Antycyklon wycofuje się na wschód. Idą zmiany w pogodzie, lecz wystąpi jeszcze mróz do około -10 stopni w Polsce

Antycyklon szybko wycofuje się na wschód. Wędrowny wyż ustępuje pod naporem nasuwającego się pola niżowego. Zdarzy się jeszcze w nocy mróz i przymrozki w nocy z 17/18 marca 2023 r. Szczególnie we wschodniej i częściowo południowej części naszego kraju.

Dziś Polska znalazła się pomiędzy ośrodkami niżowymi znad zachodniej i północnej części Starego Kontynentu, które powodują adwekcje cieplejszego powietrza nad zachodnie dzielnice naszego kraju. Wschodnia połowa kraju pozostawała pod wpływem odsuwającego się wyżu na wschód oraz w chłodniejszej masie pochodzenia polarnego. Uspokojenie w pogodzie przyniósł antycyklon, lecz na przełomie 2 i 3 dekady marca odczujemy wzrost dynamiki w pogodzie.

Antycyklon w kraju. Ciśnienie na poziomie morza, 17.03.2023, 19:00 czasu urzędowego w Polsce

Antycyklon wpływa na pogodę we wschodniej połowie, natomiast na zachodzie nasuwająca się zatoka

Antycyklon ustępuje pod naporem cyrkulacji strefowej. Mróz ustąpił szybko w ciągu dnia

W piątek wpływał na pogodę antycyklon, który odsuwa się na wschód. Głównie na południowym wschodzie zachmurzenie było dzisiaj małe i umiarkowane. Aczkolwiek pod wieczór na północnym zachodzie okresami duże. Na termometrach notowaliśmy się od 7°C, 8°C na wschodzie, około 10°C w centrum, do 12°C, 13°C na zachodzie. Najcieplej było na południowym zachodzie miejscami do około 15°C. Wiatr był słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, na wybrzeżu w porywach do 55 km/h, miejscami w rejonie podgórskim Sudetów i wysoko w górach w porywach do 65 km/h, południowy i południowo-wschodni.

Zobacz też: Potężne ciepło zmierza do Polski. Mróz ustąpi, możliwe ponad 20°C. Niewykluczone wiosenne burze

Temperatura maksymalna, 17 marca 2023, 07:00-19:00 czasu urzędowego według danych z sieci pomiarowej IMGW-PIB

antycyklon w Polsce
Antycyklon odsuwał się na wschód

Noc z piątku na sobotę przyniesie na południu i wschodzie zachmurzenie małe i umiarkowane. Ponadto na pozostałym obszarze kraju umiarkowane i duże. Na termometrach w najchłodniejszej części nocy od około-3°C na wschodzie, około 1°C w centrum, do 4°C, 5°C na zachodzie. W rejonach podgórskich spadek temperatury do -5°C a w dolinach karpackich do -9°C. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, na wybrzeżu w porywach do 55 km/h, miejscami w rejonie podgórskim Sudetów w porywach do 65 km/h, południowy i południowo-wschodni.

Śledźcie na bieżąco najnowsze prognozy pogody dla Polski, aby nic Wam nie umknęło.

Fanipogody.pl