Wichura 110-130 km/h uderza dziś z zachodu. Czy silny wiatr, ulewy i burze zagrożą Polsce?

Kilka dni temu pisałem o silnym, głębokim cyklonie atlantyckim, który zmierza do Europy. Na otwartym Atlantyku wiało ponad 150 km/h. Przyszedł czas, gdy cyklon, a wraz z nim wichura dotarły do zachodniej Europy. We wpisie sprawdzimy jak silne będzie załamanie pogody oraz czy silny wiatr zagraża Polsce.

Wichura wkracza do Europy. Czym jest spowodowana?

Na początek sprawdźmy czym spowodowana jest wichura, która szaleje na Atlantyku zbliżając się do Europy. Spójrzmy na mapę synoptyczną na dzisiejszy dzień.

Wichura dociera do Europy. Sytuacja synoptyczna
Wichura dociera do Europy. Sytuacja synoptyczna

Powyżej doskonale widać jak głęboki niż(w zasadzie cyklon) wkracza nad Europę Zachodnią. Ciśnienie w centrum niżu kształtuje się obecnie w okolicach 970 hPa. Nad Europą Centralną zalega wyż z ciśnieniem dochodzącym do 1030 hPa. Oczywiście pomiędzy tym ośrodkami musiało dojść do znacznej różnicy ciśnienia atmosferycznego. W skutek dużego kontrastu barycznego, izobary układają się bardzo gęsto, pojawia się więc silny wiatr. Jego prędkość na zachodzie kontynentu przekroczy dziś 100 km/h, więc śmiało mogę napisać, że w Europę uderza dziś wichura. Przeczytaj także: Lato w marcu w Polsce? Ponad 20 stopni w prognozach temperatury

Załamanie pogody i wichura suną na wschód

Spójrzmy na prognozę wiatru na dzisiejszy dzień dla Europy. Widać, że głęboki niż przyniesie na dużym kontraście barycznym silne porywy wiatru.

Wichura uderza dziś na zachód Europy
Wichura uderza dziś na zachód Europy

W pasie od północy Wysp Brytyjskich, po zachód Skandynawii w przeciągu najbliższej doby wiało będzie bardzo mocno. Powyżej prognoza porywów wiatru wg. europejskiego modelu ECMWF. Widać tu porywy wiatru w okolicach nawet 130 km/h. To oczywiście wichura prognozowana na otwartym morzu. Siła wiatru na lądzie będzie niższa, jednak i tak na Wyspach, czy w zachodniej Norwegii spodziewamy się dziś wiatru o sile przekraczającej 100 km/h. Jednak wkraczający nad nasz kontynent niż to nie tylko silny wiatr.

Nie tylko wichura. Mnóstwo opadów w Europie
Nie tylko wichura. Niż niesie mnóstwo opadów

Niż niesie potężną strefę opadów. Na południe od jego centrum, w cieplejszych masach powietrza dojdzie najbliższej doby do rozwoju burz. Lokalnie na północy i zachodzie Francji burze znów mogą być silne. Będziemy dziś śledzić radary i detekcję wyładowań, by sprawdzać, czy burze dziś będą silne. We wschodniej i północnej części niżu przemieszczała będzie się rozległa strefa opadów. Na Wyspach przyniesie ona intensywne, lokalnie ulewne opady deszczu. W Norwegii przejdzie kolejna silna śnieżyca.

Silna śnieżyca w Skandynawii
Silna śnieżyca w Skandynawii

Jak widać na południu Skandynawii śnieg padać ma dziś naprawdę intensywnie. Sprawdźmy zatem, czy załamanie pogody dotyczy naszego regionu w tym Polski.

Czy silny wiatr i załamanie pogody zagrozi Polsce?

Wiemy już, że na zachodzie Europy wichura i załamanie pogody będą dziś i jutro całkiem silne. Sprawdźmy zatem, czy mamy się czym martwić i czy pogoda w najbliższych dniach w Polsce ulegnie pogorszeniu. Poniżej animacja prognoz opadów dla Polski.

Czy wichura i załamanie pogody zagrożą Polsce?

O opadach w najbliższym okresie w kontekście kraju możemy właściwie nie pisać. Na powyższej animacji widać co prawda przelotne opady na północy w weekend, albo nieco więcej konwekcji z początkiem przyszłego tygodnia. O tym jednak pisali będziemy w dniowych prognozach pogody dla Polski. Nie grozi nam z pewnością załamanie pogody w tym zakresie. Jeśli chodzi o wiatr. Podobnie jak nie grozi nam załamanie pogody, tak nie grozi nam wichura.

Silniejszy wiatr w piątek w Polsce
Silniejszy wiatr w piątek w Polsce

Mocniej w Polsce powieje w piątek 17 marca. Na koniec tygodnia do 70 km/h wiatr wiać może na zachodzie kraju. Jednak kolejne dni upłyną pod znakiem zdecydowanie spokojnej pogody ze słabym wiatrem. To dlatego, że głęboki niż po wkroczeniu nad kontynent zacznie być spychany na północ i nie dotrze w znaczącym stopniu w nasz region. Podsumowując, dziś i jutro silna wichura i załamanie pogody na zachodzie Europy. Niż w małym stopniu wpłynie na pogodę w Polsce Zachodniej. Objawi się to silniejszym wiatrem i wzrostem zachmurzenia. Kolejne dni jednak upłyną nam pod znakiem bardziej wiosennej aury.