Arktyczny podmuch pojawi się zgodnie z naszymi przypuszczeniami w pierwszej dekadzie lutego. Mogą zdarzyć się w obszarach większych przejaśnień i rozpogodzeń spadki poniżej -20°C. Blokada antycyklonalna utworzy się w kolejnych dniach nad Europą i przyległościami, co spowoduje zmniejszenie dynamiki w pogodzie i zatrzymanie swobodnego pochodu niżów wchodzących w skład cyrkulacji strefowej. Ilość opadów przynajmniej do połowy miesiąca spadnie do wartości poniżej normy.
Arktyczny podmuch stanie się faktem. Przed nami apogeum chłodu
Arktyczny podmuch w Polsce. Prognozowana anomalia średniej temperatury na okres od 5.02.2023 r. do 10.02.2023 r. według modelu GEPS
Prognoza średniej anomalii temperatury na 2 metrach w okresie od 10.02.2023 r. do 15.02.2023 r. uwzględniając okres bazowy 1981-2010 r.
Prognozowana średnia anomalia temperatury na okres od 6.02.2023 r. do 13.02.2023 r. według modelu ECMWF dla Europy Centralnej
Od kilku dni z dużą uwagą przyglądamy się najnowszym realizacjom modeli numerycznych z wiodących ośrodków meteorologicznych. Przed nami okres w pogodzie, kiedy to średnia dobowa temperatura powietrza na obszarze całej Polski obniży się do wartości poniżej normy wieloletniej. Zapanuje typowa zima termiczna, a najwięcej śniegu leżeć będzie w dalszym ciągu w górach i na obszarach podgórskich. Weekend i pierwsze dni nowego tygodnia będą charakteryzować się wartościami przeważnie poniżej normy wieloletniej. Nieliczne dni tylko będą cieplejsze niż norma klimatyczna.
Prognoza anomalii temperatury na okres od 3.02.2023 r. do 9.02.2023 r., uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. dla Polski. Źródło: meteomodel.pl
Arktyczny podmuch spowoduje dalszą redukcje ujemnej anomalii temperatury w Polsce
Warto również zwrócić uwagę na prognozę anomalie miesięczną temperatury za okres od 1.02.2023 r. do 9.02.23 r. Praktycznie w całym kraju wartości będą w normie, a w centrum i na południu gdzieniegdzie poniżej średniej wieloletniej. Najniższa anomalia do 9 lutego 2023 r. panować ma w rejonach górskich i podgórskich nawet 2 stopnie poniżej normy.
Prognoza anomalii miesięcznej na okres od 1.02.2023 r. do 9.02.2023 r. uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. Źródło: meteomodel.pl
Już ubiegła noc przyniosła w całym kraju mróz. Nie był on jednak nigdzie na nizinach i wyżynach dwucyfrowy. Najchłodniejszą stacją synoptyczną okazało się Zakopane, gdzie temperatura w klatce meteorologicznej obniżyła się do -7,6°C. Najcieplejszą automatyczna w Przemyślu z temperaturą na 2 metrach -0,5°C.
Zobacz też: Śnieżyca sunie przez Polskę. Spadnie 10-20 cm śniegu. Możliwy paraliż komunikacyjny
Temperatura minimalna powietrza, 2.02.23/3.02.2023 na stacjach IMGW-PIB w Polsce
-12 przy gruncie w Zakopanem na stacji IMGW
Zwróćmy również uwagę na minimalną temperaturą przy gruncie w poletkach meteorologicznych. Dostrzec możemy, że w Zakopanem temperatura na wysokości pomiarowej 5 cm spadła aż do -12°C. Natomiast w Kołobrzegu było w najchłodniejszej części nocy 1°C. Nie można jednak wykluczyć, że platynowy czujnik PT 100, który służy często w IMGW do pomiarów w PSHM jest wadliwy i niepoprawnie zmierzył przygruntową temperaturę. Na wszystkich pozostałych stacjach temperatura była ujemna nie tylko na 2 metrach, ale także przy gruncie.
Temperatura w obszarach przejaśnień i rozpogodzeń może spaść poniżej -20°C. Głównie w rejonach górskich i podgórskich
Następna noc z 3/4 lutego 2023 r. ponownie przyniesie powszechny mróz w Polsce. Większy mróz jest możliwy w rejonach przejaśnień i rozpogodzeń jednak w nocy z 4/5 lutego 2023 r. Największe spadki temperatury wystąpią w miejscach, gdzie zalegać będzie również pokrywa śnieżna i pojawi się bezchmurne niebo. Temperatura w sprzyjających warunkach obniży się do -20/-10°C. Arktyczny podmuch stanie się więc faktem. Będzie to jak do tej pory najsilniejszy mróz w 2023 roku.
Prognozowana temperatura na 2 metrach, 5 lutego 2023, 06 UTC według modelu ECMWF
Kolejne dni przyniosą pogodę w wielu regionach typową dla termicznej zimy z temperaturą poniżej zera zarówno w ciągu dnia, jak i też w nocy. Mróz całodobowy będzie panował głównie na południu, centrum i wschodzie. Cieplej ma być na północy i zachodzie, gdzie w ciągu dnia częściej temperatura okaże się dodatnia. Na początku nowego tygodnia mróz przez całą dobę utrzyma się w pasie południowym, centralnym i wschodnim. W czwartek i piątek typowa zima z mrozem całodobowym utrzymuje się w górach i na obszarach podgórskich, lecz w kolejnych dniach obszar ujemnych temperatur przez całą dobę rozszerzy swój zasięg.
Przeczytaj również: Śnieżyca sunie przez Polskę. Spadnie 10-20 cm śniegu. Możliwy paraliż komunikacyjny
Arktyczny podmuch w kraju. Wyliczana temperatura na 6 lutego 2023, 03 UTC według modelu europejskiego ECMWF dla Polski
Arktyczny chłód w Polsce. Temperatura spadnie poniżej -10°C również na nizinach
Z prognoz numerycznych wynika, że przewaga ujemnych wartości na termometrach w przyszłym tygodniu będzie wyraźna. Spore spadki temperatury mogą występować okresami w drugiej dekadzie lutego, ale długość rozpoczynającego się ochłodzenia pozostaje pod znakiem zapytania i może ulec wydłużeniu. Wiele będzie zależeć od skali przejaśnień, rozpogodzeń oraz prędkości wiatru, jak i też grubości pokrywy śnieżnej, ukształtowania terenu. Największy mróz da się we znaki w rejonach górskich i podgórskich, gdzie często będzie dwucyfrowy. Na wschodzie i w centrum mróz dwucyfrowy możliwy będzie nocami. Natomiast w górach mróz poniżej -10°C może utrzymywać się na szczytach górskich także za dnia.
Prognoza temperatury na 2 metrach, 10 lutego 2023, 06 UTC według modelu ECMWF dla Polski
Antycyklon sprowadzi we współpracy z wypełniającym się szybko niżem arktyczny chłód do Polski
Prognozy wiodących modeli numerycznych jasno pokazują nam, że Polska w kolejnych dniach po przejściu cyklonu o imieniu Pit, dostanie się pod wpływ silnego antycyklonu, w którym ciśnienie przekroczy 1040 hPa. W tylnej części niżu spłynie szerokim strumieniem zimne powietrze o cechach arktycznych i rozbuduje się w strefie osiadania zimnego powietrza antycyklon. Nad Europą i przyległościami, pojawi się tzw. blokada wyżowa. W okolicach 6-7 lutego 2023 r. na barometrach w Polsce zobaczymy około 1045-1047 hPa na poziomie morza. Temperatura w tym okresie będzie niższa, niż jest zazwyczaj w tym okresie o tej porze roku. Mróz całodobowy nie okaże się rzadkością, ilość opadów będzie poniżej normy.
Arktyczny podmuch w Polsce. Prognozowane ciśnienie na poziomie morza, 7 lutego 2023, 00Z dla Europy i obszarów przyległych według modelu ECMWF
Zablokowana zostanie cyrkulacja strefowa, nadchodzi arktyczny podmuch. Opady i silny wiatr staną się rzadkością
Piątek jest więc ostatnim dniem w najbliższym czasie, kiedy to decydujący wpływ na pogodę ma cyrkulacja strefowa i wchodzący w jej skład nurkujący ośrodek niżowy z systemem frontów atmosferycznych. Kolejne dni przyniosą na ogół dominacje powietrza o cechach arktycznych i powszechny w wielu regionach mróz całodobowy z pokrywą śnieżną na nizinach i wyżynach. Najwięcej śniegu będzie zalegać w górach i na obszarach podgórskich. Nie można wykluczyć, że blokada wyżowa utrzyma się nawet do połowy lutego, ale będziemy to weryfikować w kolejnych dniach.
Prognozowana anomalia średniej temperatury powietrza, względem lat 2004-2020 r. dla Polski
FaniPogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC