Antycyklon szybko słabnie. Wystąpiły dziś lokalne burze, postępują zmiany w pogodzie


Antycyklon Tina, który przynosi stabilne warunki od wielu dni słabnie. W sobotę po wielu dniach przerwy pojawiły się lokalne burze, które okazały się słabe, rozproszone i krótkotrwałe.

Antycyklon szybko słabnie. Nadchodzi niż z południa Europy

W sobotę pogoda w Polsce kształtowana była przez słabnący antycyklon o imieniu Tina znad obszaru Morza Bałtyckiego, Litwy, Łotwy i Estonii. W dalszym ciągu z południowego – wschodu i wschodu napływało polarno kontynentalne powietrze o zwiększonej zawartości wilgoci względem minionych dni, co pozwoli na rozwój opadów i burz w naszej części Europy. Zdarzyła się konwekcja wewnątrzmasowa, która zanika po zachodzie słońca.

Analiza sytuacji barycznej na 13.05.2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według IMGW-PIB

antycyklon i jego wpływ na pogodę w Polsce
Antycyklon w pobliżu Polski, napływ powietrza polarno kontynentalnego o większej zawartości wilgoci niż w minionych dniach

Wyładowania atmosferyczne, 13 maja 2023 nad Polską i terenami przyległymi, zarejestrowane pioruny przez amatorski system detekcji i lokalizacji Blitzortung

antycyklon wpływa dziś na pogodę
Antycyklon, lecz pojawiły się pojedyncze słabe burze dziś nad Polską

Wyż ustąpi miejsca niżowi z południa Europy

Jednak już w niedzielę zaczniemy dostawać się w zasięg ośrodka niżowego ulokowanego w rejonie Morza Adriatyckiego, ze strefą frontu ciepłego, która w ciągu nocy z niedzieli na poniedziałek zaznaczy się na południu kraju. Dodatkowo z południowego wschodu napływać będzie ciepła masa powietrza polarno-morskiego o równowadze chwiejnej gdzieniegdzie. W poniedziałek będą dogodne warunki do rozwoju burz, ale na bardziej precyzyjne prognozy sił i aktywności burz dla Polski musimy poczekać, gdyż jak to bywa przy niżach z południa są one niezwykle niestabilne, nawet w krótkim horyzoncie czasowym.

Zobacz też: Załamanie pogody już blisko. Będą silne burze, ulewy i szybkie zmiany temperatury w Polsce

W sobotę panowała jeszcze wyżowa pogoda. Na sporym obszarze Polski obserwowano zachmurzenie małe i umiarkowane. Natomiast na południu oraz wschodzie, centrum i północy okresami wzrastające do dużego oraz tam miejscami przelotne opady deszczu, głównie w drugiej połowie dnia. Natomiast po południu na północy i centrum zaobserwowano słabe burze. Jedynie wysoko w Tatrach możliwe były słabe opady śniegu. Na termometrach odnotowano od 20°C do 24°C, chłodniej miejscami na południu około 17-18°C oraz w rejonach podgórskich Karpat 11°C, 14°C, najcieplej na północy Mazowsza, gdzie było blisko 24°C. Wiatr był przeważnie umiarkowany, okresami porywisty, nad morzem i na Pomorzu w porywach do 55 km/h, wschodni i południowo-wschodni. W Bieszczadach porywy wiatru do 60 km/h.

Temperatura maksymalna, 13 maja 2023, 08:00-20:00 czasu urzędowego na stacjach IMGW-PIB w Polsce

antycyklon i stabilna pogoda
Antycyklon wpływał dziś jeszcze na pogodę

Noc z soboty na niedzielę przyniesie zachmurzenie małe i umiarkowane. Jednak gdzieniegdzie na południu, wschodzie i w centrum duże i tam początkowo możliwe słabe, przelotne opady deszczu. Na termometrach minimalnie od około 5°C do 11°C, w rejonach podgórskich od 2°C do 6°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, wschodni i południowo-wschodni. Głównie wysoko w Bieszczadach porywy wiatru do 55 km/h.

Śledź najnowsze prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl