Silny antycyklon powstrzyma niszczycielskie wichury. Ciśnienie osiągnie 1040 hPa, pojawi się dwucyfrowy mróz w Polsce

Silny antycyklon powstrzyma niszczycielskie wichury w Polsce. Ciśnienie na barometrach sięgnie 1040 hPa, pojawi się również mróz. Wpłynie to na samopoczucie meteopatów.

Silny antycyklon przyniesie poprawę pogody

Cyrkulacja strefowa charakteryzuje się wysoką aktywnością w mijającym sezonie zimowym. Nie brakuje silnego wiatru, niszczycielskich burz, a nawet trąb powietrznych. Wygląda jednak na to, że w drugiej połowie mijającego tygodnia sytuacja pogodowa zacznie się stabilizować. Niże wchodzące w skład zachodniej cyrkulacji atmosfery, ustąpią miejsca rozbudowującemu się silnemu wyżowi barycznemu. Antycyklon zablokuje cyrkulacje zachodnią nad Europejskim Obszarem Synoptycznym w znacznym stopniu. Niże znad Atlantyku nie będą przemieszczać się już z zachodu na wschód. Ich tor wysunięty będzie na północny-wschód, zahaczając o północną część Skandynawii, jak i też przechodząc przez rejony Morza Barentsa. Zmniejszy się poziomy gradient ciśnienia, dlatego też wiatr wyraźnie osłabnie i nie będzie stanowił zagrożenia. Oczekiwane są liczne rozpogodzenia, a nawet pogodne dni. Noce będą jednak chłodne, wrócą przymrozki, a nawet mróz do Polski.

Prognoza ciśnienia atmosferycznego na 26.02.2022, 00Z dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych według ECMWF

silny antycyklon wpłynie na pogodę

Silny antycyklon zablokuje cyrkulacje zachodnią

Ostatni, ale zdecydowanie słabszy epizod z silnym wiatrem jest prognozowany na środę. Najsilniej powieje na północy, centrum oraz w górach na obszarach podgórskich. Niżową pogodę przyniesie niż atlantycki, który od Wolnego Instytutu Meteorologicznego z Niemiec otrzymał imię „BIBI”. Towarzyszą mu również opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Druga połowa tygodnia przyniesie poprawę warunków pogodowych, gdyż od południa i południowego-zachodu nasuwać ma się klin wysokiego ciśnienia. Pod koniec mijającego tygodnia wyż baryczny blokujący cyrkulacje zachodnią znajdzie się w rejonie Wysp Brytyjskich. Rozbudowa blokady wyżowej przyniesie uspokojenie w pogodzie, przyczyni się także do zmiany trajektorii ośrodków niżowych tworzących się nad wodami Oceanu Atlantyckiego.

Prognoza ciśnienia atmosferycznego na 27.02.2022, 00Z dla Europy i obszarów przyległych według ECMWF

silny wyż

Silny wyż wpłynie na warunki pogodowe. Utworzy się na przełomie miesięcy wał wysokiego ciśnienia

Z prognoz numerycznych wynika, że centrum silnego antycyklonu znajdzie się w okolicach niedzieli i poniedziałku blisko Polski. Ciśnienie w centrum wyżu barycznego przekroczy 1035-1040 hPa. Najwyższe wartości ciśnienia atmosferycznego na barometrach zobaczymy w północnej części naszego kraju.

Silny antycyklon będzie zbudowany prawdopodobnie w suchym powietrzu. Dlatego też nie powinno zabraknąć rozpogodzeń. Szczególnie na przełomie lutego i marca w naszej części Europy. Będą więc nocami sprzyjające warunki do radiacyjnego wypromieniowania ciepła, co prowadzić ma do wystąpienia ujemnych wartości na termometrach.

Wyliczane ciśnienie atmosferyczne na 28.02.2022, 00Z dla Europy i obszarów przyległych według ECMWF

silny antycyklon i wpływ jego na pogodę

Na początku marca przez Stary Kontynent rozciągać ma się ze wschodu na zachód rozległy wał wysokiego ciśnienia. Zablokuje on w skuteczny sposób wędrówkę niżów z rodowodem atlantyckim. Różnica ciśnienia będzie niewielka, zatem nie prognozujemy na ten moment w tym okresie silnych porywów wiatru i groźnych burz. Silny antycyklon przyniesie stabilne warunki pogodowe przez dłuższy okres czasu. Spadki temperatury poniżej zera coraz częściej na nizinach mają występować od czwartku. Jednak w ciągu dnia poza obszarami górskimi i podgórskimi temperatura będzie przeważnie dodatnia. Zimne noce i poranki zapowiadają się również na przełomie lutego i marca. Na nizinach możliwe są spadki do -10°C/-3°C, a w górach i na obszarach podgórskich przy pogodnym wyżu i specyficznym ukształtowaniu może być o kilka stopni chłodniej. Coraz więcej jednak wskazuje, że z biegiem czasu w marcu temperatura zacznie rosnąć i wyż osłabnie.

Prognoza ciśnienia atmosferycznego na 3.03.2022, 00Z według ECMWF dla Europy i obszarów przyległych

blokada wyżowa

1 komentarz do “Silny antycyklon powstrzyma niszczycielskie wichury. Ciśnienie osiągnie 1040 hPa, pojawi się dwucyfrowy mróz w Polsce”

Możliwość komentowania została wyłączona.