Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Zimny początek wiosny 2021. Siarczyste mrozy do -40℃ w Ameryce. Mróz pojawi się też w Polsce

Mróz na wiosnę. Atak zimy w USA

Dużo piszemy ostatnio o ociepleniu w Europie, jednak zima nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Na naszym kontynencie pojawi się jeszcze mróz o czym pisaliśmy tutaj. Tymczasem zima i siarczyste mrozy uderzą również w północnej części USA. Ekstremalnie zimno zrobi się w rejonie Wielkich Jezior.

Wiosna w USA jest teraz, w marcu kolejne uderzenie chłodu

Obecnie na północy Stanów Zjednoczonych mamy do czynienia z odwilżą. Temperatury są dodatnie dając wytchnienie mieszkańcom regionu od długiej i mroźnej zimy. Na poniższej mapie aktualnej temperatury widać, że tam gdzie niedługo nadejdzie siarczysty mróz na chwilę obecną temperatury są odpowiednie dla przedwiośnia. W regionie Wielkich Jezior panuje delikatny mróz, ale już w Indianie, czy Ohio temperatury są dodatnie.

Temperatura w USA

Sytuacja ta zmieni się w najbliższych dniach, kiedy to do USA z północnego zachodu wlewać się zacznie arktyczne, bardzo zimne powietrze znad Kanady. Amerykanie z północnego wschodu znów zmierzą się z siarczystym mrozem i śnieżycami. To nie pierwszy atak zimy w regionie w tym roku. Pisaliśmy i już o silnych śnieżycach i siarczystym mrozie w regionie.

Nadchodzący atak zimy nie powinien być tak silny jak poprzednie. Mamy w końcu marzec. Jednak w Kanadzie centralnej, a nawet południowej przy granicy z USA spadki temperatury będą znacznie większe. Mróz w Kanadzie sięgać może nawet -45℉, co w przeliczeniu daje ponad 40 stopniowy mróz w skali Celsjusza. Poniżej mapa z rozkładem temperatury nad Ameryką wg. GFS.

Silny mróz w USA i Kanadzie

Uderzenie mrozów w USA będzie krótkotrwałe. Już w drugiej dekadzie marca temperatury na kontynencie amerykańskim znów będą dodatnie, a do USA nadejdzie prawdziwa wiosna. Niestety nie są to dobre wieści pogodowe, gdyż wiosna w Stanach ma być bardzo dynamiczna. Naukowcy i meteorolodzy prognozują w najbliższych miesiącach szereg groźnych zjawisk pogodowych w USA. W związku z tym mieszkańcy Ameryki Północnej spodziewać się mogą silnych, burz. Niektóre z nich, jeśli przyjmą postać superkomórek burzowych przynieść mogą nawet tornada i opady dużego gradu. Jak widać pogoda w USA będzie cały czas dynamiczna, po mrozach na początku marca, w kolejnych tygodniach pojawia się groźne burze.

Mróz nie tylko w Ameryce. Ochłodzenie w marcu również w Polsce

Okazuje się, że początek marca przyniesie ochłodzenie nie tylko na północy USA. Mróz nadejdzie również do Europy Centralnej, w tym Polski. Już od 5 marca rozpocznie się dość dynamiczny spływ chłodu z Europy Północnej na południe, w kierunku regionów centralnych.

Mróz wróci do Polski

W związku z tym w okresie od 6 do około 10 marca zimno zrobi się również w Polsce. Temperatura nocami spadać może poniżej -10 stopni, a to już jest mróz dość silny jak na marzec. Przez kilka dni w Polsce słupki rtęci wskazywały będą powyżej zera tylko przez kilka godzin na dobę. Będą w Polsce miejsca, gdzie mróz będzie przez kilka dni marca całodobowy. Szczegółową analizę sytuacji, a nawet animację nadejścia mrozu do Polski znajdziecie w tym wpisie. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk