąpić korzystne warunki do inicjacji konwekcji na liniach zbieżności wiatru oraz na drugorzędnym froncie o charakterze chłodnym bądź okluzji chłodnej. Prawdopodobne są nawet pasma konwekcyjne, które na swojej trasie generować będą groźne porywy wiatru przekraczające 80-110 km/h i opady krupy oraz deszczu, drobnego gradu z uwagi na nisko położoną izotermę zero. Aktywność elektryczna ma być jednak mniejsza niż na głównym froncie. Utrzymają się one miejscami cały dzień, słabnąc i zanikając dopiero w godzinach wieczornych. Aczkolwiek rozproszone burze zdarzyć mogą się w nocy z czwartku na piątek. Będzie ich jednak mniej niż w ciągu dnia.

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ