16 kwietnia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na 5 dni. Przymrozki i mróz w górach oraz opady deszczu i śniegu w Polsce

Pogoda na 5 dni

Pogoda. W najbliższych 5 dniach Polska znajdzie się pod wpływem rozległej blokady antycyklonalnej związanej z wyżem, którego centrum początkowo znajdzie się nad Wyspami Brytyjskimi. Przeważnie będziemy w napływie chłodniejszego powietrza z północnego-zachodu. Przez nasz kraj przechodzić mają jednak mało aktywne fronty atmosferyczne z opadami, a w pierwszych dniach marca spodziewane jest ocieplenie, które nie potrwa jednak długo.

Pogoda. Dominacja wyżu z centrum znad Wysp Brytyjskich

Prognozowana średnia wartość ciśnienia atmosferycznego na najbliższe 5 dni według amerykańskiego modelu numetycznego.

Prognozowana średnia wartość ciśnienia atmosferycznego na najbliższe 5 dni.

Jeśli chodzi o średnią dobową temperaturę powietrza w okresie najbliższych 5 dni, to wartości będą typowe dla przedwiośnia, a w zachodniej części kraju charakterystyczne dla termicznej wiosny.

Średnia dobowa temperatura powietrza na najbliższe 5 dni.

Pogoda. Sobota z dużą ilością chmur i opadami w naszej części Europy

W ostatni weekend lutego Polska znajdzie się pomiędzy wyżem znad Europy Zachodniej a niżem znad Rosji. Z północnego-zachodu docierać ma chłodna masa powietrza polarna.

Sytuacja synoptyczna na dzień 27.02.2021, 12 UTC

Sytuacja synoptyczna na dzień 27.02.2021

Jutro zachmurzenie będzie duże i całkowite. Jednak w drugiej części dnia od północy zaczną postępować większe przejaśnienia, a nawet rozpogodzenia. Opady atmosferyczne wystąpią w centrum na wschodzie i południu. Na nizinach będzie to deszcz, a na obszarach podgórskich i górskich, śnieg i deszcz ze śniegiem. Najwięcej opadów prognozowanych jest na pierwszą część dnia. Z biegiem godzin ich zasięg będzie ograniczał się do dzielnic południowych. W Karpatach możliwy przyrost pokrywy śnieżnej do 5-8 cm. Temperatura wyniesie od 5°C na Podlasiu i Suwalszczyźnie, cieplej w centrum do 7-8°C do 9°C na południowym-zachodzie i zachodzie Polski. W Karpatach lekki mróz. Wiać ma słaby i umiarkowany wiatr z północnego-zachodu. Silniejszy we wschodniej części kraju do 40-60 km/h.

Prognoza maksymalnej temperatury na drugą część dnia w sobotę według modelu ICON.

Pogoda. Prognoza maksymalna temperatura powietrza na 5 dni dla Polski.

Pogoda. Niedziela z dużą ilością chmur oraz mgłami i niewielkimi opadami na południu oraz wschodzie

W ostatni dzień lutego sytuacja baryczna nie ulegnie istotnej zmianie. Dalej znajdować będziemy się wpływem wyżu z centrami nad Wyspami Brytyjskimi i Węgrami. Dodatkowo zaznaczy się na krańcach południowo-wschodnich w pierwszej części dnia front okluzji związany z niżem znad Rosji.

Sytuacja synoptyczna na dzień 28.02.2021, 12 UTC

Pogoda. Sytuacja synoptyczna na dzień 28.02.2021, 12 UTC

Niedziela przyniesie zachmurzenie duże i całkowite. W wielu regionach prognozowane są zamglenia, a nawet miejscowe mgły. Istnieje małe prawdopodobieństwo większych przejaśnień. Miejscami na południu i wschodzie wystąpią niewielkie opady deszczu. Termometry pokażą od 4°C na Suwalszczyźnie przez 8°C w centrum do 9°C na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Wiatr ma być przeważnie słaby i umiarkowany z sektora zachodniego i północno-zachodniego. We wschodniej części Polski porywy wiatru do 50 km/h.

Prognoza maksymalnej temperatury powietrza na dzień 28.02.2021 według modelu ICON.

Pogoda na początek meteorologicznej wiosny

Na początku marca pozostaniemy pod wpływem wyżu z centrum nad Niemcami. Przez nasz kraj z północnego-zachodu na południowy-wschód ma przemieszczać się front ciepły związany z niżem znad Morza Barentsa.

Sytuacja synoptyczna na dzień 1.03.2021, 12 UTC

Sytuacja synoptyczna na dzień 1.03.2021.

W poniedziałek, 1 marca 2021 rozpoczyna się meteorologiczna wiosna. Zachmurzenie będzie w dalszym ciągu duże i całkowite. Miejscami wystąpią mgły i zamglenia. Na południu, częściowo w centrum i wschodzie wystąpić mogą niewielkie opady atmosferyczne. W górach i na obszarach podgórskich możliwy deszcz ze śniegiem i śnieg. Termometry pokażą od 6°C na Podlasiu przez 7°C w centrum do 9°C na Dolnym Śląsku i Podlasiu. Chłodniej jedynie nad samym morzem i na obszarach podgórskich. Wiatr ma być słaby z północnego-zachodu i zachodu. Silniejszy nad morzem do 40-60 km/h. W drugiej części dnia na zachodzie zmieniający kierunek na południowo-wschodni.

Prognozowana temperatura powietrza w drugiej części dnia przez model numeryczny ECMWF na dzień 1 marca 2021.

Pogoda. Prognoza ECMWF na 1 marca 2021

We wtorek prognozowane jest wyraźne ocieplenie

Drugiego marca znajdziemy się w zasięgu wyżu z centrum nad Bałkanami. Z kierunków południowych zacznie napływać coraz cieplejsze powietrze. Niewykluczone, że utrzyma się podział na pogodne krańce południowe i pochmurny pozostały obszar Polski. W centrum i na wschodzie możliwe będą opady deszczu o niewielkim natężeniu, chociaż prognozy te mogą ulec jeszcze zmianie i na większym obszarze prawdopodobne możliwe są przejaśnienia.

Sytuacja synoptyczna na dzień 2.03.2021, 12 UTC

Pogoda. Prognoza sytuacji synoptycznej na 2 dzień marca

Temperatura wyniesie od 8°C na Podlasiu i Suwalszczyźnie przez 10°C w centrum do 13°C w południowej części kraju. Wiatr ma być umiarkowany, wiać ma z sektora południowego i zachodniego.

Prognozowana temperatura powietrza według modelu ECMWF na dzień 2.03.2021

Prognoza maksymalnej temperatury na 5 dni

Środa może przynieść wysokie temperatury

3 marca przyniesie najprawdopodobniej na przeważającym obszarze Polski zachmurzenie duże i całkowite. Prawdopodobieństwo opadów ma być jednak niewielkie. Jedynie w dzielnicach południowych może być pogodnie, chociaż prognozy te trzeba będzie zweryfikować w kolejnych dniach, gdyż mogą ulec zmianie. Najchłodniej ma być na szeroko rozumianym Pomorzu około 2°C/3°C. Na pozostałym obszarze temperatura wyniesie na ogół od 8°C na Suwalszczyźnie do 11°C w centrum do 13°C na Dolnym Śląsku. Powieje słaby i umiarkowany wiatr z zachodu, południowego-zachodu.

Wyliczana temperatura na 3 marca 2021 według modelu ICON.

Pogoda. Prognoza maksymalnej temperatury na 5 dni.

Jeśli chodzi o przymrozki, to mogą one się zdarzyć w najbliższych 5 dniach na przeważającym obszarze Polski nocami. Dotyczy to zwłaszcza ostatniego weekendu lutego. W górach i na obszarach podgórskich możliwy większy mróz.

Prognozowana minimalna temperatura powietrza przez model GFS na 5 dni. Miejscami wartości mogą być niższe od prognozowanych.

Pogoda. Minimalna temperatura na 5 dni.

Aktualna temperatura w Polsce

Położenie opadów

Skalę mrozu w górach można sprawdzić tutaj

Źródło grafik: https://climatereanalyzer.org/, dwd.de, meteomodel.pl, meteologix.com, tropicaltidbits.com