Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Załamanie pogody już blisko. Będą silne burze, ulewy i szybkie zmiany temperatury w Polsce

Załamanie pogody zbliża się do naszego kraju. Będą silne burze, ulewy i szybkie zmiany temperatury. Druga połowa maja zapowiada się z szybko zmieniającymi się warunkami pogodowymi.

Silne pogorszenie pogody przed nami w nowym tygodniu

Stabilne warunki pogodowe dobiegają końca i przyszły tydzień rozpocznie się silnym załamaniem pogody. Do naszej części Europy zbliża się ośrodek niżowy, który od Wolnego Instytutu Meteorologicznego w Berlinie otrzymał imię Benedikt. Na przeważającym obszarze Polski przyniesie umiarkowane i silne ulewy, a nawet i lokalne burze, które gdzieniegdzie powinny okazać się intensywne.

Prognozowana orientacyjnie maksymalna temperatura powietrza na 13.05.2023 r. do 22.05.2023 r. według modelu ECMWF. Wyliczenia powyżej 4-5 dni mogą ulec dużym zmianom

załamanie pogody w kraju
Załamanie pogody na dniach w Polsce

Prognozowana orientacyjnie maksymalna temperatura powietrza na okres od 14.05.2023 r. do 23.05.2023 r. dla Polski według WRF-GFS

dynamiczna pogoda w Polsce
Załamanie pogody w Polsce. Czekają nas spore wahania temperatury

Prognoza krótkoterminowa w oparciu o model WRF-ICON dla Polski na okres od 14.05.2023 r. do 17.05.2023 r.

burze i dynamiczna pogoda
Dynamiczna pogoda w kraju, możliwe kolejne burze

Pogorszenie pogody już na początku najbliższego tygodnia będzie przesuwać się z południa na północ. Ośrodek niżowy o imieniu Benedikt sprowadzi wilgotne i w wielu regionach chwiejne powietrze, w którym z powodzeniem tworzyć będą się chmury burzowe z możliwością nawet opadów gradu.

Prognoza sytuacji barycznej na 13.05.2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

pogorszenie pogody w Polsce
Załamanie pogody przyniesie w całym kraju niż Benedikt z południa Europy

Załamanie pogody nadejdzie po dominacji stabilnego wyżu Tina

Drugi tydzień maja przynosił na ogół mało zmienne warunki pogodowe, lecz z dużymi amplitudami temperatury i napływem mas powietrza o cechach polarno kontynentalnych z rejonu wschodniej i południowo wschodniej części Starego Kontynentu. Jeszcze w sobotę centrum antycyklonu Tina, który zapewnił nam dużo chwil ze Słońcem lokuje się w rejonie państw bałtyckich, lecz ośrodek wyżowy słabnie i odsuwa się w stronę Federacji Rosyjskiej. Pozwoli on na dotarcie niżu znad Europy Południowej, który radykalnie zmieni przebieg pogody w Polsce. W mijającym miesiącu najwyższe wartości nietypowo notowaliśmy na północy kraju, gdzie zbliżyliśmy się do dolnego progu dnia gorącego, czyli 25°C, lecz go nie przekroczyliśmy. Przewiduje się, że dni gorące pojawią się okresami w okolicach drugiej połowie maja. Prawdopodobnie nawet 14-15 dnia miesiąca, gdy to niż wędrujący z kierunków południowych zaciągać ma jeszcze cieplejszą masę z południowego wschodu.

Zobacz też: Ulewy i burze uderzą w Polskę. 35-40 mm wody na m2. Silne załamanie pogody przed nami

Prognozowane średnie wartości ciśnienia na poziomie morza na okres od 13.05.2023 r. do 22.05.2023 r. według modelu ECMWF dla Polski

pogoda niżowa
Niżowy wzór pogody na kilka dni

Lokalne burze w sobotę i niedzielę, groźniejsze w przyszłym tygodniu

Już w sobotę pojawiły się lokalne burze, lecz nie jest to jeszcze główne załamanie pogody, lecz konwekcja formująca się w nieco wilgotniejszej względem ubiegłych dni masie z południowego wschodu. Chmury burzowe są jednak słabo rozbudowane w pionie. Nieliczne wyładowanie zanotowane w centrum i na północy kraju. Przewiduje się, że więcej silniejszych zjawisk o charakterze burzowym, pojawi się w przyszłym tygodniu na sporym obszarze Polski, lecz na bardziej precyzyjne prognozy modeli numerycznych musimy jeszcze zaczekać, gdyż ulegają one jeszcze istotnym zmianom.

Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 15 maja 2023, 09 UTC według modelu ECMWF dla Polski

dynamiczna pogoda w Polse
Duża zmiana pogody w okolicach 15 maja 2023 r. na obszarze całej Polski

Cyklon Benedikt z frontem nasunie się nad Polskę już w nocy z niedzieli na poniedziałek, obejmując swoim wpływem początkowo dzielnice południowe. Duże pogorszenie pogody czeka nas już na początku przyszłego tygodnia w całej Polsce, przesuwając się z południa na północ.

Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 15 maja 2023, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

duża zmiana pogody
Załamanie pogody i wahania temperatury

Zmiana pogody będzie drastyczna

W zasięgu płytkiego niżu, który dotrze do nas z południa Europy, pojawią się dogodne warunki do wzrostu chwiejności termodynamicznej i wymuszenia pionowych ruchów wstępujących. Chmury burzowe w poniedziałek mają rozwijać się głównie w drugiej części dnia. Generalnie prognozy zjawisk konwekcyjnych na ten okres okazują niezwykle niestabilne, co wynika z tego, że podchodzić ma do nas niż z rejonu Morza Śródziemnego. Burze powinny pojawić się na południowym zachodzie, częściowo południu i centrum naszego kraju popołudniu. Być może zagrzmi gdzieniegdzie na Pomorzu Zachodnim. Nowe informacje o możliwym obszarze inicjacji konwekcji, podamy na łamach naszego portalu jutro.

Załamanie pogody na początku nowego tygodnia. Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 15 maja 2023, 15 UTC według modelu ECMWF dla Polski

duża zmiana aury w kraju
Burze i ulewy w Polsce. Załamanie pogody okaże się silne

Generalnie w przyszłym tygodniu warunki pogodowe okażą się zmienne. Zdarzą się nie tylko spore wahania ciśnienia, opady i burze, ale także znaczne kontrasty termiczne. Po przejściu pierwszego niżu z południa o imieniu Benedikt, kolejny ośrodek niżowy nasunie się do nas z opadami w okolicach 16-17 maja 2023 r. Możliwy jest wzrost poziom wód w rzekach, ale także lokalne podtopienia i zalania. Z uwagi na podchodzenie następnego niżu z kierunków południowych musimy spodziewać się istotnych korekt w prognozach numerycznych, jeśli chodzi o zasięg opadów i lokalnych burz.

Załamanie pogody w kraju. Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 16 maja 2023, 15 UTC według modelu ECMWF dla Polski

burze i ulewy w Polsce
Załamanie pogody i ulewy oraz burze

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 17 maja 2023, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

pogorszenie aury w kraju
Załamanie pogody na początku nowego tygodnia

Śledźcie na bieżąco nasze autorskie prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz