Pogoda. Opady śniegu i lekki mróz wystąpi gdzieniegdzie w kraju. Dokuczać będzie także nam miejscami silniejszy wiatr.
Nad Europejskim Obszarem Synoptycznym i przyległościami obserwujemy zmiany w polu ciśnienia oraz geopotencjału. Doprowadzi to do zmiany rodzaju cyrkulacji atmosferycznego. Zmniejszy się dynamika w pogodzie. Wystąpienia znacznego ochłodzenia, na skutek zmiany dotychczasowego, zachodniego napływu ciepłego powietrza polarnego, na przepływ północno zachodni wyraźnie chłodniejszego powietrza. Najbliższe noce będą w wielu regionach przynosić spadki poniżej zera. Szczególnie w obszarach przejaśnień i rozpogodzeń.
SIGNIFICANT IMGW-PIB, 23.02.2022, 00 UTC
Prognoza ciśnienia atmosferycznego na 22.01.2022, 00Z według GEFS dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych
Zmniejszać zacznie się dynamika w pogodzie, gdyż w drugiej połowie tygodnia rozbuduje się wyż
Tuż za przejściowym mobilnym klinem wysokiego ciśnienia będzie nasuwać się głęboka zatoka z pofalowanym frontem nad Skagerrakiem. Pogoda na krótki okres czasu ulegnie pogorszeniu. Utworzy się na nim płytki ośrodek niżowy na południowo wschodnich obrzeżach rozległego niżu BIBI znad Morza Norweskiego. Potem będzie on schodził na południowy wschód przez południowy Bałtyk w stronę Białorusi. Po zachodniej krawędzi generującej się górnej zatoki w polu potencjału, a po wejściu nad chłodny ląd będzie się wypełniał zimnym powietrzem. Aczkolwiek tym samym czasie, już w środku nocy znad Niemiec nasuwać się będzie front chłodny prowadzący opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Nad ranem na czole frontu oraz w górach przechodzące w opady mokrego śniegu. W środę stopniowo ustępujące się znad dzielnic zachodnich, a w nocy wychodzące poza granicę wschodnią.
Tuż za frontem, nasuwać się będzie pogodny klin wyżowy z większymi rozpogodzeniami. Pogoda zacznie ulegać poprawie. Zwłaszcza w nocy ze środy na czwartek na zachodzie i południowym zachodzie rozpogodzi się. Przy słabym wietrze temperatura obniżyć może się kilka stopni poniżej zera. Już w czwartek, w obszarze przesuwającego się na wschód klina wyżowego, na znacznym obszarze kraju z wyjątkiem północnego zachodu i północnego wschodu utrzymywać się będzie, dawno nie występujące bezchmurne niebo. Koniec tygodnia przyniesie mniej opadów, ale nie unikniemy większych spadków temperatury nocami. W górach mróz może być nawet dwucyfrowy.
Pogoda. Zmniejszy się dynamika w pogodzie pod koniec tygodnia
Noc z wtorku na środę przyniesie chmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Pogoda będzie się psuć od zachodu wraz postępującymi na froncie opadami deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Natomiast w górach samego opady śniegu. Szczególnie w Sudetach i Beskidzie Śląskim wyliczany przez modele numeryczne przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm do 10 cm. W najchłodniejszej części nocy termometry wskażą od -3°C na Suwalszczyźnie i Podlasiu. W dolinach karpackich do 3°C na zachodzie i południowym zachodzie. Wiatr na ogół słaby i umiarkowany, na zachodzie i północy oraz nad ranem w centrum kraju wzrastający do dość silnego, okresami silnego, w porywach do 75 km/h, nad morzem do 80 km/h, głównie z kierunków zachodnich. W Karpatach porywy do 70 km/h i w Sudetach do 100 km/h, zawieje i zamiecie śnieżne.
Wyliczana temperatura minimalna na 23.02.2022, 04Z według ICON
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC