Antycyklon Rixte szybko ustąpi na początku maja. Temperatura na moment wystrzeli w pierwszych dniach maja do około 20°C. Potem temperatury w okolicach 3 dnia przyszłego miesiąca spadną w całym kraju.
Antycyklon Rixte wpłynie na pogodę w najbliższych kilkudziesięciu godzinach
W ostatni dzień kwietnia pogoda w Polsce jest kształtowana zarówno przez antycyklon o imieniu Rixte znad środkowo-zachodniej Europy, ale także stopniowo zanikającą i odsuwająca się strefę frontu atmosferycznego o charakterze okluzji chłodnej, która przynosi opady deszczu w regionach wschodnich, środkowych oraz południowych naszego kraju. Na Podkarpaciu pojawiły się burze. Dodatkowo dokonała się istotna wymiana masy powietrza. Po odsunięciu się frontu z północnego – zachodu będzie napływać nieco chłodniejsze powietrze polarno-morskie, dlatego też najbliższej nocy niewykluczone są nocne i poranne przymrozki w obszarach przejaśnień i rozpogodzeń.
Wyładowania atmosferyczne zanotowane przez sieć detektorów wyładowań atmosferycznych Blitzortung

Przez najbliższe kilkadziesiąt godzin wpływ na przebieg warunków pogodowych będzie miał wyż o imieniu Rixte, który jest mobilnym ośrodkiem wysokiego ciśnienia i będzie miał szczególne znaczenie na przebieg pogody na przełomie kwietnia i maja. Jeśli prognozy się sprawdzą, to ciśnienie atmosferyczne wzrośnie do około 1024-1025 hPa na poziomie morza. Pogorszenie pogody związane z wkroczeniem chłodnego frontu zaznaczy się w okolicach 2-3 maja 2023 r.
Zobacz też: Potężne gradobicia. Grad miał średnicę 11-12 centymetrów. Duże zniszczenia
Dzisiaj do Polski z rejonu Dani i Niemiec nasuwa się antycyklon o imieniu Rixte. Temperatury wzrosną na chwile wyraźnie w pierwszych dniach maja, a jeśli prognozy nas nie zawiodą, to najcieplej będzie na południu, południowym wschodzie i wschodzie na początku majówki.
Sytuacja baryczna na 30 kwietnia 2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

Groźna pogoda dopiero od 2 maja 2023 r. Polsce. Wędrowny wyż w naszej części Europy, potem pogorszenie aury
Wędrowny wyż ustabilizuje więc warunki pogodowe na kilkadziesiąt godzin. Już dziś od dzielnic zachodnich obserwujemy postępującą poprawę pogody, za którą odpowiedzialny jest mobilny wyż o imieniu Rixte. Początkowo tylko we wschodniej części kraju zaznaczają się przelotne opady deszczu i punktowe burze na Podkarpaciu.
Zgodnie z prognozami końcówka kwietnia przynosi w Polsce nocne przymrozki. Ubiegłej nocy w obszarach rozpogodzeń i adwekcji chłodnego powietrza, pojawiły się przygruntowe przymrozki. W Lęborku przy gruncie zmierzono -4°C, natomiast najcieplej było w Tarnowie, gdzie odnotowano aż 10°C na wysokości 5 cm nad powierzchnią czynną.
Temperatura minimalna na wysokości 5 cm na stacjach PSHM w Polsce

Zmiana pogody w Polsce. Antycyklon szybko ustąpi
W ciągu najbliższych kilkunastu godzin centrum wędrownego wyżu znad Niemiec wkroczy do Polski i ciśnienie według różnych modeli powinno sięgnąć 1024-1025 hPa. Dlatego też pierwszy dzień maja zapowiada się jeszcze ze stabilnymi warunkami pogodowymi. Zatoka niżowa związana niżem znad Skandynawii nasunie się do naszego kraju w drugi dzień maja. Zmiany w pogodzie zapoczątkuje jutro stopniowy spadek ciśnienia i nasuwające się zachmurzenie w drugiej części dnia. Będą panować dogodne warunki do ustąpieniu lokalnych i przygruntowych przymrozków w poniedziałek po zachodzie słońca. Nie można wykluczyć, że miejscami przymrozek pojawi się na wysokości 2 metrów klatkach meteorologicznych. Pojawić mogą się one na przeważającym obszarze naszego kraju. Warto jutrzejszy dzień wykorzystać na grilla i spacer oraz inne aktywności fizyczne.
Prognoza sytuacji barycznej na 1 maja 2023, 00Z dla Europy i obszarów przyległych według modelu ECMWF

Prognozowany orientacyjnie obszar przymrozków na wysokości 2 metrów, 1 maja 2023, 03 UTC według modelu GEM dla Polski

Silne przymrozki najbliższej nocy w Polsce
Jeśli prognozy modelu SWISS-HD się sprawdzą, to przygruntowe przymrozki obejmą praktycznie obszar całej Polski. Jednym z niewielu wyjątków mogą być rejony wybrzeża.
Prognozowana temperatura na wysokości 5 cm według modelu SWISS-HD dla Polski

Antycyklon kształtować ma pogodę na początku majówki
Na skutek silnej operacji słonecznej w pierwszy dzień maja temperatury zaczną szybko rosnąć po wschodzie słońca. Dlatego też termometry w Święto Pracy pokażą od około 14°C do 20°C na przeważającym obszarze Polski.
Prognozowana maksymalna temperatura powietrza na okres od 30.04.2023 r. do 9.05.2023 r. według modelu ECMWF-HRES 0.1 dla Polski

Pogoda ulegnie dużej zmianie we wtorek, gdy to odsunie się dalej na wschód, południowy wschód wędrowny antycyklon, ustępując pod naporem zatoki niżowej i nasuwającego się frontu atmosferycznego. Z tym frontem związane mają być opady atmosferyczne, jak i też lokalne burze w drugi dzień maja. Najwyższe temperatury 2 maja 2023 r. zobaczmy na wschodzie, południowym wschodzie, czyli przed nacierającym frontem. Wówczas to termometry wskażą nawet 17°C/21°C.
Prognozowana minimalna temperatura powietrza na wysokości 2 metrów orientacyjnie na okres od 30.04.2023 r. do 9.05.2023 r. według modelu ECMWF-HRES 0.1 dla Polski

Prognozowana orientacyjnie średnia temperatura powietrza na okres od 30.04.2023 r. do 9.05.2023 r. według modelu ECMWF-HRES 0.1 dla Polski

Śledźcie na bieżąco najnowsze prognozy pogody dla Polski.
Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC