Antycyklon wyraźnie osłabnie i dopuści ośrodek niżowy z frontami atmosferycznymi. Wystąpią opady deszczu i śnieg. Mróz i przymrozki w marcu jeszcze powrócą. Sprawdźmy, jak wyglądają najnowsze prognozy numeryczne.
Antycyklon wpływać ma na pogodę, następnie nadejdzie niż z układem frontów atmosferycznych
Antycyklony dominują w naszej części Europy w marcu, dlatego sumy opadowe są poniżej normy wieloletniej. Centrum wyżu pod koniec tygodnia ze wschodniej części Starego Kontynentu przesunęło się w kierunku południowej części Europejskiego Obszaru Synoptycznego. Na zachodzie Europy stacjonują natomiast układy niskiego ciśnienia, wraz początkiem nowego tygodnia zmianie zacznie ulegać sytuacja baryczna. Dotrze do nas niewielki układ niżowy z systemem frontów atmosferycznych, który wpłynie na pogodę we wtorek i środę.
Prognozowana średnia wartość ciśnienia atmosferycznego na okres od 12.03.2022 do 22.03.2022 według modelu GFS ukazuje dominacje antycyklonów
Największe sumy opadowe są prognozowane w południowej części Polski. Pojawią się w zależności od rozkładu temperatury opady deszczu, mieszane i deszczu ze śniegiem. Będzie to więc największy epizod z opadami atmosferycznymi od początku mijającego miesiąca, który i tak zapisze się jako suchy za sprawą dominacji antycyklonów.
Wyliczana suma opadów za okres od 12.03.2022, 06Z do 17.03.2022, 06 UTC według modelu ICON
Modele numeryczne prognozują, że niż przesunie się znad zachodniej, południowo-zachodniej części Starego Kontynentu na wschód i wpłynie na warunki pogodę w naszym kraju w okresie od 15.03.2022 do 16.03.2022. Ma być to niewielki, ale wydajny opadowo cyklon, który jednak nie będzie trwały, gdyż w drugiej połowie przyszłego tygodnia blisko Polski zacznie umacniać się kolejny antycyklon.
Prognozowane sumy opadowe za okres od 12.03.2022 do 17.03.2022 według modelu ECMWF
Sumy opadowe prognozowane przez modele są zróżnicowane i będą uzależnione od zasięgu stref frontowych, jak i też położenia niżu. Dlatego też w najbliższych dniach opublikujemy kolejne informacje o sytuacji pogodowej. Potem dostaniemy się w zasięg następnego silnego antycyklonu z ciśnieniem przekraczającym 1040 hPa.
Wstępna prognoza grubości pokrywy śnieżnej na 12.03.2022, 00Z do 17.03.2022, 12 UTC według ECMWF
Antycyklon osłabnie i wpuści niż
Coraz więcej wskazuje, że pozostaniemy w obszarze istotnie podwyższonego ciśnienia przez kilka najbliższych dni. Zmiana pogody dopiero około 15-16 dnia miesiąca, kiedy to nadejdzie niewielki, ale wydajny opadowo niż. Spodziewane są dlatego opady deszczu i deszczu ze śniegiem i śniegu. Opady stałe wystąpią głównie w południowej części woj. śląskiego, cz. Małopolsce oraz na Podkarpaciu. Głównie w górach i na obszarach podgórskich wystąpi przyrost pokrywy śnieżnej. Modele numeryczne z Europy jasno sygnalizują, że największe opady obejmą południowe dzielnice Polski. Jednak mogą zajść jeszcze istotne korekty sum oraz rodzaju opadów. Niewykluczone, że mróz i przymrozki powrócą po przejściu niżu na przełomie 2 i 3 dekady marca. Skala ochłodzenia pozostaje na ten moment nieznana. Jednak rozwój kolejnego antycyklonu jest przesądzony.
Wyliczana grubość pokrywy śnieżnej na okres od 12.03.2022 do 17.03.2022, 12 UTC
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC