Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Ekstremalnie ciepło w lutym 2021. Ponad 26 stopni Celsjusza w lutym. Zima i mróz jeszcze wrócą

Ciepło w Europie, ale zima jeszcze wróci


Powoli oswajamy się z faktem, że mróz i zima jeszcze wrócą do Europy. Jednak zanim w marcu powróci mróz, to nacieszmy niesamowicie gorącą jak na luty pogodą. W wielu regionach jest obecnie bardzo ciepło.

Rekordy ciepła w wielu regionach Europy

Do Europy Centralnej i południowej napływają bardzo ciepłe masy powietrza. Pogoda zacznie się zmieniać już od weekendu, a w Polsce nawet i już dziś. Choć nadciąga ochłodzenie to w ostatnich dniach w Europie obserwowaliśmy prawdziwe pogodowe szaleństwo. Temperatury w wielu miejscach kontynentu poszybowały do wartości bardziej letnich niż zimowych, czy nawet wiosennych. Naszą podróż po najcieplejszych miejscach w Europie w lutym 2021 zacznijmy od Chorwacji.

Najwyższe, oficjalnie zanotowane temperatury, Chorwacja 24 lutego, źródło ogimet.com

Wysokie temperatury w Chorwacji 24 lutego. Bliżej upału niż zimowych temperatur

Z pewnością widząc powyższe wartości temperatur można mieć wątpliwości, czy nie pochodzą one z maja lub czerwca. Nie, powyższe wartości temperatury pochodzą z dnia 24 lutego 2021. Są to temperatury zmierzone na oficjalnych stacjach meteo. 26.4°C w mieście Knin, 25°C w Senj. Z bardziej znanych ośrodków mamy Rijekę z temperaturą prawie 25°C. To są naprawdę bardzo wysokie temperatury jak na luty.

Wysokie temperatury we Włoszech, luty 2021, źródło ogimet.com

Wysokie temperatury na południu Europy

We Włoszech aż tak gorąco nie jest, jednak temperatury są również bardzo wysokie. Widzimy tutaj, że nawet dziesiąte miasto z czołówki to temperatura powyżej 22 stopni Celsjusza. Bez wątpienia to bardzo ciepły okres lutego również w naszym regionie. W wielu miejscach, w Czechach, na Słowacji, czy w Niemczech temperatury w ostatnich dniach również przekroczyły dwudziestki. Wczoraj w Polsce oficjalnie zanotowano 22.1°C. Temperatura ta została oficjalnym rekordem Polski za miesiąc luty. Rekord ustanowiony został w Makowie Podhalańskim. Poprzedni rekord temperatury maksymalnej za luty padł 31 lat temu. Dokładniej wczorajszą sytuację i rekord temperatury opisaliśmy w tym wpisie.

Ochłodzenie, do Europy wróci mróz i zima

Pogoda w najbliższym czasie zafunduje niemiłą niespodziankę dla fanów ciepła i wiosennej aury. Otóż scenariusz pogodowy ułoży się tak, że do wielu regionów Europy spłynie jeszcze arktyczne powietrza z północy. W związku z tym mróz i zima jeszcze wrócą choćby do Polski.

Pierwsze symptomy ochłodzenia nadejdą już dziś. Do kraju z północy nasunęła się strefa zachmurzenia, opadów atmosferycznych. Co za tym idzie spadnie również temperatura w Polsce. Jednak to nie będzie jeszcze zapowiadany przez nas powrót zimy. Ten spodziewany jest w naszym regionie w okolicach 5-10 marca.

Jest ciepło, ale mróz i zima wrócą do Polski

Na mapach modeli pogodowych (GFS – źródło wxcharts.com) widać, że z początkiem marca do Europy z północy spływać zacznie bardzo chłodna, arktyczna masa powietrza. Mróz w pierwszej kolejności obejmie Skandynawię, później Republiki Bałtyckie. Następnie temperatury znaczną spadać w Polsce, na Ukrainie i Słowacji. W tym wpisie nie będziemy rozpisywać się o tym jak mróz będzie duży w Polsce i kiedy to nastąpi. Obecny wpis jest o tym, że obecnie w Europie jest bardzo ciepło, a temperatury w ostatnich dniach były wręcz letnie również w naszym kraju. O tym, kiedy mróz i zima powrócą do Polski piszemy tutaj i zachęcamy do zapoznania się z tym materiałem.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk