16 kwietnia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Mróz wróci do Polski w marcu. Sprawdź jak duże będą spadki temperatury. Aktualizacja 25.02.2021

Mróz w Polsce marzec 2021

Prawdopodobnie odczujemy jeszcze mróz w Polsce. Zima nie powiedziała ostatniego słowa. Polska znajduje się obecnie w okresie z wysokimi temperaturami. W regionie padają historyczne rekordy ciepła za luty, jednak modele sugerują, że zima nie powiedziała ostatniego słowa. Zobaczmy, jak wygląda scenariusz z mrozem w Polsce na początku marca po kilku aktualizacjach modeli pogodowych.

Mróz ciągle w prognozach dla Polski

Obserwując wskazania termometrów w ostatnich dniach naprawdę ciężko jest uwierzyć, że do Polski mogą jeszcze wrócić zimowe temperatury i mróz. Przypomnijmy, że dziś w dzień padł nowy rekord temperatury za luty. W Makowie Podhalańskim termometry wskazały 22 stopnie powyżej zera. Nadchodzące dni nie będą aż tak ciepłe. Czeka nas lekkie ochłodzenia, a nocami w Polsce znów pojawić może się lekki mróz.

Temperatura powietrza w nocy z soboty 27.02 na niedzielę 28.02. Słaby mróz nad Polską. Źródło mapy (model GFS – wxcharts.com)

Słaby mróz w Polsce pojawi się już w weekend

Słaby mróz pojawi się już w weekend, jednak nie będą to duże spadki temperatury. Słaby mróz pojawiał będzie się nocami. Jednak do końca lutego nie powinno być mowy o mrozie dwucyfrowym i powrocie zimy do Polski. W najbliższych dniach mówić będziemy raczej o przedwiośniu niż zimie w lutym.

Obserwując mapy temperatury w dłuższym okresie czasowym widać, że arktyczne powietrze kilkukrotnie zbliża się do Polski. Tak dzieje się między innymi w nadchodzący weekend, a także w weekend 6-7 marca 2021. Jednak w żadnej z tych dat spływ arktycznego powietrza do Polski nie jest na tyle silny, by przynieść mróz siarczysty. Bardzo zimno robiło się za naszą wschodnią granicą. U nas mówili będziemy raczej o przymrozkach.

Animacja obrazująca zmiany temperatury powietrza w okresie 25.02 -13.03

Mocne spadki temperatury po 10 marca w Polsce. Czeka nas powrót zimy?

Sytuacja wedle obecnych wyliczeń modeli zmienić się może w okolicach 5-10 marca. Wtedy to do Polski miałoby spływać chłodne powietrze arktyczne z północy Europy. W związku z tym temperatury zaczęłyby w Polsce spadać gwałtowniej. Niewykluczone jest, że po 10 marca w Polsce ujrzymy znów mróz dwucyfrowy. Poniżej mapa temperatury na poziomie 850 hPa (1500 metrów n.p.g.). Widać tu wyraźnie, że do Polski spłynąć ma bardzo wychłodzone powietrze arktyczne.

Temperatura na poziomie 850 hPa. Arktyczne powietrze przyniesie mróz do Polski

Skutkować to może powrotem do Polski siarczystego mrozu. Niewątpliwie, w drugiej dekadzie marca, gdy słońce operuje już wysoko znacznie ogrzewając przyziemną warstwę troposfery mróz mógłby być siarczysty tylko nocami. Jednak całkiem prawdopodobny może być scenariusz z delikatnie ujemną temperatura w Polsce również za dnia. Najsilniejsze spadki temperatury modele widzę na południu. W górach mróz nocami sięgać w omawianym okresie może nawet -20 stopni. We wpisie tym nie chcemy pisać o opadach nad Polską w tak odległym terminie czasowym. Jednak przy ujemnych temperaturach również w dzień, niewykluczone jest, że ujrzymy w kraju jeszcze pokrywę śnieżną.

Oczywiście, piszemy tutaj o terminach bardzo odległych. Przed nami jeszcze wiele aktualizacji modeli numerycznych. Jednak wiązki modeli zaczynają być zgodne. Spływ chłodu do Polski w okolicach 5-10 marca widzą już zarówno globalny model GFS jak i europejski ECMWF. Z ciekawości, zachęcamy do porównania jak obecne wyliczenia modeli zmieniły się w stosunku do dnia wczorajszego. Na koniec przypomnijmy, że to właśnie wczoraj modele ECMWF i GFS zaczęły bardziej zgodnie wyliczać mróz w Polsce w marcu. Jednak skala ochłodzenia będzie mniejsza niż w lutym.