14 czerwca 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Atak zimy 07.02.2021. Nadciąga silne załamanie pogody. Spadnie 40 cm śniegu

Silna śnieżyca

We wczorajszych wpisach ostrzegaliśmy przed silnym atakiem zimy w Polsce w niedzielę 7 lutego 2021. Do mieszkańców Polski Wschodniej rozesłane zostały alerty RCB ostrzegające przed silną śnieżycą i mrozem w Polsce.

Silna śnieżyca nadejdzie w najbliższych godzinach

Już w niedzielne popołudnie intensywne opady pojawią się na południu kraju. Silna śnieżyca obejmie za kilka godzin Podkarpacie, Małopolskę oraz Śląsk i Opolszczyznę. Na południu kraju może pojawić się deszcz marznący i lodowy.

Silna śnieżyca w Polsce

Z każdą godziną strefa intensywnych opadów śniegu postępowała będzie na północ. W związku z tym pod wieczór śnieżyca obejmie już także Lubelszczyznę, Ziemię Świętokrzyską, a także południe łódzkiego, czy Wielkopolskę.

Noc z niedzieli na poniedziałek przyniesie dalsze intensywne opady śniegu w Polsce. Niż pochodzenia śródziemnomorskiego będzie bardzo zasobny w wilgoć. Dlatego też opady nad Polską będą bardzo intensywne. Prognozuje się, że śnieg padał będzie z intensywnością kilkudziesięciu milimetrów na godzinę. Przyniesie to lokalnie przyrost pokrywy śnieżnej do 30-40 cm w poniedziałkowy poranek. Najwięcej śniegu spodziewamy się na wschodzie i północnym wschodzie kraju.

Pokrywa śnieżna nad Polską po przejściu śnieżycy

Intensywna śnieżyca trwała będzie w Polsce również w poniedziałek 8 lutego. Z każdą godziną pierwszego dnia tygodnia strefa opadów śniegu przesuwała będzie się na północ Polski. Jeszcze do południa śnieg padał będzie w pasie od lubelskiego po Dolny Śląsk. W kolejnych godzinach śnieżyca przesunie się do północnej i wschodnie części Polski. Miejscami niewykluczone opady marznące powodujące gołoledź.

Śnieżyca w Polsce

Kolejny raz zaznaczymy, że niż śródziemnomorski prócz intensywnych opadów śniegu przyniesie w Polsce południowej niebezpieczne opady marznące. Również w poniedziałek w południowej części kraju nie wyklucza się opadów deszczu marznącego. Doprowadzić może to do całkiem sporego oblodzenia. Warunki na drogach w Polsce południowej przez najbliższą dobę mogą być naprawdę trudne.

Zawieje i zamiecię śnieżne

Nadchodzący atak zimy to nie tylko opady śniegu, marznącego deszczu i niskie temperatury. Najbliższe godziny w Polsce przyniosą również silny wiatr. W połączeniu z intensywnymi opadami śniegu wiatr skutkował będzie występowaniem zamieci śnieżnych. Lokalnie zawieje i zamiecie mogą być tak intensywne w nocy, że widoczność spadnie do kilkudziesięciu metrów. Apelujemy do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności podczas podróży najbliższej doby.