Antycyklon Wiola umacnia się. Będą kolejne przymrozki, wzrost zagrożenia pożarowego i termiczne burze w Polsce

Antycyklon o imieniu Vera odsuwa się na wschód i jego miejsce zajmuje wyż o imieniu Wiola z centrum nad Wielką Brytanią. Wystąpiły ubiegłej nocy znów silne przymrozki przygruntowe jak na koniec maja. Obserwowany będzie dalszy wzrost zagrożenia pożarowego i pogłębianie suszy glebowej. Ilość opadów na przełomie maja i czerwca będzie znacznie poniżej normy z uwagi na dominacje rozległego wyżu. Jeśli tylko popada w kolejnych dniach, to mocno punktowo i ma być to związane z konwekcją wewnątrzmasową.

Antycyklon wpływa na pogodę. Deficyt opadów w Polsce

Prognozowana średnia anomalia opadów na okres od 27.05.2023 r. do 3.06.2023 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

deficyt opadów i wpływ wyżu w Polsce
Ilość opadów poniżej normy – to efekt rozległego i silnego wyżu

Stabilne warunki pogodowe będą utrzymywać się przez wiele dni z rzędu. Czeka nas pogłębianie się suszy glebowej i wzrost zagrożenia pożarowego. Już w drugiej części mijającego tygodnia zaczął na pogodę mieć wpływ rozległy i silny wyż ulokowany w pobliżu Wysp Brytyjskich, który następnie przesunął się nad Rosję. Pole wyżowe rozciąga się równoleżnikowo od Atlantyku aż po wschód Europy, przyjmując formę wału wyżowego. Północ Starego Kontynentu jest w zasięgu obszaru wyżowego, blokując cyrkulacje strefową, natomiast południe pod wpływem ośrodków niżowych. Dlatego nie brakuje tam gwałtownych opadów i burz.

Prognoza sytuacji barycznej na 29.05.2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

antycyklon wpływa na pogodę
Antycyklon Wiola nad Wyspami Brytyjskimi

Zobacz też: Potworne gradobicia. Grad zasypywał miasta. Biało jak w zimie. Pługi śnieżne na ulicach

Antycyklon i jego wpływ na pogodę. Prognozowane średnie wartości ciśnienia na poziomie morza na okres od 27.05.2023 r. do 3.06.2023 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

antycyklon wpływa na pogodę w Polsce
Antycyklon jest rozległy i silny. Blokuje cyrkulacje strefową, fala upałów nieprędko

Przymrozki w Polsce. To efekt adwekcji chłodnego powietrza z północy i obecności wyżu

Dociera do nas znacznie chłodniejsza masa powietrza z północny o cechach polarno morskich. Powietrze te charakteryzuje się niską zawartością wilgoci, dlatego dominuje pogodna aura. Obserwujemy też duże dobowe amplitudy temperatury. Ubiegła noc znów była przymrozkowa. Najchłodniej było na łódzkiej stacji synoptycznej, gdzie zmierzono przy gruncie -3°C. Najcieplej było w Ustce, gdzie zmierzono 9°C. Miejscami przebieg temperatury mógł być inny, niż na sieci pomiarowo-obserwacyjnej PSHM, gdyż stacje nie są w stanie wychwycić wszystkich ekstremów w Polsce.

Temperatura minimalna w nocy z 27.05.23 / 28.05.2023 r. na wysokości 5 cm na obszarze Polski

antycyklon kształtuje pogodę
Antycyklon i jego wpływ. Przymrozek na stacjach IMGW przy gruncie

Na żadnej stacji IMGW, na wysokości 2 metrów ubiegłej nocy nie zmierzono przymrozka. Najchłodniej było na stacji w Kozienicach, gdzie odnotowano 0.9°C w klatce meteorologicznej na wysokości 2 metrów nad poziomem gruntu.

Temperatura minimalna w nocy z 27.05.2023 / 28.05.2023 r. (20:00-08:00) czasu urzędowego w Polsce

przymrozki w polsce i wpływ wyżu
Przymrozka nie było na 2 metrach ubiegłej nocy w Polsce

Poniższa tabela przedstawia minimalne wartości, które zostały zmierzone na wysokości 2 metrów w nocy z 27/28 maja 2023 r. w Polsce.

niskie wartości na termometrach
Niska temperatura w kraju. To efekt adwekcji chłodnego powietrza polarnego i dominacji antycyklonu

Ostatnia noc przymrozkowa przed nami

W kolejnych dniach zawartość wilgoci będzie niewielka. Dlatego nie zabraknie pogodnego nieba i stabilnych warunków pogodowych. Jeszcze tylko noc z 28/29 maja 2023 r. przyniesie przygruntowe przymrozki na południu, południowym wschodzie. Będą to prawdopodobnie ostatnie w tym sezonie wiosennym, przyczyniając się lokalnie do wystąpienia szkód w rolnictwie.

Miejscami w najbliższych dniach tworzyć będzie się podinwersyjne zachmurzenie, które przybiorą formę chmur cumulus i stratocumulus. Temperatura wraz z początkiem przyszłego tygodnia zacznie szybko rosnąć, osiągając nawet próg dni gorących, ale co należy podkreślić, to fakt, że w ostatnich dniach meteorologicznej wiosny nie zanotujemy pierwszego dnia upalnego na obszarze Polski. To zmieni się najprawdopodobniej w pierwszej połowie czerwca, gdy temperatura może osiągnąć 30°C i więcej.

Dlaczego prognozy pomiędzy modelami mogą się różnić?

Każdy numeryczny model meteorologiczny różni się od siebie między innymi rodzajem zastosowanych siatek obliczeniowych, rozdzielczością horyzontalną siatki, różnymi parametryzacjami opisującymi te same procesy fizyczne – wyjaśniło CMM IMGW-PIB.

Prognozowana temperatura maksymalna w oparciu o model ECMWF na okres od 28.05.2023 r. do 6.06.2023 r. dla Polski

Koniec maja ze sporym ociepleniem

Prognoza orientacyjna maksymalnej temperatury powietrza na okres od 28.05.2023 r. do 6.06.2023 r. według modelu WRF-GFS Medium dla Polski

antycyklon i wysoka temperatura w Polsce
Coraz cieplejsze kolejne dni w Polsce. Dni upalne dopiero możliwe w czerwcu, lecz prognozy powyżej 5-7 dni mają charakter orientacyjny i mogą ulec sporym zmianom – obrazują tylko pewne trendy, które nie muszą się sprawdzić

Antycyklon pozostanie na dłużej. Pierwsza dekada czerwca wyjdzie poniżej normy opadowej dla tego okresu. Będą jednak okresami występować silne burze

Docierające w najbliższych dniach masy powietrza nad Polską będą o stabilnej równowadze termodynamicznej. Z tego powodu ilość opadów ma być znacznie poniżej średniej klimatycznej. Coraz wyższa temperatura, intensywna i długa operacja słoneczna oraz nasilająca się prędkość wiatru w ciągu dnia, sprzyjać ma zaostrzaniu się suszy glebowej oraz wzrostowi zagrożenia pożarowego. Z prognoz modeli o wysokiej rozdzielczości wynika, że opady zdarzą się w kolejnych dniach głównie w obszarach górskich i podgórskich, gdzie ważną role odegra orografia terenu. We wtorek opady konwekcyjne o bardzo ograniczonym zasięgu i burze termiczne możliwe są na południu oraz wschodzie kraju. Środa i czwartek prawdopodobnie bez opadów. Więcej popada może dopiero w kolejnych tygodniach czerwca, ale będą one głównie o charakterze konwekcyjnym, które dominują w półroczu ciepłym.

Prognozowane orientacyjnie maksymalne ciśnienie na poziomie morza na okres od 28.05.2023 r. do 6.06.2023 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

antycyklon kształtuje pogodę
Antycyklon i jego wpływ na pogodę

Prognoza średniej wartości ciśnienia od 28.05.2023 r. do 6.06.2023 r. według modelu ECMWF dla Polski

imgw i jego prognoza
Antycyklon wpływa na pogodę

Śledź na bieżąco najnowsze prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl