20 stycznia 2022

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Mróz nadciąga do Polski. Bestia z północy na koniec zimy? Minus 20 stopni w prognozach

Mróz wróci do Polski

Dzień za dniem modele pogodowe utwierdzają się w wyliczeniach. Do Europy i Polski nadciągnie jeszcze mróz. Jak się okazuje może to być mróz silny. Prognozy pogody mówią o dwucyfrowym mrozie w górach. W Europie będą regiony, gdzie mróz będzie naprawdę siarczysty. Zapraszamy do aktualizacji prognoz na początek marca.

Przełom lutego i marca bez większego mrozu

Prognozowany mróz ma przyjść w pierwszym tygodniu marca. Do tego czasu czekają nas temperatury bliższe przedwiośniu niż srogiej zimie. Za dnia termometry pokazywały będą od 2 do 8 stopni. Najcieplej będzie na zachodzie kraju, chłodniej na wschodzie. Choć temperatura w dzień będzie dodatnia, nocami może przytrafiać się delikatny mróz i przymrozki.

Delikatny mróz w Polsce o poranku podczas weekendu

Przeglądając kolejne mapy temperatury regionalnego modelu ICON-EU widzimy, że taki tym pogody utrzyma się w Polsce przez przynajmniej tydzień. W związku z tym za dnia czekają nas dodatnie temperatury, nocami zaś przychodził będzie słaby mróz. Nie jest to oczywiście atak „bestii z północy”, o którym napiszę poniżej. Niewątpliwie termin „bestii” wkradł się w tym sezonie na dobre do pogodowego słownika w Polsce. Atakowały nad już bestie ze wschodu oraz z południa. W drugiej połowie marca czas na bestię z północny. Bardzo spodobało nam się to określenie silnego spływu chłodu przynoszącego zimę do kraju.

Większy mróz dopiero w okolicach 5-7 marca 2021

Niestety model ICON ma dość krótki zakres dniowy prognozy. Aby odnaleźć mróz w prognozach musimy skorzystać z ogólnoświatowego modelu GFS. Podpierać będziemy się europejskim modelem pogodowym ECMWF. Oba te modele wyliczają czynniki wpływające na pogodę w większym zakresie czasowym. Mamy więc dostępne prognozy do połowy marca. A już w tym okresie mróz nad Polską wydaje się być silniejszy. Na początek zapraszamy na stworzoną przez nas animację anomalii temperatury na wysokości barycznej 850 hPa. Na animacji doskonale widać ciepły początek marca.

Od 4 marca 2021 na północy kontynentu pojawia się strefa arktycznego powietrza, które w kolejnych godzinach i dniach sunie na południe. Już 5 marca 2021 arktyczna masa powietrza dociera do kraju. Kulminacja chłodu wedle obecnych wyliczeń modeli przypadnie na 6-8 marca 2021. Wtedy to w całej Polsce chwyci mróz. Ujemne temperatury nad Polską utrzymywać się powinny przez większą część doby. Mróz w górach i na obszarach podgórskich może być dwucyfrowy. Podobnie może być na północnym-wschodzie.

Pogoda. Silny mróz w pierwszym tygodniu marca 2021.

W związku z silnym spływem chłodu mróz dotrze do całej Europy Centralnej i Wschodniej. Bestia z północy w samej Polsce nie przyniesie aż tak siarczystego mrozu w marcu, jaki widać w prognozach choćby dla naszych wschodnich sąsiadów, czy północy kontynentu. Niewykluczone jest, że w naszym kraju, zwłaszcza w górach przy rozpogodzeniach mróz osiągnie wartości nawet -15 stopni Celsjusza. Wydaje się jednak prawie pewne, że jeśli prognozy z silnym spływem chłodu z północy utrzymają się, to w Europie temperatury w marcu spadną do nawet -20 stopni Celsjusza.

To tylko prognoza długoterminowa, lecz prawdopodobieństwo chłodu coraz większe

Prognozy długoterminowe, zwłaszcza w tak dynamicznej sytuacji jaką jest spływ chłodu z północy zawsze są obarczone błędem. Wystarczy, że silny antycyklon, który na kilka dni zablokować ma strefową cyrkulację przesunie się kilkaset kilometrów dalej od Polski. W takiej sytuacji z prognoz silnego mrozu w naszym regionie nie pozostałoby w marcu nic. Jednak z każdym dniem modele coraz śmielej potwierdzają w swych wyliczeniach, że mróz, lokalnie siarczysty wkroczy jeszcze do Europy. Będziemy bacznie przyglądali się tej sytuacji. Tymczasem zapraszamy do zapoznania się z prognozą na 5 dni dla Polski. W najbliższych dniach czeka nas również ochłodzenie.

Możliwość obniżenia się temperatury poniżej normy wieloletniej sugerują wiązki modelu GFS. Kwestia ochłodzenia w okolicach 5-8 dnia miesiąca jest już przesądzona, potem powinno nadejść ocieplenie. W marcu krótkie okresy chłodu, a nawet opady zimowe nie będą niczym nadzwyczajnym.

Prognoza wiązek modelu GFS na okres od 27.02.2021 do 10.03.2021. Dotyczy wysokości izobarycznej 850 hPa (1500 m.n.p.g) dla miasta Warszawa.

Ochłodzenie 5.03.2021

Prognoza na 16 dni tutaj