Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Silny mróz w Polsce. Aż -26,1°C i żółty śnieg w krajuPogoda. Siny mróz ostatniej nocy w Polsce. Duży kontrast termiczny między północą a południem kraju. Na południu od godzin porannych występują opady żółtego śniegu, jak i też miejscami marznące.

Najchłodniej podczas ubiegłej nocy było na północnym-wschodzie Polski, gdzie na stacji IMGW-PIB w Różanym Stoku odnotowano -26,1°C. Najwyższa wartości zanotowano na krańcach południowych. Co ciekawe, to najmniejszy mróz wystąpił w polskich górach, gdzie napłynęło cieplejsze powietrze polarnomorskie z południa i wystąpiła wyraźna inwersja temperatury.

Pogoda. Najchłodniej podczas ubiegłej nocy na północnym-wschodzie

Najniższa temperatura godzinowa 7 lutego 2021 dla Polski na oficjalnych stacjach IMGW-PIB. Autor J. Lewandowski, dane IMGW-PIB.

Temperatura

Pogoda. Najniższa temperatura przy gruncie w Białymstoku na stacji IMGW-PIB

Temperatura minimalna przy gruncie w nocy z soboty na niedzielę dla Polski. Najchłodniej było na stacji w Białymstoku -32°C, następnie w Suwałkach -31°C, natomiast w Olsztynie -28°C. Szczegółową listę z wybranych stacji IMGW-PIB można zobaczyć poniżej.

GRUNT 7.02.2021

Pogoda. Saharyjski pył w wielu miejscach Europy

Od wczoraj głośno jest w polskim Internecie o opadach śniegu połączonych z saharyjskim pyłem. Niebo jest miejscami zażółcone. Szczególnie na południu kraju, a gdzieniegdzie śnieg przybrał kolor żółty.

O opadach śniegu połączonych z saharyjskim pyłem informuje nie tylko polska służba meteo.

https://www.facebook.com/shmu.sk/posts/5115005805239618

Szczególnie intensywne opady zimowe wraz z pyłem saharyjskim wystąpiły w Alpach. W naszej części Europy takie natężenie nie jest prognozowane, a największej ilości pyłu spodziewamy się w Tatrach.

Pył saharyjski jest bardzo dobrze widoczny na zdjęciach satelitarnych, Pył znad Sahary obecny jest nie tylko w środkowej i górnej troposferze, ale także w dolnych warstwach troposfery. Są to niejako dodatkowo jądra kondensacji.

Zdjęcie satelitarne

Pogoda. Deszcz marznący w Polsce

Jeśli chodzi o opady marznące, to na ten moment są raportowane na stacji Lesko (woj. podkarpackie). W kolejnych godzinach na froncie ciepłym prawdopodobne są następne opady powodujące gołoledź w południowej części kraju, a zwłaszcza na obszarach podgórskich i górskich.

Marznący deszcz

Prognozowane natężenie oraz rodzaj opadów na godziny wieczorne oraz noc z niedzieli na poniedziałek. Na krańcach południowych możliwy marznący deszcz, a nawet deszcz lodowy. Na drogach zrobi się niebezpiecznie ślisko.

marznący
marznace 2
deszcz marznacy i lodowy

Przejściowy napływ cieplejszego powietrza do południowej i wschodniej części kraju jest bardzo dobrze widoczny m.in na mapie anomalii temperatury dla wysokości izobarycznej 850 hPa (około 1500 m.n.p.g)

anomalia
Anomalia 2

Najchłodniejsza masa arktyczna zalega na północy i północnym-wschodzie, a najcieplejsza na południu, gdzie przejściowo dociera cieplejsze powietrze polarnomorskie.

temp 850

Aktualna temperatura

Położenie opadów

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz