Antycyklon Quentin w pierwszy dzień jesieni meteorologicznej wpłynie na pogodę nad Polską. Burze jedynie w tym regionie i brak upału [POGODA]

Antycyklon Quentin wpłynie na pogodę w pierwszy dzień meteorologicznej jesieni. Na południu zaznaczy się jeszcze strefa odsuwającego chłodnego frontu atmosferycznego.

Antycyklon i jego wpływ na pogodę w pierwszy dzień jesieni

W niedzielę Polska będzie pomiędzy ośrodkiem wyżowym Quentin znad północnej Europy a obszarami obniżonego ciśnienia zalegającymi w głębi środkowej oraz południowej części kontynentu europejskiego. Nad naszym krajem będzie zalegać ciepłe powietrze polarne, jedynie na północy, centrum i wschodzie zaznaczy się wpływ przejściowe ochłodzenia. Dlatego w większości regionów występować będzie małe i umiarkowane zachmurzenie, bez opadów. Aczkolwiek więcej chmur pojawi się na południu, gdzie lokalnie może przelotnie popadać deszcz, a wysoko w górach mogą przejść punktowe i co najwyżej pojedyncze burze.

Sytuacja baryczna na 1.09.2024, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

Antycyklon znad północnej Europy sięgnie Polski

Już w pierwszy dzień września na przeważającym obszarze zaznaczy się zachmurzenie małe i umiarkowane. Aczkolwiek na południu i południowym wschodzie okresami i gdzieniegdzie wzrastające do dużego i miejscami przelotny deszcz. Natomiast w Karpatach utworzą się lokalne burze. Spodziewana wysokość opadów w czasie burz do 10-15 mm. W najcieplejszym momencie dnia będzie od 18°C, 19°C nad morzem. Natomiast do około 24°C w centrum i na zachodzie, jednak do 28°C na południowym wschodzie. Wiatr będzie słaby, na północy także umiarkowany. Z przewagą północno-wschodniego i wschodniego. Tylko burzach porywy wiatru do 60 km/h.

Prognozowana temperatura powietrza na 1 września 2024, 15Z dla Europy i obszarów przyległych według WRF-ARW

antycyklon wpłynie na pogodę
Upał dziś poza Polską i wpływ antycyklonu

Polecamy: Upał usuwany z Polski. Burze mknęły przez Polskę. Front chłodny zmienia pogodę w kraju [MAPY BURZOWE]

Burze w górach

Dziś niskie ryzyko burz będzie tylko w Karpatach. Ze szczególnym uwzględnieniem południowej części woj. śląskiego i małopolskiego. Na południu kraju zaznaczy się strefa frontowa, która z biegiem godzin odsuwać ma się na południe Europy. Ponadto na tym obszarze górskim będzie obecna wilgotna i uchwiejniająca się z biegiem dnia masa powietrza. Ważną rolę odegrać może orografia terenu, wymuszając rozwój pionowych ruchów konwekcyjnych. Słaby przepływ mas powietrza nie będzie sprzyjał dobrze zorganizowanym formom konwekcji. Pojawią się na ogół pojedyncze i krótkotrwałe komórki opadowe i burzowe. Szacujemy wysokość opadów 5-15 mm/1h. Zdarzyć może się także drobny grad i wiatr w porywach 50-60 km/h. Wieczorem i w pierwszej części nocy zanikające opady i burze możliwe są w Tatrach.

Prognoza burzowa na 1 września 2024 (IMGW-PIB) dla Polski

burze w kraju
Burze nad Polską (IMGW-PIB)

Źródło: Fanipogody.pl, IMGW-PIB, dwd.de, modellzentrale.de