Pogoda na 16 dni dla Polski. Sprawdźmy najnowszy trend w prognozach na ponad 2 tygodnie dla naszej części Europy.
Od dłuższego czasu modele sygnalizują, że największych mrozów spodziewamy się w drugiej dekadzie lutego. W najbliższych 16 dniach nie widać wyraźnego ocieplenia w naszej części Europy, a bardzo często będziemy w zimnych masach powietrza o cechach arktycznych. W przyszłym tygodniu przy bezchmurnym niebie w wielu miejscach wystąpią spadki temperatury poniżej -25°C. Największego mrozu spodziewamy się na wschodzie, północnym-wschodzie, a najcieplej będzie zazwyczaj na południu. Wyższe wartości na termometrach prawdopodobne są okresami nad polskim morzem oraz na północnym-zachodzie.
Pogoda. Wyjątkowo chłodny okres w pogodzie
Prognozowana anomalia temperatury w okresie od 8.02.2021 do 15.02.2021 dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych.
Wyliczana anomalia temperatury powietrza na okres od 15.02.2021 do 22.02.2021 przez model ECMWF.
Najniższych wartości na termometrach spodziewamy się w okresie od 10.02.2021 do 18.02.2021. W tym czasie całodobowy mróz zdarzy się w całym kraju, a spadki temperatury będą największe.
Pogoda. Duże ujemne odchylenie temperatury od normy wieloletniej
Prognozowana średnia anomalia temperatury na 2 m w okresie od 7.02.2021 do 17.02.2021 dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i rejonów przyległych względem starego okresu referencyjnego 1979-2000.
Modele zgodnie sygnalizują, że w okresie od 7.02.2021 do 17.02.2021 utrzyma się dwucyfrowy, całodobowy mróz, który największy będzie na północnym-wschodzie i wschodzie.
Prognozowana maksymalna temperatura powietrza w najbliższych 10 dniach dla Polski według GFS. Na przeważającym obszarze kraju wartości te będą ujemne, a jedynie na krańcach południowych i nad samym morzem mogą zdarzyć się wartości powyżej zera. Dodatnie wartości powinny być jednak rzadkością.
Pogoda. Mrozy poniżej -20°C nie będą rzadkością
Spadki temperatury poniżej -22°C nie będą niczym nadzwyczajnym. Mogą być one większe od tych, które wylicza amerykański model GFS. Niewykluczone, że nawet poniżej -25°C. Czeka nas zdecydowanie głębsze ochłodzenie niż w styczniu 2021.
Pogoda. Silna blokada antycyklonalna zablokuje cyrkulacje strefową i napływ ciepłych mas powietrza
Jeśli chodzi o średnie wartości ciśnienia atmosferycznego, to główny wpływ na pogodę będzie mieć silny wyż znad Skandynawii, który stanowić ma silną blokadę dla atlantyckich niżów. Tylko okresami przez naszą część Europy przejdą zatoki i fronty atmosferyczne. Szczególnie na początku przyszłego tygodnia oraz w okolicach czwartku, gdy nawiedzić mogą nas niże z południa niosące intensywne opady zimowe. Nie można wykluczyć również burz śnieżnych. Szczególnie na polskim wybrzeżu, w czasie występowania „efektu morza”.
Teraz sprawdźmy prognozowaną wysokość pokrywy śnieżnej dla Polski. Widać wyraźnie, najwięcej śniegu zalegać będzie na południu, północy i wschodzie, a najmniej na krańcach północno-zachodnich. Śnieżna zima rozgości się na dobre w naszej części Europy.
Pogoda. Duża pokrywa śnieżna po śnieżycach w Polsce
Orientacyjna prognoza grubości pokrywy śnieżnej w okresie od 7.02.2021 do 17.02.2021 dla Polski.
Orientacyjna grubość pokrywy śnieżnej według ECMWF na okres od 7.02.2021 do 17.02.2021.
Pogoda. Najdłuższy okres chłodu w czasie tegorocznej zimy
Wygląda na to, że przed nami najchłodniejszy okres w trwającym tegorocznym sezonie zimowym. Nie ulega wątpliwości, że największe mrozy wystąpią na wschodzie, północnym-wschodzie, a okresami również na południu. Zdarzą się też intensywne opady zimowe skutkujące dużymi utrudnieniami w ruchu drogowym, a nawet odcięciem miejscowości. Spodziewane są też opady marznącego deszczu i deszczu lodowego. Szczególnie w nocy 7/8 lutego 2021 oraz w poniedziałek na południu i południowym-wschodzie. Coraz więcej wskazuje, że będzie to najchłodniejszy luty przynajmniej od 2012 roku.
Prognoza anomalii miesięcznej za okres od 1.02.2021 do 13.02.2021 dla Polski. Widać, że w całym kraju temperatura będzie znacznie poniżej normy wieloletniej. Najniższa anomalii wystąpi na północy i północnym-wschodzie, a najwyższa na krańcach południowych.
Wyliczana anomalia temperatury w okresie od 7.02.2021 do 13.02.2021 wraz ze średnią za ten okres. Widać wyraźnie, że miejscami temperatura będzie niższa o nawet 12 stopni od normy wieloletniej.
Pogoda. Wiązki modelu GFS nie dają szans na szybkie i silne ocieplenie
Na sam koniec sprawdźmy prognozy wiązek modelu GFS na 16 dni dla Warszawy, Suwałk i Lublina oraz Poznania. Temperatura w tym okresie będzie cały czas poniżej normy wieloletniej w całym kraju.
Prognoza wiązek modelu GFS na 16 dni dla wymienionych lokalizacji. Dotyczy poziomu izobarycznego 850 hPa (1500 m.n.p.g). W prognozach nie widać istotnego ocieplenie do pierwszych dni trzeciej dekady lutego, a szczególnie gwałtowne ochłodzenie jest prognozowane pomiędzy 10 a 18 dniem miesiąca. Na ten moment nie wiadomo, kiedy nadejdzie silne ocieplenie.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
3 komentarze do “Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Tęgi mróz poniżej -20°C, spadnie ponad 50 cm śniegu, możliwe burze śnieżne”
Możliwość komentowania została wyłączona.