Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Będzie 15°C, potem wróci mróz, a nawet burze śnieżne

Pogoda długoterminowa na przełom lutego i marca 2021. Sprawdźmy najnowszy trend w prognozach numerycznych na 16 dni. Czeka nas duża dynamika w pogodzie na przełomie pór roku. Będą dni z wysoką temperaturą, noce z większym mrozem, a nawet burze śnieżne.

Dobiega końca luty, który charakteryzował się dużą zmiennością w pogodzie. Pierwsza dekada miesiąca przynosiła przeważnie niskie wartości na termometrach i temperaturę poniżej normy wieloletniej. Na przełomie drugiej i trzeciej dekady miesiąca nadeszło wyraźne ocieplenie. Ostatnie dni lutego były rekordowo ciepłe i ustanowiły wiele rekordów temperatury na oficjalnych stacjach IMGW-PIB.

Pogoda długoterminowa. Luty z dużymi kontrastami termicznymi

Interesująco wygląda przebieg temperatury w okresie od 1.02.2021 do 27.02.2021. Chyba mało kto spodziewał się tak wysokich temperatur w trzeciej dekadzie lutego. Większość modeli wyraźnie sugerowała fale mrozów, które miały utrzymać się miejscami do końca miesiąca. Luty w naszych szerokościach geograficznych względem starego okresu referencyjnego będzie tylko lekko chłodny w skali ogólnopolskiej.

Pogoda długoterminowa. Przebieg temperatury w okresie od 1.02.2021 do 27.02.2021.

Anomalia temperatury względem starego okresu referencyjnego 1981-2010 na okres od 1.02.2021 do 27.02.2021. Na południu Polski miesiąc ten zapisze się w normie wieloletniej, a krańcach południowych lekko powyżej normy wieloletniej. Średnia anomalia dla całego kraju wyniesie około -0,97°C. Najchłodniej było na północnym-wschodzie, gdzie w skali miesięcznej miesiąc ten będzie 2 stopnie poniżej normy.

Pogoda długoterminowa. Anomalia temperatury w okresie od 1.02.2021 do 27.02.2021.

Nie ulega wątpliwości, że największych spadków temperatury doświadczyliśmy na północnym-wschodzie Polski, gdzie średnia dobowa temperatura wyniosła za okres od 1.02.2021 do 27.02.2021 w okolicach -6°C. Bardzo ciepła trzecia dekada miesiąca zredukowała dużą ujemną anomalię temperatury i zmniejszyła wielkość ujemnej dobowej temperatury powietrza.

Pogoda długoterminowa. Średnia dobowa temperatura powietrza.

Pogoda długoterminowa. Przełom miesięcy bez większego ochłodzenia, ale pod koniec przyszłego tygodnia nadejdzie ochłodzenie

Teraz spójrzmy jak wyglądać ma pod kątem anomalii temperatury przełom miesięcy. Pomimo ochłodzenia, które nadeszło w ostatnich dniach lutego, anomalia temperatury względem okresu referencyjnego 1981-2010 jest dodatnia. Bez nagłego ochłodzenia zapowiada się początek marca. Zmianę widać w okolicach 5 marca 2021, gdy z północy napłynie chłodne powietrze arktyczne i temperatura obniży się w okolice normy, a nawet poniżej normy wieloletniej. Niewykluczone są także opady zimowe o charakterze konwekcyjnym, a nawet burze śnieżne.

Pogoda długoterminowa. Anomalia temperatury w kolejnych dniach.

Pogoda. Przedwiośnie w Polsce na przełomie lutego i marca 2021

Nie ulega wątpliwości, że średnia dobowa na początku meteorologicznej wiosny wyniesie w przedziale od 0°C do 5°C. Będzie chłodniej niż w trzeciej dekadzie kończącego się miesiąca, a najwyższych temperatur spodziewamy się na przełomie lutego i marca.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana średnia dobowa temperatura powietrza przez model GFS na okres najbliższych 10 dni.

Pogoda długoterminowa. Średnia dobowa temperatura powietrza w najbliższych 10 dniach.

Jeśli chodzi o średnią anomalię temperatury w najbliższych 10 dniach, to wyniesie ona od 1°C do 2°C względem starego okresu referencyjnego 1979-2000. Najcieplej ma być na południu i zachodzie, a najchłodniej na północy i północnym-wschodzie. Należy mieć na uwadze prognozowany spływ powietrza arktycznego, morskiego, który nadejdzie pod koniec pierwszego tygodnia marca, co skutkować będzie okresowym obniżeniem się temperatury poniżej normy wieloletniej.

Jeśli chodzi o maksymalne wartości na termometrach, to model GFS wyraźnie sygnalizuje, że na południu i zachodzie temperatura w pierwszych dniach marca wzrośnie do 12°C. Niektóre modele sugerują jednak, że temperatura na omawianym obszarze osiągnie 13°C/15°C w ciągu dnia.

Pogoda długoterminowa. Nocami pojawi się lekki mróz, a w górach dwucyfrowe wartości na minusie

Teraz spójrzmy na prognozowane minimalne wartości na termometrach według modelu GFS. Przy analizie mapy weźmy pod uwagę możliwość zawyżenia temperatury powietrza przez model numeryczny. Nie ulega jednak wątpliwości, że pod koniec nadchodzącego tygodnia lekki mróz panować będzie w całym kraju, a w górach i na obszarach podgórskich przy pogodnym niebie możliwe będą spadki temperatury poniżej -15°C. Ponadto przymrozki są możliwe w niemal całej Polsce na początku marca. Również w ciągu dnia następny weekend może przynieść temperatury w okolicach 0°C, a nawet poniżej tej wartości. Napływ powietrza arktycznego będzie najprawdopodobniej przejściowy i zimna masa powietrza zalegać będzie do pierwszych dni drugiego tygodnia marca. Potem wiele modeli sygnalizuje wyraźne ocieplenie i odbudowę cyrkulacji strefowej, chociaż prognozy na tak odległy okres mogą ulec dużej zmianie.

Pogoda 16 dni. Minimalna temperatura w Europie na okres 10 dni.

Orientacyjne prognozowane temperatury powietrza na wysokości izobarycznej 850 hPa (1500 m n.p.g) na przełom lutego i marca według modelu amerykańskiego GFS.

Pogoda długoterminowa 16 dni. Animacja cyrkulacji mas powietrza nad Europą.

Na przełomie miesięcy pozostaniemy pod wpływem wyżu, który przemieści się znad Wysp Brytyjskich nad Bałkany. W okolicach 3-4 marca 2021 zacznie zbliżać się do nas górna zatoka niżowa. Już w piątek powinniśmy się znaleźć w powietrzu arktycznym za frontem chłodnym, natomiast przyszły weekend może przynieść opady śniegu o charakterze przelotnym, a nawet wymieniane wcześniej burze śnieżne.

Orientacyjna prognoza zachmurzenia, opadów i ciśnienia atmosferycznego na okres od 28.02.2021 do 9.03.2021 według ECMWF.

Orientacyjna prognoza zachmurzenia, opadów i ciśnienia atmosferycznego na okres od 28.02.2021 do 15.03.2021 według GFS.

Pogoda długoterminowa. Sprawdźmy prognozę wiązek modelu GFS na 16 dni, które ukażą nam prawdopodobny trend w pogodzie dla Polski.

Dostrzec można, że początek marca przyniesie wartości powyżej normy wieloletniej. Wyraźna zmiana jest prognozowana w okolicach 5 dnia miesiąca, gdy spłynie powietrze arktyczne z dalekiej północy. Ocieplenie jest prognozowane w okolicach 9-10 dnia miesiąca, gdy temperatura ponownie wzrośnie powyżej normy wieloletniej.

Pogoda długoterminowa dla Warszawy. Prognoza wiązek na 16 dni, wysokość izobaryczna 850 hPa i 2 m.n.p.g

Pogoda długoterminowa dla Warszawy
Pogoda długoterminowa dla Warszawy

Pogoda długoterminowa dla Krakowa na 16 dni według modelu GFS.

Pogoda długoterminowa dla Krakowa
Pogoda długoterminowa dla Krakowa

Prognoza wiązek dla Poznania tutaj

Źródło grafik: meteomodel.pl, climatereanalyzer.org/, wetterzentrale.de