Pogoda. Wiosna termiczna i przedwiośnie już w Polsce. Czy w lutym zagrozi nam jeszcze silny mróz?

Pogoda. Od ubiegłego tygodnia w Polsce panuje przedwiośnie, natomiast na zachodzie średnia dobowa temperatura powietrza jest typowa dla termicznej wiosny. Przed nami kulminacyjna fala ciepła, a w wielu miejscach temperatura będzie typowa dla późnej wiosny.

Zanotowana temperatura powietrza w drugiej części dnia, 22 lutego 2021 na obszarze Europy.

Wiosna i przedwiośnie w Polsce

Pogoda. Wiosna termiczna i przedwiośnie w Polsce

Średnia dobowa temperatura powietrza zanotowana 21.02.2021 r. na oficjalnych stacjach IMGW-PIB. Należy zwrócić uwagę na wartości odnotowane na zachodzie, które są typowe dla wiosny termicznej. natomiast na pozostałym obszarze przyjęły wartości charakterystyczne dla przedwiośnia.

Pogoda. Średnia dobowa temperatura powietrza na dzień 21.02.2021.

W kolejnych dniach czeka nas kulminacyjna fala ciepła. Zmniejszać będzie się sukcesywnie zasięg pokrywy śnieżnej, Na poniższej grafice widać, gdzie zalega pokrywa śnieżna w poniedziałek. Jest to m.in północ, częściowo centrum, południowy-wschód i wschód kraju. Mniej przyjemna aura z podinwersyjnym zachmurzeniem utrzymuje się w Czechach. W najbliższych dniach nocami i w godzinach porannych możliwe są lokalne mgły radiacyjne, które powinny zanikać szybko po wschodzie słońca w Polsce.

Pogoda. Zasięg pokrywy śnieżnej, 22.02.2021.

Odnotowana pokrywa śnieżna na wybranych stacjach pomiarowych IMGW-PIB w Polsce na dzień 22.02.2021. godzinę 8 czasu lokalnego. W kolejnych dniach będzie ona systematycznie maleć. Przełoży się to na wzrost poziomu wód w rzekach, a na polach tworzyć będą się duże rozlewiska. s

Pokrywa śnieżna. 22.02.2021 Polska.

Teraz spójrzmy na prognozowane anomalie temperatury w okresie od 22.02.2021 do 28.02.2021 dla Polski. Kulminacyjna fala ciepła czeka nas w połowie bieżącego tygodnia, a w okolicach piątku czeka nas ochłodzenie. Nie będzie ono tak gwałtowne jak w ubiegłych tygodniach i temperatura będzie przeważnie powyżej normy wieloletniej.

Pogoda. Jeszcze na początku pierwszej dekady lutego prognozy numeryczne wskazywały, że ostatni miesiąc zimy zapisze się z dużą ujemną anomalią temperatury. Niektóre modele pokazały anomalie zbliżoną do tej, którą obserwowaliśmy w 2012 roku. Silne ocieplenie, jakie nadeszło na przełomie 2 i 3 dekady lutego spowodowało wzrost anomalii temperatury. Na południu kraju w wielu miejscach miesiąc ten zapisze się w normie albo lekko powyżej normy wieloletniej względem starego okresu referencyjnego 1981-2010. W skali miesięcznej na przeważającym obszarze Polski ma być to miesiąc lekko chłodny w odniesieniu do okresu 1981-2010.

Prognoza anomalii miesięcznej do 28.02.2021 dla Polski.

Prognozowana temperatura powietrza na okres od 22.02.2021 do 8.03.2021 według modeli liczonych w IMGW

Pogoda. Silnego mrozu nie widać

Ochłodzenie pod koniec lutego jest już pewne, ale nie będzie ono tak gwałtowne jak w ubiegłych tygodniach. Temperatura zaledwie zbliży się do wartości typowych dla tego okresu, mając na uwadze okres referencyjny 1981-2010. Na początku nowego miesiąca może znów zrobić się dużo cieplej, ale ze względu na odległy termin prognozy mogą ulec dużym zmianom. Ujemne wartości na termometrach mogą zdarzyć się w 1 dekadzie marca, ale nie będzie to „atak” tęgich mrozów.

Pogoda. Prognoza wiązek na 16 dni
Pogoda. Prognoza wiązek na 16 dni.

Aktualna temperatura

Położenie opadów

Prognoza anomalii na kolejne dni dostępna jest tutaj