Antycyklon ustąpi i zrobi miejsca cyklon i zatokom niżowym oraz strefom frontów atmosferycznych. Czeka nas wzrost dynamiki w pogodzie i gwałtowne burze. Suchy okres w pogodzie zacznie dobiegać końca.
Antycyklonalna blokada się skonczy
Od dłuższego czasu trwa suchy okres synoptyczny. Maj jak do tej pory jest suchym miesiącem, co sprzyja rozwojowi suchy meteorologicznej i rolniczej. Z każdym dniem sukcesywnie wzrasta zagrożenie w lasach. Jest jednak szansa, że częściej zacznie padać w ostatnich tygodniach maja. Blokada antycyklonalna wkrótce zostanie osłabiona i ustąpi ośrodkom niskiego ciśnienia z frontami atmosferycznymi.
Prognozowana anomalia ciśnienia na okres od 14.05.2024 r. do 21.05.2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych
Ryzyko częstszych opadów i gwałtownych burz widnieje w drugiej części mijającego miesiąca. Wówczas antycyklon ustąpi miejsca zatoce niżowej, pozwalając na wystąpienia opadów i burz.
Prognozowana anomalia w polu ciśnienia na 21.05.2024 r. do 28.05.2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych
Zgodnie z naszymi przewidywaniami z początku miesiąca ostatnie tygodnie meteorologicznej wiosny charakteryzują się wartościami poniżej normy wieloletniej, jeśli chodzi o opady atmosferyczne. Ulokowanie wyżów na wschodzie i okresowo północy Europy sprowadza nie tylko do nas ryzyko częstych nocnych i porannych przymrozków, ale również obserwujemy wyraźny niedobór opadów atmosferycznych.
Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 17 maja 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski
Nie brakuje dni ze słoneczną pogodą, ale od końca długiego weekendu majowego nie obserwowano w kraju większych opadów atmosferycznych. Ujemna anomalia opadów prowadzi do tego, że przy silnym i maksymalnym w wielu regionach usłonecznieniu obserwujemy szybkie postępowanie suszy. Już wkrótce mogą pojawić się zakazy wejścia do poszczególnych lasów, gdzie zagrożenie pożarowe okaże się największe. Do końca drugiej dekady maja spodziewamy się wzrostu temperatury powietrza, ale na przeważającym obszarze Polski suma opadów będzie w dalszym ciągu poniżej normy wieloletniej.
Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 17 maja 2024, 15 UTC według modelu ECMWF dla Polski
Gwałtowne burze w weekend nad Polską
Niestety w kraju z każdym dniem sytuacja się pogarsza, co wynika z oddziaływania antycyklonu. Na przeważającym obszarze Polski rozwija się susza rolnicza, która wynika z niedoboru opadów i szybkiemu osuszaniu się gleby. Niewykluczone, że w najbliższych tygodniach poszczególne nadleśnictwa w Polsce zaczną wprowadzać ograniczenia w poruszaniu się po kompleksach leśnych z uwagi na wysokie zagrożenie pożarowe. Jednak w trzeciej dekadzie miesiąca zacznie padać częściej, ale będą to główne opady pochodzenia burzowego, a więc lokalne i nierównomierne.
Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 18 maja 2024, 12 UTC według modelu ECMWF
Ustąpienie blokady antycyklonalnej nie nastąpi szybko i przed nami jeszcze kilka dni z ujemną anomalią opadów w całym kraju. Pierwsze opady konwekcyjne i lokalne burze prognozowane są dopiero w okolicach weekendu. Burze pojawią się najprawdopodobniej już w piątek w pasie dzielnic południowych i niewykluczone, że też wschodnich. Częste burze i opady prognozowane są także w weekend w wielu regionach Polski. Wygląda na to, że 3 dekada maja charakteryzować będzie się sumami opadowymi powyżej normy wieloletniej.
Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 19 maja 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski
Silne burze i ulewy w kraju. Antycyklon osłabnie i następnie ustąpi
W półroczu ciepłym na ogół dominują konwekcyjne opady, dlatego są one nierównomierne i okresami gwałtowne, powodując podtopienia, zalania, a nawet miejscowe powodzie błyskawiczne. Znaczna część opadu spływa, zamiast wsiąkać w glebę. Nie poprawi to więc w wielu regionach sytuacji z rozwijającą się od kilku tygodni suszą. Nie zabraknie co prawda rejonów Polski, gdzie przejdą silne burze z gradem, ale będą też regiony i powiaty, gdzie nie spadnie ani jedna kropla deszczu. Wygląda więc na to, że susza może zaostrzać się w wielu regionach naszego kraju.
Prognozowana anomalia opadów na okres od 14.05.2024 r. do 21.05.2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych
Do piątku czeka nas więc okres, gdy wpływ na pogodę będzie miał antycyklon. Potem blokada wyżowa osłabnie i wpuści zatoki niżowe i fronty atmosferyczne na przełomie 2 i 3 dekady oraz w ostatnich tygodniach mijającego miesiąca. Będziemy na bieżąco śledzić najnowsze prognozy modeli numerycznych, wskazując, w których regionach pojawią się opady i gwałtowne burze. Przedłużający się jednak okresami w wielu regionach suchy okres synoptyczny może jednak przełożyć się na wegetacje roślin. Szkody po wiosennych przymrozkach na przeważającym obszarze Polski są wysokie, co przełoży się ceny owoców i warzyw w kolejnych tygodniach.
Prognozowana anomalia opadów na okres od 21.05.2024 r. do 28.05.2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych
Źródło: Fanipogody.pl, wxcharts.com, tropicaltidbits.com
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC