Lato w Polsce w marcu? 21-23 stopnie w prognozach. Gorące masy powietrza w regionie

No takie prognozy to ja rozumiem. Oczywiście, do opisywanego okresu w pogodzie pozostaje jeszcze tydzień. Jednak to co w nich widać napawa wielkim optymizmem fanów ciepła i słońca. Temperatury powietrza bardziej przypominały będą lato, niż przedwiośnie. Jeśli scenariusz ułoży się zgodnie w prognozami, to w kraju zrobi się nie tylko ciepło, lokalnie może nawet gorąco.

Lato w Europie. To ciepło dotrze do Polski

Kilka dni temu opisywałem, że upał do 33 stopni pojawił się w Hiszpanii. Po bardzo ciepłym poprzednim weekendzie, nawet na południe Europy dotarło lekkie ochłodzenie. Teraz jednak sprawa jest nieaktualna i od południowego zachodu kontynentu znów robi się coraz cieplej.

Jeszcze nie lato, ale temperatury będą przyjemne
Jeszcze nie lato. Jednak zrobi się przyjemnie ciepło

Widać, że w nadchodzący weekend w wielu regionach Europy zrobi się przyjemnie ciepło, a temperatury przekraczać będą 20 stopni Celsjusza. To jeszcze nie są temperatury zwiastujące w tytule wpisu lato, jednak już najbliższe dni raczej na dobre odsuną zapędy zimowe daleko na wschód kontynentu. Jeszcze ciekawiej wyglądają prognozy temperatury na przyszły tydzień. Oczywiście, mogą one być obarczone jeszcze znacznym błędem, jednak z całego serca trzymam kciuki, by wyliczenia modeli na trzecią dekadę marca jak najbardziej znalazły potwierdzenie w pogodzie w Europie i w Polsce.

Temperatury jak w lato. W Europie zrobi się bardzo ciepło
Lato i wysokie temperatury w marcu w Europie?

Silne ocieplenie obejmie cały kontynent z wyjątkiem regionów północnych i wschodnich. Na przeważającym obszarze Europy temperatury przekraczały będą w przyszłym tygodniu 20 stopni Celsjusza. Będą regiony, w których termometry wskażą ponad 25 stopni, a to już z definicji dzień gorący. Lato w marcu? No jeśli te prognozy się sprawdzą, to można ryzykować takie stwierdzenie. Można mówić, że koniec marca, że to przecież norma. Spójrzmy na poniższą grafikę.

Lato w marcu w Europie. Dodatnia anomalia temperatury
Lato w Europie w marcu. Bardzo dodatnia anomalia temperatury

Powyżej mapa z anomalią temperatury na drugą połowę przyszłego tygodnia. W Europie Centralnej temperatury powietrza będą nawet o kilkanaście stopni wyższe od norm wieloletnich? Nadal stwierdzamy, że tak wysokie temperatury są całkowitą normą już w marcu w regionie?

Lato w marcu dotrze również do Polski?

Oczywiście używanie słowa lato w marcu jest lekkim chwytem marketingowym z mojej strony. Ma to na celu przyciągnąć Waszą uwagę do tego co tu opisuję, jednak faktem jest, że wszystkie modele pogodowe widzą silne ocieplenie w Polsce w przyszłym tygodniu. Spójrzmy na animację prognoz temperatury.

Lato w Polsce? Animacja prognoz temperatury

Animacja prognoz temperatury dla Polski pokazuje, że ocieplenie minimalnie przesunie się w czasie. Jeszcze na początku tygodnia prognozy wskazywały, że bardzo ciepło w całym kraju zrobi się już od początku zbliżającego się weekendu. Teraz wyliczenia modeli nieco przesunęły napływ ciepłych mas powietrza, jednak za to prognozują, że w przyszłym tygodniu temperatury mają być prawie letnie. Powyżej 10-12 stopni w całym kraju już w najbliższą niedzielę. Z każdym kolejnym dniem przyszłego tygodnia robiło będzie coraz cieplej, a szczyt ocieplenia czeka nas w okolicach przyszłego weekendu.

Lato w Polsce w marcu?
Lato w Polsce w marcu?

Tak, tak. To nie są prognozy temperatury na czerwiec. To prognoza na przyszłą sobotę 25 marca. Wg. amerykańskiego modelu termometry w kraju mogą tego dnia pokazywać 22 stopnie Celsjusza. Jeśli scenariusz ten spełniłby się, to lokalnie z pewnością temperatury byłyby jeszcze wyższe.

To nie są stabilne prognozy

Na koniec delikatny kubeł wody na moją rozgrzaną już tymi prognozami głowę. Tak optymistyczne dane pokazuje obecnie model GFS. Ocieplenie w kraju widać również w wyliczeniach innych modeli pogodowych. Jednak wedle choćby europejskiego ECMWF, nie będą to temperatury tak wysokie, by jakiś Michał na portalu pisał, że lato w marcu przyjdzie do Polski.

Temperatury w Polsce wg. ECMWF
Prognoza temperatury wg. modelu ECMWF

Widzimy, że europejski model również widzi ocieplenie w Polsce. Temperatury również byłyby już jak na marzec bardzo wysokie (do 18 stopni). Jednak wydaje się, że model ten lepiej od GFS poradził sobie z uwzględnieniem czynników zewnętrznych (jak zachmurzenie) na końcową wartość temperatury. Podsumowując, lato to jeszcze może nie, ale pewne w zasadzie już jest, że przyszły tydzień przyniesie w kraju powiew wiosny. Lokalnie w drugiej części tygodnia będzie to wiosna, która przyniesie nam naprawdę wysokie temperatury.