Wichury na zachodzie ponad 140 km/h. Czy bomba cyklonalna na Atlantyku zagrozi Polsce?



Od razu na wstępie zaznaczam, że wpis dotyczył będzie wichury, która rozwija się na Atlantyku i uderzy w zachodnią Europę. Nie dotyczy on Polski, ani naszego regionu, choć w dalszej części publikacji sprawdzę kiedy spodziewać możemy się silniejszego wiatru również w naszym kraju.

Wichury na Atlantyku mają wielką siłę

Spójrzmy zatem co dzieje się na Atlantyku. Poniżej mapa sytuacji barycznej na sobotnie popołudnie (źródło)

Wichury na Atlantyku. Silny wiatr uderzy w Wyspy Brytyjskie

Widać tutaj silny wyż, którego centrum znajdzie się w sobotę na wschód od Polski. Podczas gdy w naszym regionie pogoda będzie spokojna, w Wyspy Brytyjskie uderzą wichury z silnym wiatrem. Wiatr w sobotnie popołudnie i noc z soboty na niedzielę przekraczać może 120 km/h. Najbardziej zagrożonymi regionami są Irlandia, zachód Anglii oraz Szkocja. Jak się okazuje, to nie ostatni aktywny, głęboki i dynamiczny niż, który uderzy w najbliższym czasie w opisywany region.

Kolejne silne wichury rozwiną się na Atlantyku

Spójrzmy na animację prognoz sytuacji barycznej dla naszej części Świata na najbliższy czas. Widać tu, że dynamiczna pogoda wciąż występowała będzie daleko na zachód od Polski. Jednak występowała będzie, a głębokie niże przyniosą jeszcze silniejsze wichury na Atlantyku i zachodnich obrzeżach Europy.

Widać tu, że tuż za niżem, który w weekend przyniesie wichury na Wyspach powstaną kolejne. Potężny niż powstanie z początkiem przyszłego tygodnia na południe od Grenlandii. Ciśnienie w jego centrum spadnie do niemal 930 hPa. To prawdziwa bomba cyklonalna. Gdyby tak głęboki niż uderzył w Europę to wichury miałyby niszczącą siłę. Szczęśliwie tak się nie wydarzy i wiatr o sile dochodzącej do 150 km/h zagrozi tylko tak odległym obszarom Europy jak Wyspy Owcze, czy Islandia.

Widać, że gradient baryczny wokół opisywanego niżu będzie potężny. Co za tym idzie przez Ocean sunęły będą silne wichury. Jestem przekonany, że siła wiatru w regionie Islandii przekraczała będzie 150 km/h. Ja wiem, że sprawa nie dotyczy naszego regionu. Jednak nie zapominajmy, że jesteśmy portalem pogodowym, więc nie możemy w kółko pisać o mrozie i wyżu, który to steruje pogodą w Polsce. Zanudzilibyśmy się jako redaktorzy, a Wy jako czytelnicy.

Kiedy silny wiatr możliwy w Polsce?

Przed nami jeszcze kilka dni spokoju w pogodzie nad Polską. Jednak druga część marca prawdopodobnie przyniesie nam bardziej dynamiczną pogodę również w naszym regionie. Co prawda wciąż będzie to dominacja wyżu, jednak zdecydowanie wzrośnie gradient baryczny, a co za tym idzie wzrosnie również siła wiatru w naszym kraju. Mimo wszystko wichury w Polsce w marcu raczej nam nie grożą. W przeciwieństwie do zachodu Europy, gdzie wiatr zarówno w weekend, jak i w kolejnych dniach może być naprawdę silny.