Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Koszmarna wichura na zachodzie. Wiatr ponad 170 km/h. Kiedy silny wiatr dotrze do Polski?

Wichura na zachodzie. Wiatr wieje 170 km/h. Kiedy wiatr w Polsce?

Ostatnio dość często w wiadomościach, czy mailach pytacie nas kiedy kolejna wichura pojawi się w Polsce. Zajmijmy się w takim razie wiatrem. Najbliższych kilka dni w kraju będzie dość spokojnych, dlatego zaczniemy od obserwacji wód Atlantyku na zachód od Europy dzieje się tam naprawdę dużo w pogodzie. W dalszej części wpisu sprawdzimy oczywiście prognozy wiatru dla Europy i Polski.

Potężna wichura na Atlantyku. Wiatr wieje ponad 170 km/h

Część z czytelników może uznać, że „co mnie obchodzi” wichura na Atlantyku. Oczywiście, obchodzić nikogo nie musi. Jednak jako fani pogody fascynujemy się takimi zjawiskami. Zobaczcie sami z jak potężnym cyklonem mamy teraz do czynienia.

Wichura na Atlantyku. Wiatr wieje z potężną siłą
Wichura na Atlantyk. Wiatr wieje z potężną siłą

Daleko na zachód od Europy, na środkowym Atlantyku rozwiną się potężny, głęboki niż. Nosi on cechy cyklonu. Ciśnienie w jego centrum spadło poniżej 950 hPa. W obszarze centrum niżu gradient ciśnienia jest potężny. Dlatego też cyklon niesie ze sobą bardzo silny wiatr. Wichura towarzysząca temu ośrodkowi barycznemu sięga 170 km/h. Wg. wyliczeń modelu ECMWF prędkość wiatru nawet przekracza 170 km/h. To jest naprawdę groźne zjawisko pogodowe. Fale na Atlantyku w obszarze oddziaływania wichury z pewnością przekraczają 6-8 metrów. Przeczytaj również: Silny atak zimy na wschodzie. Do 60 cm śniegu na przełomie lutego i marca

Czy wichura dotrze do Europy?

Wiemy już, że potężny wiatr szaleje nad wodami Atlantyku. Sprawdźmy zatem, czy groźny niż dotrze do naszego kontynentu. Spójrzmy na mapę synoptyczną na pierwszy dzień nowego tygodnia.

Wichura z Atlantyku nie dotrze do Europy
Wichura z Atlantyku nie dotrze do Europy

Widać tutaj, że niż i silna wichura, które są bohaterami pierwszej części wpisu nie dotrą nad nasz kontynent. Niż zmieni trajektorię jeszcze bardziej na północną, by dotrzeć razem z silnym wiatrem w okolice Grenlandii. Wszystko to dlatego, że w okolicach Wysp Brytyjskich kształtuje się coraz silniejszy wyż. Antycyklon w poniedziałek osiągnie ciśnienie dochodzące do 1040 hPa. Jak sama nazwa wskazuje, wyż ten zablokuje swobodną wędrówkę cyklonów (niżów) znad Atlantyku w stronę naszego kontynentu. Na jak długo? Zobaczmy animację prognoz wiatru.

Wichura na zachodzie. Kiedy wiatr dotrze do Polski?

Cieszę się, że zdecydowałem się na ten wpis choćby dla tej animacji. Zdaję sobie sprawę, że znajdą się czytelnicy, którzy poczują się dotknięci krzykliwym tytułem. Jednak warto zaryzykować dla pięknego przykładu blokady cyrkulacji strefowej (atlantyckiej) przez ośrodek wyżowy z regionu zachodniej Europy. Na powyższej animacji wspaniale zwizualizowane jest, jak kolejne niże „odbijają” się od wyżu z okolic Wysp Brytyjskich, po czym prześlizgują się ku północnym krańcom Europy. W najbliższym tygodniu żadna poważniejsza wichura nie przedrze się nad kontynentu Europejski. Oczywiście, w prognozach widać jak niże, po dotarciu nad północne krańce Europy, ominąwszy wyż „próbują nurkować” na południe ku Europie Centralnej i Wschodniej. Jednak niże te są już w stadium wypełnienia. Niosą odczuwalny wiatr, niosą opady. W żaden sposób jednak ośrodki te nie są wstanie generować już groźnej pogody.

Kiedy silny wiatr pojawi się w Polsce?

Nie mam dobrych wieści dla fanów silnego wiatru w Polsce (a wiem, że mamy takich całkiem sporo wśród czytelników). Tak jak wspominałem powyżej, wyż z regionu Wysp Brytyjskich z sukcesem zablokuje cyrkulację strefową. Aby doszukać się silnego wiatru w Polsce muszę oprzeć się na prognozach modelu GFS. Dodatkowo szukać muszę na skraju okresu pogody. Przypomnę, że wchodzimy tu w okres drugiej dekady marca. Dlatego też poniższe słowa traktujmy bardziej jako ciekawostkę pogodową niż wiążącą prognozę pogody. W okolicach 5-7 marca silny wyż znad Wysp Brytyjskich zacznie słabnąć. Od razu poskutkuje to otwarciem Europy na cyrkulację strefową.

Wiatr wróci do Polski w marcu
Wiatr wróci do Polski w marcu

Już w okolicach 8 marca prognozy widzą pierwszą zatokę niżową, która przyniesie silniejszy wiatr w regionie. Nie będzie to silna wichura, ale powieje już mocniej. Z tyłu głowy miejmy cały czas, że piszemy tu o okresie prawie dwóch tygodni w przód. Prognozy pogody na tak odległy okres obarczone są wciąż dużym błędem. Jednak traktując to jako pogodową ciekawostkę zobaczmy co model GFS pokazuje na końcówkę pierwszej połowy marca.

Wichura w Polsce widoczna na modelach pogodowych
Wichura w Polsce widoczna na modelach numerycznych

W region zawędrować miałby dość aktywny niż atlantycki. Gradient ciśnienia byłby znacznie podwyższony. Dlatego też model widzi znaczną siłę wiatr. Wichura, jak wspominałem nie jest wcale pewna, ale mam nadzieję, że choć w małym stopni zadowoliłem zainteresowanych silnym wiatrem w Polsce.

Podsumowując, silna wichura przetacza się obecnie nad Atlantykiem. Siła wiatru przekracza tam 170 km/h. Cyklon ten w żaden sposób nie zagrozi Europie, a tym bardziej Polsce. Najbliższe dni to silna blokada cyrkulacji zachodniej spowodowana rozbudową silnego wyżu w okolicach Wysp Brytyjskich. Wyż ten odpuści z początkiem marca i w tego to pogoda w naszym regionie zacznie się dynamizować. W prognozach dla Polski widać silny wiatr, jednak to odległy termin i traktujemy to obecnie bardziej jako ciekawostkę, niż wiążące prognozy.