Niebezpieczna burza wielokomórkowa w formie linii szkwału przechodzi przez Polskę. Dużo wyładowań, wiatr ponad 100 km/h. Możliwe tornada. Gdzie jest burza 17.02.2022?

Niebezpieczna burza wielokomórkowa przechodzi przez Polskę. Obserwowana jest nadzwyczaj wysoka aktywność elektryczna, wiatr przekracza w porywach ponad 100 km/h. Możliwe tornada. Gdzie jest burza 17.02.2022?

Niebezpieczna burza wielokomórkowa w formie linii szkwału nad Polską

W drugiej części nocy nad północno-wschodnimi Niemcami doszło do powstania na froncie chłodnym linia szkwału. W obrębie tego systemu burzowego mogły wystąpić wiry mezoskalowe oraz silne, niszczące porywy wiatru przekraczające 100 km/h. Struktura o charakterze liniowym zaczęła przemieszczać się od północnego-zachodu na południowy-wschód. Początkowo przeszła m.in przez rejon Gorzowa Wielkopolskiego oraz Słubic. Należy podkreślić, że stacja w Dziwnowie na północy kraju zmierzyła 37 m/s z samego gradientu ciśnienia. Przez kraj przechodzi ostra zatoka niżowa i system frontów atmosferycznych.

Dane z systemu detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych za minione 12 godzin dla Polski i krajów ościennych

Niebezpieczna burza wielokomórkowa w formie linii szkwału przechodzi przez Polskę.

Panuje dziś w troposferze bardzo duży poziomy przepływ mas powietrza, co wymusza szybką wędrówkę zespołu chmur Cumulonimbus od północnego-zachodu na południowy-wschód, czyli zgodnie z przepływem sterującym w środkowej troposferze.

Niebezpieczna burza wielokomórkowa pojawiła się w drugiej części nocy na froncie chłodnym nad Polską

Należy podkreślić, że w rejonie Gorzowa Wielkopolskiego około godziny 3:00 w nocy, na zobrazowaniach radarowych polskiej sieci POLRAD mieliśmy widoczną bardzo dobrze zarysowaną linię szkwału. Miejscami na trasie tej formacji wielokomórkowej mogły wystąpić porywy wiatru powyżej 120 km/h. Następnie dotarła w okolicę Puszczy Noteckiej, przeszła również przez Drezdenko, jak i też w rejon Sierakowa.

Dane z prędkości radialnej, w rejonie Krzyża Wielkopolskiego ujawniły występowanie silnej rotacji w strukturze burzowej. Dlatego też na tym obszarze mogła pojawić się lokalna trąba powietrzna.

Niebezpieczna burza wiatrowa szybko przemieszcza się przez Polskę

Przed godziną 4 w nocy ze środy na czwartek, niebezpieczna struktura burzowa na froncie chłodnym dotarła w rejon Poznania i okolic. Niebezpieczna pogoda występowała również w Zielonej Górze i okolicach. Istniało prawdopodobieństwo wystąpienia lokalnej trąby powietrznej.

Po godzinie 5 w czwartek, groźna formacja liniowa przechodziła m.in w pasie od Kujaw, przez środkową część Wielkopolski, aż po północną i zachodnią część woj. dolnośląskiego. Burza na froncie chłodnym przybrała postać liniowego systemu burzowego. Podstawowym zagrożeniem na jego trasie silne, miejscami niszczące porywy wiatru przekraczające 110-130 km/h. Dodatkowo zobrazowania radarowe z. polskiej sieci radarów POLRAD ujawniają, że w ten niebezpieczny układ burzowy są wbudowane superkomórki. Dlatego też istnieje prawdopodobieństwo rozwoju lokalnych trąb powietrznych. Obserwacje z systemu teledetekcji IMGW wskazują, że jedna z burz wykazująca silne cechy rotacji. Przechodziła m.in w w okolicach Wrześni i Słupcy. Dane radialne z radaru meteorologicznego w Poznaniu ukazały wystąpienie silnej rotacji w jej obrębie. Dlatego również tam mogła pojawić się lokalnie trąba powietrzna.

deszcz w polsce

Na szczególną uwagę zwracają na zobrazowaniach radarowych segmenty, gdzie pojawiają się charakterystyczne wybrzuszenia. Głównie w ich rejonie możliwe są silne, miejscami niszczące porywy o charakterze prostoliniowym, za które odpowiadają dziś gwałtowne prądy zstępujące.

Niszcząca burza wielokomórkowa wygenerowała porywy wiatru przekraczające 105 km/h

Dane z naziemnej sieci pomiarowej IMGW-PIB ujawniają, że w Lesznie (woj. wielkopolskie), wiatromierz zmierzył 105,5 km/h. Należy mieć jednak na uwadze, że miejscami prędkość wiatru zmierzona przez prywatne stacje meteorologiczne mogła być wyższa. Duża ilość awarii energetycznych jest zgłaszana w woj. lubuskim i wielkopolski, gdzie występują masowe przerwy w dostawach prądu.

Wiatr na trasie tej burzy wielokomórkowej ma niszczącą siłę. Dodatkowo pomimo trwającej nocy, w rejonie zawirowań mogą formować się trąby powietrzne. Uszkadzane są w wielu miejscach linie napowietrzne i słupy wysokiego napięcia. Szczególnie przez spadające konary i większe gałęzie oraz drzewa. Niebezpieczna burza uformowała się chłodnym froncie atmosferycznym.

SIGNIFICANT IMGW-PIB 17.02.2022, 06 UTC

układ frontów

Produkty radarowe z sieci Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego. Wskazują, że cała strefa burzowa w formie liniowej przemieszcza się na froncie chłodnym od północnego-zachodu na południowy-wschód, czyli zgodnie z przepływem sterującym w środkowej troposferze.

Dociera nad zachodnią część woj. mazowieckiego, przeszła przez woj. wielkopolskie oraz dotarła na Ziemie Łódzką i obejmuje także częściowo woj. opolskie. Należy zachować szczególną ostrożność, gdyż silny wiatr w zasięgu niebezpiecznej burzy wiatrowej powoduje poważne szkody.

Dane z systemu detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych Blitzortung za okres od 3:40 do 5:40 czasu lokalnego

Niebezpieczna burza wielokomórkowa w formie linii szkwału przechodzi przez Polskę.

Niebezpieczna burza w kolejnych godzinach zacznie tracić na intensywności

Wiele wskazuje, że zmierzając coraz bardziej na wschód. Dostaje się w obszar z mniejszą chwiejnością termodynamiczną, mezoskalowy układ konwekcyjny w formie liniowej zaczyna ulegać stopniowej dezintegracji. Po godzinie 5 rano w czwartek, na zobrazowaniach z detektorów wyładowań atmosferycznych obserwujemy nadzwyczaj wysoką aktywność elektryczną jak na luty. Tuż za frontem chłodnym, spływa powietrze o sporym potencjale chwiejności.

Ciśnienie w centrum niżu YLENIA spadło do 961 hPa o godzinie 5 rano i znad Skandynawii przesuwa się nad Bałtyk. Wkrótce zacznie się powoli wypełniać

Dlatego też w świeżej masie mogą rozwijać się burze na lokalnych strefach zbieżności wiatru, w środowisku dużego przepływu mas powietrza. Wiatr jest dziś głównym zagrożeniem i związany jest z konwekcją, jak i też dużym gradientem po południowej stronie głębokiego niżu znad Morza Bałtyckiego. Dlatego też należy zachować szczególną ostrożność. Niebezpieczna burza wiatrowa zmierza na wschód, południowy-wschód.

Sytuacja synoptyczna na 17.02.2022, 12 UTC dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych według DWD

Wyładowania atmosferyczne w ciągu minionych 2 godzin na obszarze Polski i obszarach przyległych

groźne burze

Dane radarowe z polskiej sieci radarów POLRAD, produkt CMAX z godziny 5:30 czasu lokalnego, 17 lutego 2022. Źródło obrazu: IMGW-PIB

Niebezpieczna burza wielokomórkowa w formie linii szkwału przechodzi przez Polskę. Dużo wyładowań, wiatr ponad 100 km/h. Możliwe tornada. Gdzie jest burza 17.02.2022?

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ