Potężne ciepło zmierza do Polski. Mróz ustąpi, możliwe ponad 20°C. Niewykluczone wiosenne burze

Potężne ciepło zmierza do Polski. Mróz ustąpi, możliwe ponad 20°C w trzeciej dekadzie marca. Niewykluczone w najbliższych dniach burze.

Od kilku dni nasza uwaga jest zwrócona na prognozy numeryczne, które obejmują swoim zasięg koniec drugiej dekady marca i pierwsze dni kalendarzowej wiosny.

Z najnowszej prognozy opracowanej przez ECMWF wynika, że pierwszy tydzień astronomicznej wiosny zapowiada się z wartościami znacznie powyżej normy wieloletniej. Model europejski prognozuje nawet odchylenie temperatury od normy wieloletniej w ekstremalnym przedziale 4°C/6°C powyżej normy wieloletniej. Według najświeższej aktualizacji modelu widzimy, że znacznie chłodniejszy może być ostatni tydzień marca i pierwsze tygodnie kwietnia. Nie można jednak wykluczyć, że prognozy złagodnieją i temperatury w skali tygodniowej będą w normie, bądź nawet nieco powyżej w pierwszych tygodniach 4 miesiąca roku.

Potężne ciepło. Prognozowana anomalia średniej temperatury powietrza, uwzględniając okres bazowy 2004-2020 r. dla Polski

potężne ciepło w kraju
Duże dodatnie odchylenie temperatury

Potężne ciepło w Polsce. Będzie ponad 20 stopni w trzeciej dekadzie marca

Dziś na południowym wschodzie zachmurzenie małe i umiarkowane. Natomiast na pozostałym obszarze umiarkowane i duże. Rano miejscami na północnym wschodzie mgły marznące i ograniczające widzialność do 500 m oraz osadzające szadź. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia od 6°C, 7°C na wschodzie, około 10°C w centrum, do 12°C, 13°C na zachodzie. Modele prognozują, że miejscami na południowym zachodzie będzie około 15°C. Dużo chłodniej miejscami w rejonach podgórskich Karpat około 4°C. Z uwagi na jeszcze dość niewielki gradient baryczny. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, na wybrzeżu w porywach do 55 km/h. Gdzieniegdzie w rejonie podgórskim Sudetów w porywach do 65 km/h, południowy i południowo-wschodni. Wysoko w górach porywy wiatru do 65 km/h.

Potężne ciepło w prognozach

Prognoza chwiejności termodynamicznej na 17 marca 2023, 15 UTC według modelu ECMWF

bardzo ciepło w kraju
Wysoka temperatura w Polsce

Bardzo ciepły weekend. Iście wiosenne temperatury

Sobota przyniesie na południowym wschodzie kraju zachmurzenie małe i umiarkowane. Aczkolwiek na pozostałym obszarze umiarkowane i duże. Głównie w pasie nadmorskim słabe opady deszczu. W klatkach meteorologicznych na wysokości 2 metrów termometry wskażą od 7°C, 9°C na północnym wschodzie i w dolinach karpackich, do około 11°C w centrum i nad morzem, do 15°C na południowym zachodzie, zachodzie. Wiatr okaże się słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, na wybrzeżu w porywach do 55 km/h, w rejonie podgórskim Sudetów do 65 km/h, południowy i południowo-wschodni. Jednak wysoko w górach porywy wiatru do 60 km/h.

Prognoza temperatury na 2 metrach, 18 marca 2023, 15 UTC według modelu ECMWF dla Polski

potężne ciepło w kraju
wysoka temperatura w Polsce

Na przełomie 2 i 3 dekady marca odczujemy wpływ strefowej cyrkulacji atmosfery, dlatego też warunki pogodowe będą zmienne. Zwłaszcza w ciepłych wycinkach niżów napłynie wyjątkowo ciepłe powietrze zaciągane z południa i południowego zachodu. Jest możliwość wystąpienia opadów atmosferycznych, jak i też lokalnych zjawisk burzowych.

Prognozowana temperatura 19 marca 2023, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

potężne ciepło nad Polską
Wysoka temperatura w kraju

Cyklony atlantyckie sprowadzą powiew termicznej wiosny do Polski. Ilość opadów na początku wiosny astronomicznej ma być poniżej normy wieloletniej

Średnia dobowa temperatura powietrza zacznie być coraz bardziej charakterystyczna dla wiosny termicznej. Wędrowny wyż baryczny o imieniu Jeanine odsunie się znad Polski nad wschodnią Europę, ustępując pod naporem zatoki niżowej. Adwekcji znacznie cieplejszych mas powietrza sprzyjać ma ulokowanie ośrodków niżowych z rodowodem atlantyckim na zachodzie i północy Starego Kontynentu. Po ich wschodnich stronach odbywać ma się dynamiczny transport cieplejszego powietrza do naszego kraju.

Zobacz też: Pogoda na weekend. 14-16 stopni. Tak dobrej pogody nie było w Polsce od bardzo dawna

Już w piątek oraz w weekend na większym obszarze Polski poczujemy intensywniejszą adwekcje ciepła. Zmniejszy się obszar przymrozków i będą one występować zwłaszcza w nocy z 17/18 marca 2023 r. na wschodzie kraju, gdzie po zachodzie słońca, dojdzie do istotnego wypromieniowania ciepła z gruntu po zachodzie słońca.

Wiosna termiczna i okresowe opady konwekcyjne, a nawet i wyładowania atmosferyczne

Z prognoz wiodących modeli numerycznych wynika, że przełom 2 i 3 dekady marca pozytywnie zaskoczy pod kątem temperatur mieszkańców Polski. Na sporym obszarze Polski przez kilka dni z rzędu średnia dobowa temperatura powietrza będzie charakterystyczna dla wiosny termicznej. Przypomnijmy o wiośnie termicznej mówimy wtedy, gdy średnia dobowa temperatura powietrza utrzymuje się w przedziale od 5°C do 15°C przez około 5 dni.

W trzeciej dekadzie marca lokalnie w profesjonalnych osłonach radiacyjnych i klatkach meteorologicznych zobaczymy nawet przekroczenie 20°C. Z danych opublikowanych przez PSHM wynika, że najwyższą temperaturę w tym roku zmierzono na stacji w Tarnowie, gdzie w Klatce Stevensona na standardowej wysokości pomiarowej, czyli 2 metrów nad poziomem zmierzono 19,1°C. Miało to miejsce 10 marca 2023 r. na skutek adwekcji przetransformowanego powietrza pochodzenia zwrotnikowego.

Potężne ciepło w Polsce. Wstępna prognoza temperatury na 2 metrach, 23 marca 2023, 12 UTC według modelu europejskiego ECMWF

burze w kraju
Potężne ciepło 23 marca 2023 r.

Trend w kierunku bardzo ciepłego początku wiosny meteorologicznej jest wyraźny. W marcu operacja słoneczna jest już wystarczająco silna, aby ogrzać wyraźnie powietrze za sprawą promieniowania krótkofalowego i długofalowego. Jednak istotny jest również czynnik adwekcyjny oraz ilość, jak i też długość rozpogodzeń.

Potężne ciepło. Prognozowana średnia anomalia temperatury powietrza w okresie od 17.03.2023 do 23.03.2023 według modelu ICON, biorąc pod uwagę okres bazowy 1991-2020 r.

potężne ciepło w Polsce
Potężne ciepło nad Polską

Burze możliwe w niedzielę na zachodzie oraz w poniedziałek. Obszar ich wystąpienia jest obecnie wstępny

Okresami warunki mogą być sprzyjające do inicjacji głębokiej wilgotnej konwekcji. Niewielka chwiejność termodynamiczna wraz z lokalnymi strefami zbieżności wiatru może się okazać korzystna do rozwoju ośrodków burzowych na obszarze Polski. Stosunkowo niewielkie ryzyko burz będzie w niedzielę na zachodzie kraju, natomiast w poniedziałek pojawić mogą się burze na południu, częściowo zachodzie, jak i też w centrum oraz wschodzie, południowym wschodzie.

Przeczytaj również: Wichura 110-130 km/h uderza dziś z zachodu. Czy silny wiatr, ulewy i burze zagrożą Polsce?

Prognozowana chwiejność termodynamiczna na 20 marca 2023, 12 UTC według modelu europejskiego ARPEGE

burze nad Polską
Potężne ciepło i spora chwiejność jak na początek wiosny. Burze możliwe w poniedziałek

Burze mogą utworzyć się w ciepłej masie powietrza. Głównie na tzw. wewnątrzwycinkowych strefach konwergencji wiatru dolnego, ale także w obrębie nacierającego chłodnego frontu atmosferycznego, który wymusi ruchy wstępujące. W kolejnych dniach będziemy precyzyjnie wskazywać, gdzie pojawią się wiosenne burze nad Polską w oparciu o zaktualizowane modele numeryczne. Śledźcie nasze autorskie prognozy pogody na bieżąco.

Prognozowana energia dostępna drogą konwekcji, 20 marca 2023, 18 UTC według francuskiego modelu ARPEGE

burze możliwe
Potężne ciepło i możliwość rozwoju burz w trzeciej dekadzie marca lokalnie

Fanipogody.pl