Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa na 16 dni. „Wiosna” na termometrach. Nawet 19°C. Układ Omega nad Polską i pył saharyjski

Prognoza GFS, ocieplenie


Pogoda długoterminowa na 16 dni. Czeka nas silne ocieplenie w całym kraju. Deficyt opadów, dominacja silnej blokady wyżowej oraz pył saharyjski. Sprawdźmy najnowszy trend w prognozach na przełom lutego i marca 2021.

Pogoda długoterminowa. Zimna pierwsza i druga dekada lutego, następnie nadeszło ocieplenie

Pierwsza i druga dekada lutego 2021 przyniosła w Polsce temperatury przeważnie poniżej normy wieloletniej względem starego okresu referencyjnego 1981-2010. Wyraźna zmiana w pogodzie spowodowana była zmianom, które zaszły w polu ciśnienia i geopotencjału. Dlatego też do Polski zaczęły docierać bardzo ciepłe masy powietrza z zachodu, południowego-zachodu. Przed nami kulminacyjna faza ocieplenia, która nadejdzie w ostatnim tygodniu lutego.

Przebieg temperatury na obszarze Polski w okresie o 1.02.2021 r. do 20.02.2021 r. względem starego okresu referencyjnego 1981-2010. Dane: meteomodel.pl

Pogoda długoterminowa. Przebieg temperatury w okresie od 1.02.2021 do 20.02.2021 względem starego okresu referencyjnego 1981-2010.

Poniższa grafika obrazuje średnią dobową temperaturę powietrza w okresie od 1.02.2021 do 20.02.2021. Najniższa temperatura obserwowana była na północnym-wschodzie, natomiast najwyższa na zachodzie, gdzie wartości są najwyższe. Widoczny jest wyraźny podział w pogodzie na cieplejszy zachód i chłodniejszy wschód. Dane: meteomodel.pl

Pogoda długoterminowa. Średnia temperatura powietrza w okresie od 1.02.2021 do 20.02.2021 względem okresu referencyjnego 1981-2010.

Anomalia temperatury powietrza za okres od 1.02.2021 do 20.02.2021. W ostatnich dniach zaczęliśmy obserwować tendencje wzrostową spowodowaną napływem cieplejszych mas z powietrza z zachodu i południowego-zachodu. Ma to przełożenie na zmniejszeniu ujemnej anomalii temperatury względem starego okresu referencyjnego 1981-2010.

Pogoda długoterminowa. Anomalia temperatury w okresie od 1.02.2021 do 20.02.2021.

Komentarz serwisu meteomodel.pl

Tym samym należy spodziewać się też wzrostu średniej anomalii temperatury lutego. Ostatecznie wygląda na to, że będzie to najchłodniejszy luty zaledwie od 2018 roku, a meteorologiczna zima 2020/21 będzie powyżej średniej z okresu referencyjnego 1981-2010 (a wiele wskazuje na to, że również powyżej średniej z okresu 1991-2020). Chłodniejszą od obecnej zimą była ostatnio zima 2016/17. To dość zabawne, w jak krótkim czasie przeszliśmy z dyskutowania o anomalii niższej od -6 – -7°C, do koncepcji lutego zaledwie lekko chłodnego – informuje meteomodel.pl

Pogoda długoterminowa. Jaki trend w prognozach na najbliższe 10 dni?

Nie ulega wątpliwości, że na przełomie lutego i marca zdarzą się dni, gdy temperatura będzie wyższa o 12-16 stopni względem starego okresu referencyjnego 1981-2010. Szczególnie wysokie wartości na termometrach zobaczymy w drugiej połowie przyszłego tygodnia, gdy temperatura na południu i południowym-zachodzie wzrosnąć może do 17-19°C. Granica podziału pomiędzy cieplejszym zachodem i chłodniejszym wschodem ma być wyraźnie zaznaczona. Duży wpływ na powolny wzrost temperatury będzie mieć zalegająca w kolejnych dniach pokrywa śnieżna we wschodniej połowie kraju, która ogranicza dzienne nagrzewanie przypowierzchniowej warstwy granicznej.

Prognozowana średnia dobowa temperatura powietrza na przełom lutego i marca. Najchłodniej będzie na wschodzie, północnym-wschodzie w okolicach 1°C. W centrum około 4/5°C, natomiast na południu około 5°C/6°C. Na zachodzie w okolicach 6°C/8°C. Niewykluczone, że miejscami wartości będą o kilka stopni wyższe od prognozowanych przez amerykański model GFS.

Średnia dobowa temperatura powietrza na najbliższe 10 dni dla Polski i Europy.

Pogoda. Duże dodatnie anomalie temperatury

Pogoda długoterminowa. Teraz spójrzmy na prognozowane średnie anomalie temperatury na obszarze Polski i Europy. W tym przypadku punktem odniesienia będzie jeszcze starszy okres referencyjne 1979-2000. Można dostrzec, że w perspektywie najbliższych 10 dni temperatura będzie wyższa średnio o 4°C/6°C od normy dla omawianego okresu.

Średnia anomalia na 10 dni.

Na początku nadchodzącego tygodnia nie unikniemy nocnych przymrozków. Dotyczy to szczególnie wschodniej połowy kraju, gdzie nocami przy pogodnym niebie prawdopodobne są spadki temperatury do wartości ujemnych. Dlatego po dziennych roztopach dochodzić będzie do oblodzenia dróg i chodników. Miejscami mogą wystąpić sprzyjające warunki do rozwoju mgieł, które osadzać będą szadź przy ujemnej temperaturze. Druga połowa przyszłego tygodnia przyniesie przymrozki na obszarach podgórskich i górskich nocami. Na nizinach w całym kraju prognozowana jest w tym okresie dodatnia temperatura utrzymująca się przez całą dobę.

Pogoda. Nocami zdarzą się początkowo przymrozki

Prognozowana minimalna temperatura powietrza na najbliższe 10 dni według modelu GFS. Mroźne masy powietrza ograniczą swój zasięg głównie do Skandynawii i Rosji.

Nocą możliwe przymrozki. Przełom lutego i marca 2021.

Pogoda długoterminowa. Bardzo ciepły okres synoptyczny przed nami

Teraz spójrzmy na możliwe maksymalne wartości na termometrach według modelu GFS na 10 dni. Widać wyraźnie, że na zachodzie, południowym-zachodzie, jak i też południu Polski termometry w ostatnim tygodniu lutego pokażą nawet 14°C/16°C. Model ECMWF sugeruje nawet 18°C/19°C. w drugiej połowie nadchodzącego tygodnia. Są to realne wartości w południowej części kraju, gdy wystąpi efekt fenowy i bezchmurna aura. W centrum może być nawet 12°C/14°C, a najchłodniej ma być na wschodzie, północnym-wschodzie do 6°C/12°C.

Wysokie temperatury w Polsce. Luty 2021.

Prognozowana temperatura powietrza w okresie od 23.02.2021 do 26.02.2021 według ECMWF. Powiew „wiosny” poczują zwłaszcza mieszkańcy południowej, zachodniej i częściowo centralnej części Polski.

Ocieplenie luty 2021
ECMWF, wysoka temperatura
ECMWF, prognoza na 25 lutego 2021.
Wysoka temperatura, 26 lutego 2021.

Przeważnie dominować ma w tym okresie wiatr z kierunków południowych o niewielkiej sile. Zasadniczy wpływ na pogodę będzie mieć silna blokada antycyklonalna obecna nie tylko w polu przyziemnym, ale także w środkowej i górnej troposferze pod postacią Układu Omega. Nad Północnym Atlantykiem znajdą się układy niżowe, które we współpracy z wyżem sprowadzać będą ciepłe masy powietrza do naszej części Europy.

Wiatr w Polsce, 10 dni

Prognozowane średnie wartości ciśnienia atmosferyczne na najbliższe 10 dni. Czeka nas bardzo suchy i w wielu miejscach pogodny okres synoptyczny. W wielu miejscach przez dłuższy okres czasu nie spadnie nawet 1 mm deszczu. Opady zdarzyć mogą się pod koniec lutego i na początku marca, lecz o niewielkim natężeniu.

Ciśnienie zredukowane do poziomu morza na najbliższe 10 dni.

Pogoda długoterminowa. Dłuższa dominacja blokady wyżowej

Silne ocieplenie ma wiązać się z masowymi roztopami. W tym przypadku istotnym pocieszeniem będzie fakt na ogół niewielkich lub całkowitego braku opadów w trakcie postępującej silnej odwilży, co zdecydowanie zmniejszy ryzyko niebezpiecznych podtopień oraz potencjalnego zagrożenia powodziowego.

Widoczny Układ Omega w najbliższych dniach, który przyniesie w wielu miejscach pogodną, iście wiosenną aurę.

Pogoda długoterminowa. Silna blokada wyżowa.

Dominacja wyżu nie tylko w polu przyziemnym, ale także w środkowej troposferze przełoży się na deficyt opadów w okresie od 20.02.2021 r. do 7.03.2021.

Pogoda długoterminowa. Duży deficyt opadów
Pogoda. Deficyt opadów w Polsce.

Pył saharyjski pojawi się nad Polską

Należy wspomnieć, że w związku z napływem mas powietrza znad południowej Europy dotrze do Polski pył saharyjski. Największa koncentracja pyłu saharyjskiego jest prognozowana w okresie od 23.02.2021 do 25.02.2021. Natężenie promieniowania słonecznego może być o kilka procent niższe, a dodatkowo pomimo pogodnej aury niebo będzie wyraźnie zmętnione. W czasie wschodów i zachodów Słońca kolor nieba może być ciemnoczerwony, jak i też pomarańczowy.

Pogoda. Nie widać w prognozach silnego ataku zimy w kolejnych tygodniach

Według wiązek modelu GFS przełom lutego i marca nie przyniesie gwałtownego ochłodzenia w naszej części Europy. Temperatura będzie prawdopodobnie wyższa od normy wieloletniej z okresu referencyjnego 1981-2010. Początek trzeciego miesiąca roku może przynieść dwucyfrowe dodatnie temperatury w ciągu dnia, ale okresami w pierwszej dekadzie marca możliwe są ujemne temperatury. Szczególnie nocami. Wygląda na to, że najchłodniejsza część zimy za nami, ale w przyszłym miesiącu opady zimowe i mrozy mogą się zdarzyć.

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla miasta Warszawa. Prognoza wiązek modelu GFS z temperaturą dla wysokości izobarycznej 850 hPa (1500 m.n.p.g) i 2 m.n.p.g.

Pogoda na 16 dni Warszawa
Pogoda na 16 dni Warszawa

Pogoda długoterminowa dla Poznania. Prognoza wiązek modelu GFS na 16 dni.

Pogoda na 16 dni Poznań
Pogoda na 16 dni Poznań

Aktualna temperatura w Polsce

Położenie opadów i chmur

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz