Antycyklon Hazal wpłynie na pogodę. Potężny wzrost ciśnienia o ponad 40 hPa i mróz poniżej -15°C w Polsce

Antycyklon Hazal będzie kształtował pogodę na przełomie lutego i marca. Potężny wzrost ciśnienia i mróz poniżej -15°C nocami w obszarach przejaśnień i rozpogodzeń.

Antycyklon Hazal przejął wpływ na pogodę w Polsce, ośrodek niżowy odsunął się nad Rosję

Już w nocy z soboty na niedzielę na coraz większym obszarze Polski zaczął mieć wpływ wyż baryczny z centrum w rejonie Wysp Brytyjskich. Zasadniczo w niedzielę jesteśmy pomiędzy wyżem znad Atlantyku Północnego. Pod koniec lutego na barometrach będzie ponad 1030 hPa na poziomie morza. Oznacza to, że od początku weekendu do ostatniego dnia lutego wzrośnie o nawet 30-43 hPa. W ostatnich dniach lutego znajdujemy się w powietrzu pochodzenia arktycznego morskiego.

Trajektoria wsteczna mas powietrza na 26.02.2023, 12 UTC dla Warszawy, wysokości izobaryczne 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa

antycyklon wpływa na pogodę
Antycyklon Hazal wpłynie na pogodę. Potężny wzrost ciśnienia o ponad 40 hPa i mróz poniżej -15°C w Polsce

Znajdujemy się w zimnej masie z północy. Dane radarowe z polskiej sieci POLRAD ujawniają, że rozwija się konwekcja masowa. Przelotne opady zimowe występują w zachodniej, południowej i północnej oraz wschodniej części Polski.

Temperatura powietrza, 26.02.2023, 13:00 czasu lokalnego według danych ze stacji IMGW-PIB. Źródło: CMM IMGW

mróz w kraju
Mróz w Polsce

Na barometrach ponad 1030 hPa na przełomie lutego i marca w Polsce

W najbliższych dniach centrum wyżu barycznego znajdować ma się w rejonie Wysp Brytyjskich. Po wschodniej stronie antycyklonu postępować ma adwekcja wychłodzonych mas pochodzenia arktycznego z dalekiej północy. Układ wyżowy zaczyna się umacniać, jego klin sięga już Polski. W kolejnych dniach będzie obserwować intensyfikacje antycyklonu. Pomimo wysokiego ciśnienia atmosferycznego, nie wszystkie dni w czasie jego panowania okażą się pogodne. Może nie zabraknąć podinwersyjnych chmur, które w przyszłym tygodniu przyniosą przelotne opady śniegu. Jeszcze wczoraj w wielu regionach ciśnienia na barometrach wyskalowanych do poziomu morza wynosiło około 990-1000 hPa, a w ostatnich dniach mijającego miesiąca sięgnie nawet 1030-1033 hPa w całym kraju. Najwięcej pogodnych chwil możemy spodziewać się we wtorek, kiedy to dojść może do „przerwania” w wielu regionach podinwersyjnego zachmurzenia.

Zanotowane ciśnienie na poziomie morza, 25.02.2023, 9:00 czasu lokalnego w Polsce na stacjach IMGW

Wczoraj niskie ciśnienie, dziś duży wzrost

Ciśnienie na poziomie morza, 26.02.2023, 15:00 czasu urzędowego na stacjach PSHM w Polsce

ciśnienie na poziomie morza w Polsce
Ciśnienie na poziomie morza, 26 lutego 2023 r.

Zmiana ciśnienia na poziomie morza, 25.02.2023/ 26.02.2023 r. 13:00-13:00 czasu urzędowego w Polsce

antycyklon i jego wpływ na pogodę
Ciśnienie mocno wzrosło o ponad 24 hPa

Prognozowane orientacyjnie maksymalne wartości ciśnienie na poziomie morza w okresie od 26.02.2023 r. 11.03.2023. Prognoza powyżej 5-7 dni ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Dane: CMM IMGW-PIB, model WRF-GFS Medium

Antycyklon będzie wpływał na pogodę w kolejnych dniach

Antycyklon spowodował szybki wzrost ciśnienia w Polsce

Na mapach powyżej widzimy, że już od ubiegłej doby wzrosło o ponad 20-24 hPa i coraz większy wpływ na pogodę ma wyż baryczny z rejonu Wysp Brytyjskich. Gwałtowny wzrost ciśnienia atmosferycznego może przekładać się występowanie u meteoropatów bólów głowy, ale także nasilać problemy sercowe i bóle różnych części ciała oraz pogarszać samopoczucie.

Koniec lutego i pierwsze dni marca zapowiadają się z temperaturą poniżej średniej wieloletniej. Nie można wykluczyć, że stopniowe ocieplenie zaczniemy obserwować w pierwszych dniach marca, ale generalnie pierwsza połowa nowego miesiąca może wyjść poniżej normy wieloletniej.

Prognozowana anomalia temperatury powietrza na okres od 26.02.2023 r. do 3.04.2023 r. według ECMWF, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r.

antycyklon w kraju
Antycyklon i niska temperatura w Polsce

Większy mróz i dominacja wyżu

Pomimo dominacji wyżu, spodziewane są korzystne warunki do występowania mrozu. Na przełomie lutego i marca również całodobowego gdzieniegdzie na nizinach. Amplituda dobowa temperatury będzie jednak ograniczona w obszarach zalegania podinwersyjnego zachmurzenia. Inaczej sytuacja ma wyglądać w regionach, gdzie dojdzie do rozpogodzenia i nastąpi silne wypromieniowanie ciepła z gruntu w czasie wyżowej nocy, adwekcji zimnego powietrza arktycznego i słabego wiatru, który ogranicza mieszanie powietrza.

Zobacz też: Koszmarna wichura na zachodzie. Wiatr ponad 170 km/h. Kiedy silny wiatr dotrze do Polski?

Prognoza pola ciśnienia na 27 lutego 2023, 00Z dla Europy i obszarów przyległych według modelu ECMWF

antycyklon ma kształtować pogodę w Polsce
antycyklon spowoduje stabilizacje pogody w kolejnych dniach, ale nie wszędzie i nie zawsze będzie pogodnie

Prognoza pola ciśnienia na 28 lutego 2023, 00Z dla Europy i obszarów przyległych według modelu ECMWF

wyż baryczny wpłynie na pogodę
Antycyklon ma lokować się na przełomie lutego i marca w rejonie Wysp Brytyjskich

Dwucyfrowy mróz na nizinach możliwy lokalnie w obszarach przejaśnień i rozpogodzeń

Generalnie przełom lutego i marca zaskoczy negatywnie osoby, które oczekiwały coraz wyższych temperatur na przełomie zimy i wiosny. Należy mieć na uwadze, że już 1 marca 2023 r. rozpocznie się meteorologiczna wiosna, natomiast kalendarzowa nadejdzie trzy tygodnie później. W porze nocnej i o poranku mróz dwucyfrowy może się zdarzać, ale głównie na obszarach i podgórskich, chociaż w sprzyjających warunkach w tzw. zastoiskach chłodu nie można go wykluczyć również na nizinach. Szczególnie przy gruncie, nieco cieplej będzie na 2 metrach w klatkach meteorologicznych i profesjonalnych osłonach radiacyjnych.

Antycyklon przyniesie okresami i miejscami noce radiacyjne na przełomie lutego i marca 2023 r.

Prognozowany wstępnie mróz, 28 lutego 2023, 06 UTC według modelu GEM dla Polski

mróz w kraju
Mróz dwucyfrowy w kraju

Prognoza orientacyjnie temperatury na 1 marca 2023, 06 UTC według modelu GEM

mróz w kraju
Większy mróz nocami na początku marca 2023 r.

Reasumując, przed nami kilkudniowy okres ze zmniejszoną dynamiką w pogodzie. Będziemy w zasięgu antycyklonu, nie zabraknie mrozu nocami, który największy będzie w obszarach większych przejaśnień i rozpogodzeń. Temperatura może spadać w sprzyjających warunkach poniżej -15°C/-10°C w czasie pogodnych i długich jeszcze nocy na przełomie lutego i marca. Niezbyt optymistyczne są prognozy pogody na pierwszy miesiąc wiosny, kiedy to doświadczyć często możemy zimowych ochłodzeń i mrozu, jak i też okresowo opadów śniegu.

Fanipogody.pl