Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na 5 dni. Wybuch ciepła. Aż 21°C, pył saharyjski i niewielkie opady w Polsce

Pogoda na okres od 22.02.2021 do 27.02.2021. Sprawdźmy najnowsze prognozy numeryczne. Czeka nas wysoka temperatura, dotrze pył saharyjski, a pod koniec miesiąca możliwe są niewielkie opady atmosferyczne.

W omawianym okresie pozostaniemy przeważnie pod wpływem silnej blokady antycyklonalnej. Obecnej nie tylko w polu przyziemnym, ale także w środkowej troposferze, gdzie zaznaczy się Układ Omega. Na ogół napływać ma ciepła masa powietrza z kierunków południowych, co skutkować będzie wysokimi temperaturami. Pod koniec tygodnia do kraju napłynie chłodniejsze powietrze polarne z północnego-zachodu.

Prognozowana średnia wartość ciśnienia atmosferycznego na najbliższe 5 dni dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszaru przyległych.

Pogoda. Blokada wyżowa.

Pogoda. Silna blokada antycyklonalna

Silna blokada wyżowa jest bardzo dobrze widoczna w środkowej troposferze pod postacią Układu Omega. W kolejnych dniach nie przewiduje się istotnych zmian w polu ciśnienia oraz geopotencjału, chociaż pod koniec tygodnia z północnego-zachodu na południowy-wschód przejdzie front chłodny z opadami atmosferycznymi. Będą to opady deszczu, a w górach i na obszarach podgórskich śnieg i deszcz ze śniegiem.

Pogoda. Blokada wyżowa

Pogoda. Duża anomalia temperatury

Prognozowana średnia anomalia temperatury na obszarze Europejskiego Obszaru Synoptycznego według modelu GFS na okres od 22.02.2021 do 27.02.2021.

Duża anomalia temperatury

Nocami możliwe są przymrozki

Nocami w okresie od 22.02.2021 do 27.02.2021 zdarzą się nocne przymrozki, skutkując po dziennych roztopach miejscowym oblodzeniem dróg i chodników. Dotyczy to szczególnie wschodniej połowie kraju. Odwilż najsłabsza będzie na wschodzie, natomiast najsilniejsza na południu i zachodzie.

Przymrozki w Polsce

Względem starego okresu referencyjnego 1979-2000 średnia anomalia temperatury powietrza na obszarze Polski osiągnie od 5°C do 8°C za okres od 22.02.2021 do 27.02.2021. Zdarzą się dni, gdy anomalia temperatury sięgnie nawet 14°C/18°C powyżej normy wieloletniej.

Średnia anomalia temperatury na 5 dni.

Średnia dobowa temperatura powietrza będzie typowa dla przedwiośnia

Jeśli chodzi o średnią dobową temperaturę powietrza w okresie od 22.02.2021 do 27.02.2021 wartości będą typowe dla przedwiośnia i wyniosą od 2°C na północnym-wschodzie przez 5°C w centrum do 6°C/7°C na południu, a na zachodzie i południowym-zachodzie do 8°C. W zachodniej połowie kraju rozpoczęła się wiosna termiczna.

Średnia dobowa temperatura powietrza na 5 dni.

Możliwe 21°C w Polsce

Prognozowana maksymalna temperatura powietrza na dzień 22.02.2021 według ECMWF.

Prognozowana temperatura, 22 lutego 2021.

Jeszcze cieplej zrobi się we wtorek, gdy temperatura na południowym-zachodzie wzrośnie do 16°C°/18°C.

Wysoka temperatura we wtorek na obszarze Polski

Kulminacyjna faza ocieplenia czeka nas w środę, gdy temperatura na południu i południowym-zachodzie Polski wzrośnie do 17°C/19°C. Będą to wartości typowe dla wiosny. Spowodowane napływem bardzo ciepłego powietrza z południowego-zachodu. Niewykluczone, że przy pogodnym niebie i wietrze fenowym temperatura osiągnie 20°C/21°C i będą to wartości wyższe od prognozowanych przez modele numeryczne.

Jeszcze cieplej zrobi się w środę na obszarze Polski.
Pogoda.Środa w Polsce. Wysoka temperatura.

Pogoda. Czwartek z bardzo wysoką temperaturą w Polsce

W czwartek kontynuacja wysokiej temperatury. W wielu miejscach termometry pokażą dwucyfrowe dodatnie wartości na termometrach. Dodatkowo nie będzie padać. W południowej części kraju termometry pokażą nawet 20°C/21°C.

Pogoda. Czwartek, wysoka temperatura

Pogoda. W piątek postępujące pogorszenie pogody od północnego-zachodu i opady

W piątek zacznie postępować ochłodzenie, pojawi się więcej chmur. Z północnego-zachodu na południowy-wschód przemieszczać ma się front chłodny z opadami atmosferycznymi. Praktycznie w całym kraju możliwe będą opady deszczu, a w górach i na obszarach podgórskich śniegu. Wystąpi wyraźny podział na chłodniejszą północ i cieplejsze południe.

Pogoda. Pogorszenie pogody piątek

Początek weekendu chłodny, miejscami w górach i na obszarach podgórskich w ciągu dnia panować będzie przymrozek. Nocami również na nizinach, ale w ciągu dnia temperatura ma być na sporym plusie.

Pogoda. Weekend chłodniejszy w całym kraju.

Prognoza wysokości opadów według modelu ECMWF i GFS na okres od 22.02.2021 do 27.02.2021

Pogoda. Prognoza wysokości opadów do 27.02.2021
Pogoda. Prognoza opadów do 27.02.2021.

Pogoda. Pył saharyjski pojawi się nad Polską

Należy wspomnieć, że w związku z napływem mas powietrza znad południowej Europy dotrze do Polski pył saharyjski. Największa koncentracja pyłu saharyjskiego jest prognozowana w okresie od 23.02.2021 do 25.02.2021. Natężenie promieniowania słonecznego może być o kilka procent niższe, a dodatkowo pomimo pogodnej aury niebo będzie wyraźnie zmętnione. W czasie wschodów i zachodów Słońca kolor nieba może być ciemnoczerwony, jak i też pomarańczowy.

Aktualna temperatura

Położenie opadów

Proces ocieplenia można śledzić tutaj