Pogoda długoterminowa na kwiecień 2022. Zróżnicowane prognozy modeli na czwarty miesiąc roku. Przymrozki w kwietniu są nieuniknione, a nawet mróz i śnieg. Zdarzą się również burze w Polsce.
Pogoda długoterminowa na kwiecień 2022. Przymrozki, śnieg jak i też burze w Polsce
Ww skali miesięcznej model CFS prognozuje opady poniżej normy we wschodnich i południowo-wschodnich regionach naszego w kwietniu 2022. Niestety pogoda długoterminowa nie charakteryzuje się wysoką sprawdzalnością, jeśli chodzi o opady. Dlatego w kolejnych tygodniach będziemy publikować kolejne informacje o trendzie na czwarty miesiąc mijającego roku. Wygląda jednak na to, że ilość opadów faktycznie może być poniżej średniej wieloletniej. Natomiast na zachodzie i południowym-zachodzi, model klimatyczny widzi opady powyżej normy. Większa ilość opadów niż w marcu jest prawdopodobna w naszej części Europy.
Prognoza anomalii opadów na kwiecień 2022 według modelu klimatycznego CFS
W skali miesięcznej będzie to najprawdopodobniej miesiąc ciepły. Zdarzą jednak okresy, gdy temperatura obniży się do wartości zbliżonych do normy wieloletniej, a poszczególne tygodnie mogą charakteryzować się wartościami poniżej normy klimatologicznej. Istnieje również ryzyko częstszych przymrozków, a nawet mrozu całodobowego szczególnie w górach i na obszarach podgórskich. Przeważnie na nizinach w ciągu dnia utrzymywać będzie się dodatnia temperatura. Niektóre realizacje modeli sezonowych sugerują, że w kwietniu możliwe są akcenty zimowe spowodowane wtargnięciem chłodniejszych mas powietrza. Jednak pogoda długoterminowa będzie zweryfikowana w kolejnych tygodniach. Niczym nadzwyczajnym nie powinny być wiosenne ochłodzenia, którym towarzyszyć mogą opady śniegu i deszczu ze śniegiem i krupy na nizinach. Niewykluczone są burze o zróżnicowanym natężeniu. Będzie ich więcej niż w marcu. Mają być one charakterze wewnątrzmasowym, jak i też na liniach zbieżności wiatru oraz frontu chłodnego.
Prognozowana miesięczna anomalia temperatura na kwiecień 2022 według modelu CFS, mając na uwadze okres referencyjny 1984-2009
Wstępna prognoza średniej wartości ciśnienia atmosferycznego na kwiecień 2022 według modelu CFS
Pogoda długoterminowa. ECMWF i prognoza na kwiecień 2022
Prognozy ECMWF są zbliżone do tego, co zaobserwowaliśmy w wyliczeniach modelu CFS. Zakłada ona wartości temperatury powyżej 20-letniej normy klimatologicznej. To świadczy o możliwej znacznej przewadze ciepłych mas powietrza i wyższych temperaturach. Chłód i mróz, a nawet większe opady śniegu będą jednak się zdarzać. Na wielotygodniową pokrywę śnieżną na nizinach nie zanosi się. Zimowo ma być jeszcze w górach. Temperatura powinna być typowa dla wiosny, chociaż w związku z osłabieniem wiru polarnego na przełomie zimy i wiosny zdarzyć mogą się anomalie, które ciężko prognozować z dużym wyprzedzeniem czasowym. Możliwe są również okresami silne burze.
Prognoza miesięcznej anomalii temperatury na kwiecień 2022, uwzględniając 20-letnią normę klimatologiczną
ECMWF widzi, że opady będą w normie i lekko powyżej normy wieloletniej w Polsce. Na południu, wschodzie i północy kraju mają być one największe. Są to wstępne prognozy europejskiego modelu.
Prognoza miesięcznej anomalii opadów na kwiecień 2022
Pogoda długoterminowa. IMGW widzi temperaturę i opady powyżej normy wieloletniej w Polsce
Według IMGW-PIB, średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020*. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w południowej części kraju najprawdopodobniej będzie mieścić się w zakresie normy wieloletniej. Na północy możliwa suma opadów powyżej normy wieloletniej.
*Norma średniej temperatury powietrza z lat 1991-2020 dla kwietnia jest cieplejsza od poprzedniej normy z lat 1981-2010. Dolna granica normy, dla prezentowanych w prognozie miast, jest średnio wyższa o 0.7°C, a górna granica o 0.1°C.
Wstępna prognoza długoterminowa temperatury i opadu na kwiecień 2022 według iMGW-PIB
Pogoda długoterminowa ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Wkrótce podamy więcej informacji
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC