Antycyklon będzie w nocy dalej nad Polską. Silna blokada wyżowa i mróz poniżej -20°C

Antycyklon będzie obecny nad Polską w nocy. Centrum wyżu migrować ma na południe. Silna blokada antycyklonalna w środkowej i górnej troposferze dalej obecna. Sprawdzamy najnowsze prognozy numeryczne.

Antycyklon nad Polską w nocy z piątku na sobotę

Pod koniec tygodnia w Polsce nie zabraknie słońca. Jednak w niedzielę we wschodniej połowie kraju może pojawić się więcej chmur podinwersyjnych. Stabilną i charakteryzującą się małą dynamiką aurę zawdzięczamy kontynentalnemu i mroźnemu wyżowi, który przyniesie stabilne warunki pogodowe do niedzieli, bądź poniedziałku w Polsce. Zalega w naszej części Europy powietrze polarno kontynentalne z domieszką arktycznego z niewielką zawartością wilgoci.

Operacja słoneczna w marcu jest dużo silniejsza i dłuższa niż w styczniu i lutym, dlatego też po wschodzie słońca przy bezchmurnej aurze temperatura powietrza szybko rośnie po wschodzie słońca. Utrzymywał się dziś podział w pogodzie na cieplejszy zachód i chłodniejszy wschód oraz południe. Mamy wyjątkowo silny początek drugiej dekady marca za sprawą zalegania wychłodzonego strumienia powietrza i obecności antycyklonu.

Prognozowane odchylenie temperatury na wysokości 2 metrów n.p.g na 12.03.2022, 06Z według modelu GEM, biorąc pod uwagę okres referencyjny 1981-2010

Antycyklon będzie w nocy nad Polską. Silna blokada wyżowa i dwucyfrowy mróz w nocy

Wyż zbudowany w mroźnej arktycznej masie powietrza, w skuteczny sposób odcina drogę dla atlantyckich niżów. Dlatego też nie przemieszczają się one na wschód Starego Kontynentu. Przesuwają się one przeważnie na północ. Należy dodać, że blokada wyżowa jest obecna nie tylko w dolnych warstwach troposfery. Widzimy ją na mapach również w środkowej i górnej troposferze pod postacią układu omega. Na istotne ocieplenie przyjdzie nam poczekać do początku przyszłego tygodnia. Może być one jednak niezbyt trwałe i epizody z wkroczeniem chłodniejszych mas powietrza mogą się zdarzać w kolejnych tygodniach. Antycyklony będą nam towarzyszyć w kolejnych tygodniach często, a opady będą symboliczne.

Wyliczane ciśnienie na 12.02.2022, 00Z dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych widoczny antycyklon migrujący dalej na południe

Antycyklon będzie w nocy nad Polską. Silna blokada wyżowa i dwucyfrowy mróz w nocy

Antycyklon kształtował pogodę w piątek, sytuacja nie zmieni się w nocy z piątku na sobotę. Zalega zimne powietrze polarno kontynetalne z domieszką arktycznego

Piątek przyniósł w kraju aurę bezchmurną lub zachmurzenie małe za sprawą dominacji antycyklonu. W najcieplejszym momencie dnia termometry pokazały dziś od 1°C na wschodzie, około 5°C w centrum i na północnym zachodzie do 9°C na południowym zachodzie, natomiast w rejonach podgórskich Karpat od -2°C do -1°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na zachodzie porywisty, z kierunków wschodnich; w Sudetach wiatr silny i bardzo silny, od 40 km/h do 50 km/h, w porywach około 60 km/h, południowo-wschodni. Słabnący wyraźnie pod wieczór.

Prognoza wysokości geopotencjału wyrażona w dekametrach dla wysokości izobarycznej 500 hPa (5500 n.p.g) na 12.03.2022, 00Z dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych

pogoda. prognoza geopotencjału

Noc z piątku na sobotę przyniesie bezchmurną aurę lub zachmurzenie małe. Szczególnie ranem na północnym wschodzie możliwy wzrost zachmurzenia do umiarkowanego. Będzie to zimna noc, gdyż temperatura wyniesie od -14°C na południowym wschodzie. Nieco cieplej, bo do -10°C w centrum, -4°C na zachodzie i około -1°C nad morzem. Głównie w rejonach podgórskich od -18°C do -11°C, gdzieniegdzie w kotlinach górskich Karpat około -22°C. Wiatr we wschodniej połowie kraju słaby, zmienny, na pozostałym obszarze słaby i umiarkowany, na zachodzie miejscami porywisty, południowo-wschodni i południowy; w Sudetach wiatr bardzo silny, od 60 km/h do 70 km/h, południowo-wschodni. Antycyklon zgodnie z prognozami przemieszczać ma się dalej na południe. Ciśnienie ma powoli spadać.

Prognozowana temperatura na wysokości 2 metrów n.p.g według kanadyjskiego modelu GEM

Antycyklon będzie w nocy nad Polską. Silna blokada wyżowa i dwucyfrowy mróz w nocy