12 maja 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Atak mrozu w Polsce, czy tylko lokalne przymrozki?

Mróz i śnieżyce w nocy

Sporo o mrozie i przymrozkach piszemy zarówno my, jak i inne portale pogodowe. Wraz z początkiem nowego tygodnia sprawdźmy zatem, czy końcówka tygodnia przyniesie Polsce mróz i ujemne temperatury. Czy czeka nas atak zimy? Przejrzyjmy najnowsze prognozy dotyczące mrozu dla Polski.

Pierwsze dni rozpoczynającego się tygodnia mrozów i przymrozków nie przyniosą. Pozostajemy co prawda pod wpływem wyżu, jednak silniejszą adwekcję chłodu do Polski na mapach widać dopiero w jeszcze kolejnym tygodniu. Prognozy z każdym dniem odsuwają od naszego kraju adwekcję chłodu. Jeszcze kilka dni temu wydawało się, że w Polsce wschodniej czeka nas całodobowy mróz. Przymrozki były pewne niemal w całej Polsce. Minęło kilka dni, kilkanaście aktualizacji modeli i z mrozów w Polsce nie zostało nic.

Temperatury w Polsce

Termometry przez najbliższe dni nie będą wskazywały powyżej 10 stopni Celsjusza. Bliżej im będzie do 5-7 stopni. Oczywiście, poranki, zwłaszcza na wschodzie, w centrum i na północy będą bardzo chłodne. Z temperaturą w okolicach 2-3 stopni na poziomie 2 metrów. Jednak czy oznacza to całkowity brak przymrozków i ujemnych temperatur? Otóż nie.

Spadki temperatur poniżej zera mogą występować o poranku w miejscach, gdzie w nocy nastąpią rozpogodzenia. Na skutek radiacji, ciepło “ucieknie” z dolnym partii troposfery wyżej, a przy ziemi wystąpić mogą przymrozki. Mogą to być przymrozki bardzo lokalne, więc ciężko zaprognozować ich wystąpienie. Zależały one będą od rozpogodzeń, ale i choćby ukształtowania terenu jak bliskość wąwozów itp. Temperatury spadną poniżej zera w górach i na obszarach podgórskich.

Silnej adwekcji chłodu do kraju znów nie widać w Polsce do końca tego i przyszłego tygodnia. Niewykluczone, że chłodniej będzie dopiero w 3 dekadzie listopada.

Mróz w Polsce

Powyższa mapa to wyliczenia temperatury na 22 listopada. Widać, że w trzeciej dekadzie bieżącego miesiąca są szanse na spływ chłodniejszych mas powietrza do Polski. Modele widzą nawet kilku stopniowy mróz w Polsce. Jednak mając doświadczenie po obecnym “incydencie” z mrozami w Polsce, które były prognozowane, a nie nastąpią, ostrożniej podejdę do prognozy mrozu w trzeciej dekadzie listopada.