28 września 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Mróz odpuścił, ale nie na długo. Wrócą mrozy do minus 30 na wschodzie Europy

Mróz w Europie odpuścił, jednak marzec przyniesie powrót mrozów

Obserwując aktualną temperaturę w Europie w ostatnich dniach widać wyraźnie, że siarczysty mróz chwilowo odpuścił w Europie. W poniższym wpisie przejrzymy jaka pogoda panuje w Europie. Na koniec napiszę kilka zdań o aktualizacjach modeli dotyczących mrozu w pierwszych dniach marca.

Mróz odpuścił, wysokie temperatury w Europie

Od początku obecnego roku mieszkańcy Europy Centralnej i Wschodniej zmagali się z dość silną jak na ostatnie lata zimą. Mrozy często były siarczyste (nawet do -30 stopni Celsjusza w Polsce). Warto dodać, że 22 lutego padła najniższa temperatura w Europie. Daleko na wschodzie, w Rosji (ale w europejskiej części) termometry wskazały -51.3 stopnia Celsjusza. Więcej pisaliśmy o tym tutaj. Jednak w ostatniej dekadzie lutego mróz zdecydowanie odpuścił w większości Europy. Siarczyste mrozy pozostały tylko na wschodzie kontynentu.

Mapa rozkładu mas powietrza na wys. 850 hPa na dzień 28.02 źródło: wxcharts.com

Masy powietrza nad Europą. Mróz tylko na wschodzie kontynentu

Z powyższej mapy widać idealnie, że na wschodzie zalega jeszcze chłodne powietrze (kolor niebieski), a w zachodniej części kontynentu jest już ciepło i wiosennie. W ostatnich dniach lutego w wielu miejscach Europy Centralnej padły historyczne rekordy temperatury za luty. Słupki rtęci pokazywały ponad 20 stopni w Polsce, Słowacji, Czechach, Niemczech, czy Austrii. To rzadkie zjawisko w lutym w naszej strefie klimatycznej.

Dzisiejszy dzień będzie również dość ciepły. Najwyższe temperatury na południu i wschodzie kontynentu. We Włoszech, Francji, czy Hiszpanii termometry wskażą dziś w okolicach 20 stopni. Chłodniej w centrum i na wschodzie. W związku z tym w Polsce, Niemczech, czy Słowacji maksymalna temperatura w niedzielę do 10 stopni. Jeszcze cieplej na południu Skandynawii. W południowych regionach Szwecji, czy Norwegii nawet do 12 stopni powyżej zera. Mróz w dzień tylko w dalekiej Rosji.

Mało opadów i brak burz w Europie

Nad rozległym obszarem naszego kontynentu rozpościera się strefa podwyższonego ciśnienia. Wyż JACQUELINE z centrum nad Wyspami Brytyjskimi wpływa na pogodę w całej zachodniej, południowej i centralnej części Europy.

W związku z tym w przeważającej części wspomnianych regionów panuje ładna, bezchmurna pogoda. Chmury, jeśli się pojawiają, to nie przynoszą znaczących opadów (tak jak dziś w Polsce północnej). Poniższe zdjęcie satelitarne (źródła sat24.com) potwierdza, że opadów nad Europą jest obecnie bardzo mało. Opady występują obecnie w rejonie Republik Bałtyckich i są związane z dość aktywnym frontem okluzji. Śnieg pada daleko na północy kontynentu ze względu na fakt, że silny antycyklon właśnie na północ wypycha kolejne niże atlantyckie.

Mało opadów nad Europą

Ten sam wyż powoduje, że mieszkańcy Europy nie zmagają się dziś z wiatrem, ani burzami. Obecnie nad terytorium Europy nie notowane są wyładowania atmosferyczne. Strefa silnego wiatru znajduje się daleko na Atlantyku. Ma to związek z niżem, który zbliża się obecnie do Europy, jednak przez najbliższe dni nie wpłynie na pogodę w naszym regionie. Silniejszy gradient baryczny pojawił się również po wschodniej stronie wyżu JACQUELINE. W związku z tym wiatr pojawi się dziś również w Polsce Wschodniej. Siłę i prędkość wiatru w Polsce i Europie polecamy śledzić w naszej zakładce z radarami opadów, burz i wiatru. Ostatnio poprawiliśmy w tej zakładce wiele map, aby podnieść jej jakość przed nadchodzącym sezonem burzowym.

Wiosna w Europie, ale mróz jeszcze wróci

Analizując pogodę w Europie na dziś i ostatnie dni można wysnuć podejrzenie, że wiosna rozgościła się na kontynencie. Podczas gdy w kolejnych regionach Europy padały rekordy temperatury za miesiąc luty, w prognozach na pierwsze dni marca widać było diametralne zmiany w cyrkulacji mas powietrza nad Europą. Doskonale obrazuje to poniższy film ukazujący przepływ mas powietrza w pierwszej połowie marca.

Widać tu wyraźnie, że już w okolicach 5 marca z północy kontynentu spływać zacznie arktyczne, bardzo chłodne powietrze. Przyniesie ono mróz w całej wschodniej części Europy. Mróz pojawi się również w Polsce. Jak silny będzie mróz w naszym regionie i gdzie będzie najchłodniej. Na to jeszcze chyba za wcześnie. Modele numeryczne wyliczają jednak nawet dwucyfrowe wartości mrozu dla naszego regionu. Więcej w naszym porannym wpisie prognoza długoterminowa na 16 dni, do którego serdecznie zapraszamy.