Odwilż i roztopy 02.2021. Wydano ostrzeżenia. Stan alarmowy na Wiśle

Do Polski wkroczyła odwilż. Z każdym dniem od zachodu postępują dodatnie temperatury przynosząc roztopy. Śniegu lokalnie jest dużo, stąd odwilż może być w tym roku szczególnie niebezpieczna.

Odwilż postępuje od zachodu. Roztopy wpływają na stany rzek

Dodatnie temperatury nie dotarły jeszcze na wschód kraju. W związku z tym odwilż i roztopy nie mają jeszcze wpływu na poziom rzek we wschodniej połowie Polski. W przeciwieństwie do chłodnego wschodu, na zachodzie Polski dodatnie temperatury występują od kilku dni. Dlatego stan wód w rzekach na zachodzie podniósł się dość znacznie. W wielu miejscach rzeki przekroczyły stany ostrzegawcze.

Stan wód w rzekach w Polsce. Odwilż przyniesie pogorszenie sytuacji hydrologicznej

Obserwując mapę aktualnego stanu rzek (dostępna na stronie IMGW) widać, że najgorsza sytuacja hydrologiczna występuje obecnie w dorzeczu Odry. Odwilż i roztopy doprowadziły do stanów alarmowych na rzece Skara , która przepływa przez Legnicę. Stany ostrzegawcze przekroczone są również na rzece Kaczawa, prawym dopływie Odry. Stany ostrzegawcze przekroczone zostały również na Ślęży, która wpada do Odry tuż za Wrocławiem.

Odwilż. Stany alarmowe i ostrzegawcze na rzekach w Polsce

Ciepło i roztopy dotrą na wschód. Zła sytuacja na Wiśle

Pisaliśmy, że dodatnie temperatury z każdym dniem docierały będą na wschód Polski. Już w weekend temperatura na wschodzie wzrośnie do plus 5 stopni Celsjusza. Przyszły tydzień przyniesie jeszcze wyższe wartości temperatur. Stan wód we wschodniej części kraju podnosił się będzie bardzo dynamicznie.

Najgorszej sytuacji spodziewamy się na dużych rzekach wpadających do Wisły (Bug, Wieprz) oraz oczywiście na samej Wiśle. Odwilż jeszcze się na wschodzie nie rozpoczęła, a już na mamy stany ostrzegawcze na rzece Bug. Ostrzegawczy stan wody na Bugu wskazują pomiary w Dorohuczy i Włodawie. Wysokie stany wód obserwujemy obecnie również na Wieprzu w Lubartowie i Trawnikach. Do silnej odwilży i roztopów przygotowywana jest Wisła. Z powodu grubej pokrywy lodowej na wielu odcinkach rzeki do pracy ruszyły lodołamacze.

Odwilż, stan alarmowy na Wiśle

Obecnie z powodu zatoru lodowego na tamie w Płocku stan Wisły za Warszawą jest już alarmowy. Poziom Wisły w Wyszogrodzie to obecnie prawie 6 metrów, a odwilż na wschodzie kraju (w dopływach Wisły) dopiero nadejdzie. Sytuację pogodową i jej wpływ na odwilż w najbliższych dniach przeanalizowaliśmy w tym wpisie. Pewnym jest, że nadchodzące na wschodzie roztopy doprowadzą do bardzo złej sytuacji hydrologicznej w Polsce. Grozi nam powódź. Będziemy pilnie śledzili stan rzek w Polsce.